Wybory 2010. Staniszkis: Jarosław Kaczyński wydobywa się z fałszywego wizerunku narzuconego przez media

Według profesor Jadwigi Staniszkis prezes PiS nie zmienia swojego wizerunku, tylko pokazuje swoją prawdziwą twarz. Staniszkis dyskutowała o kampanii prezydenckiej w TVN24 z publicystą Tomaszem Wołkiem.

Goście Bogdana Rymanowskiego odnieśli się do słów Sławomira Nowaka z PO, który określił Jarosława Kaczyńskiego jako "kandydata specjalnej troski". Staniszkis określiła tą wypowiedź jako absurdalną. - Jarosław Kaczyński nie tyle zmienia swój wizerunek ile wydobywa się z fałszywego wizerunku narzuconego przez media. Pokazuje swoją twarz człowieka inteligentnego, zdeterminowanego, pełnego energii - mówiła profesor.

"To prawdziwy lider, Platforma się go boi"

- W jakimś sensie elastyczność wizerunkowa Jarosława Kaczyńskiego jest większa po tej tragedii, bo nie musi pracować na rzecz brata, tylko może realizować swoją wizję, która jest inna niż Lecha Kaczyńskiego - podkreśliła Staniszkis - Pamiętajmy, że Jarosław jest znacznie bardziej liberalny. To pod jego rządami doszło do reformy podatków, (...) rozpoczęły się skuteczne działania w rodzaju rozwiązania WSI. To nie jest jakiś nowy Kaczyński, który zmienił się tylko na czas kampanii, tylko wizerunek prawdziwego lidera i tego boi się Platforma - dodała.

Ripostował jej Wołek, który podkreślił, że media nie byłyby w stanie "zmanipulować niedawnych wypowiedzi i poglądów Jarosława Kaczyńskiego". - Żadne media nie wymyśliły "my stoimy tu a wy tam gdzie stało ZOMO" - przypomniał publicysta.

- To tylko retoryka - mówiła Staniszkis - Pewnym paradoksem jego (red. J. Kaczyńskiego) rządów, było to, że retoryka była inna niż realne działania.

"Nawet Giertych go chwalił"

Staniszkis zauważyła, że nowy wizerunek Kaczyńskiego podoba się większości Polaków: - Większość chwali ten jego nowy wizerunek, nawet Giertych zresztą (red. Roman Giertych) chwalił ten początek kampanii - dodała.

Staniszkis uważa też, że nie mówi się wystarczająco o tym, jak "zręcznie' Platforma wykorzystała tragedię smoleńską, np. "zamykając usta komisji hazardowej, która mogła pokazać tą bylejakość rządów".

TOK FM PREMIUM