Sondaż: Za Kaczyńskim więcej młodych

PRZEGLĄD PRASY. Młodzi wyborcy coraz częściej deklarują, że głosować będą na Kaczyńskiego - wynika zarówno z ostatnich badań dla "Rzeczpospolitej" jak i z badań sztabu Kaczyńskiego. Liderem w tej grupie jednak nadal pozostaje Bronisław Komorowski.

W kwietniowym sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" głosować na Kaczyńskiego chciało 9 proc. młodych wyborców (w wieku 20 - 29 lat), w przeciągu miesiąca liczba ta wzrosła do 21 proc. Prezes PiS jednak ciągle pozostaje w tyle za marszałkiem Bronisławem Komorowskim. Ten, pomimo spadku, nadal ma dwukrotnie większe poparcie wśród ludzi młodych - głosowanie na niego zadeklarowało 42 proc. respondentów.

Podobną tendencję wykazują wewnętrzne badania sztabu Kaczyńskiego. - Prowadziliśmy rozmowy z socjologami z Uniwersytetu Warszawskiego. Z ich badań wynika, że atmosfera po katastrofie smoleńskiej zmieniła kierunek postrzegania polityki przez pewne grupy młodych ludzi - mówi gazecie jeden z polityków ze sztabu. - Młodzi ludzie to grupa wyborców najbardziej podatna na emocje - przestrzega politolog, dr Wojciech Jabłoński. Jego zdaniem po katastrofie smoleńskiej młodzi ludzie zaczęli współtworzyć podniosłą, pełną symboli atmosferę.

Rzecznik sztabu Kaczyńskiego - Paweł Poncyljusz - zaznacza, że młodzi ludzie to grupa najbardziej niezdecydowana. To oni będą celem PiS-u w tych wyborach. - Wiemy, jakie ułatwienia gospodarcze są potrzebne, by zatrzymać młodych ludzi w kraju - mówi Poncyljusz.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM