Wybory 2010. "Wprost": Kaczyński zaproponuje POPiS. "Koalicja Radia Maryja z Palikotem?"

Media podają, że Jarosław Kaczyński chce reaktywować POPiS i zaproponuje PO współpracę. Politycy są sceptyczni. - Wyobraźmy sobie koalicję stronnictwa Radia Maryja z Januszem Palikotem - komentuje w Radiu TOK FM Janusz Piechociński z PSL.

Jarosław Kaczyński wraz ze swoim sztabem poważnie rozważa możliwość złożenia PO propozycji powrotu do rozmów o wielkiej koalicji POPiS - donosi "Wprost" . Janusz Palikot na swoim blogu pisze, że to kolejne zagranie PR-owe prezesa PiS. - Zaproponuje utworzenie POPISU-bis, czyli złożenie PO na ołtarzu Ojczyzny i nowych w słowniku Jarosława Kaczyńskiego pojęć takich jak - pojednanie, porozumienie, współpraca, współdziałaniu - czytamy.

O idei odnowy koalicji rozmawiali również politycy w Radiu TOK FM. - Nic o tym nie wiem. POPiS kojarzy nam się z emocjonalną sytuacją sprzed kilku lat. To jest rozdział zamknięty, ale nie wykluczam współpracy na przyszłość - mówi eurodeputowany PiS Paweł Kowal. Dodaje, że taka współpraca może dotyczyć najważniejszych reform w państwie i wolałby, żeby określano ją mianem "wielkiej koalicji", a nie POPiS-u.

Według Pawła Piskorskiego - przewodniczącego Stronnictwa Demokratycznego, taka koalicja jest możliwa, bo obecnie PO jest bliska PiS-owi. - W PO jest duża część ludzi, którzy myślą tam samo jako w PiS - mówi. Z kolei Paweł Zalewski z PO mówi, że jest pozytywnie zaskoczony taką informacją. - Ale czekam na słowa, nie czyny - zastrzega.

Najbardziej sceptyczny co do tej koncepcji był Janusz Piechociński z PSL. - To jest zwrot, która ma przywrócić zdolność koalicyjną PiS-owi. Ma też przesunąć PiS do centrum. Wyobraźmy sobie koalicję stronnictwa Radia Maryja z Januszem Palikotem - komentuje.

Czy wierzysz, że jest szansa na powstanie koalicji PO-PiS bis?

DOSTĘP PREMIUM