Komorowski: Polacy mają dłuższą pamięć niż kampania wyborcza

PRZEGLĄD PRASY. - Jarosław Kaczyński jest straszliwie teoretycznym człowiekiem. Teoretycznie on może pozbył się swoich ksenofobicznych cech czy poglądów, ale w praktyce mam co do tego wątpliwości - mówi w wywiadzie dla ?Polski The Times? marszałek Bronisław Komorowski.

- Jeżeli pan uważa, że wszyscy zapomnieli o jego rusofobicznej postawie i o tym, jak wiele złego zrobił dla stosunków polsko-rosyjskich, to mamy różnicę zdań - mówi o Jarosławie Kaczyńskim Komorowski. W jego opinii ważniejsze jest to, co Kaczyński robi od tego, co mówi. Marszałek podkreślił, że liczy na to, że nowa postawa prezesa PiS może służyć wciągnięciu partii w politykę pojednania polsko-rosyjskiego.

Pytany o to, dlaczego chce debaty tylko z Kaczyńskim, marszałek sejmu odpowiada: - Próba ustawienia mnie w roli sparingpartnera dla wszystkich jest z punktu widzenia interesów państwa niedorzecznością.

Komorowski podkreśla, że nie zamierza nikogo do siebie zrażać, ale w jego opinii wszyscy wiedzą, że główna batalia rozegra się pomiędzy kandydatem PiS a PO. - W interesie nas wszystkich leży to, by przy podejmowaniu ważnych decyzji kierować się ocenami zdolności i dorobku polityków oraz ich poglądami, nie zaś aktualnymi nastrojami - mówi Komorowski. Stwierdził również, że nie będzie konkurował na emocje i klimaty żałoby. - Każdy Polak, oddając swój głos, będzie musiał rozstrzygnąć, czy jego decyzja zapadła pod wpływem jakiejś narracji, czy też na podstawie przydatności kogoś na konkretnym stanowisku.

Cały wywiad w dzisiejszej "Polsce The Times" .

Czy wierzysz w ''przemianę'' Jarosława Kaczyńskiego?

DOSTĘP PREMIUM