Kampania wyborcza na żywo - poniedziałek [MINUTA PO MINUCIE]

Bronisław Komorowski powoła w czwartek Radę Bezpieczeństwa Narodowego, w skład której wejdą liderzy największych partii - w tym 3 kandydatów na prezydenta - to najważniejsza informacja dzisiejszej kampanii. Kandydaci zaczęli również wypowiadać się nt. powodzi na południu kraju. Jutro pewnie będzie to główny temat kampanii. Ponadto nowy sondaż instytutu SMG/KRC wskazał, że rośnie poparcie dla Komorowskiego, a spada dla Kaczyńskiego.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

Kończymy naszą relację na dziś. Zapraszamy jutro o 8.00

21.30 Bronisław Komorowski ogłosił, że wybór Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się na posiedzeniu Sejmu w dniach 9-11 czerwca. Kandydują dwie panie: Zofia Romaszewska - popierana przez PiS oraz Irena Lipowicz - którą zaproponowała PO. Zapewne wybór rzecznika będzie wykorzystywany w walce wyborczej.

20.50 Sondaże nie są łaskawe dla Waldemara Pawlaka, ale on się nie zraża. - Nawet zastanawiam się, czy nie idąc w tym sondażowym stylu, niektórzy nie zaproponują kiedyś w ogóle zrezygnowania z demokracji i ustanowienia jednej lub dwóch sondażowni, które będą nas ustawiały - mówi w Polsacie News.

20.03 Do apelów o zajęcie się sprawą powodzi na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego dołączył się Kornel Morawiecki.

19.37 Wiadomo już mniej więcej ile wydadzą kandydaci na kampanię - od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów . Każdy z nas może dołożyć się do budżetu kandydatów - do 19.755,00 zł.

19.07 Powódź ma szansę stać się jednym z głównych tematów kampanii. Grzegorz Napieralski pisze na Blipie : "Pierwszą pilną sprawą dla RBN powinna być sytuacja powodziowa i sposoby przeciwdziałania takim klęską. O to będę wnioskował". Wypowiedź Włodzimierza Cimoszewicza o powodzianach w 1997 r. przyczyniła się w pewnym stopniu do przegrania przez SLD wyborów.

18.30 Jest nowy, bardzo korzystny dla Bronisława Komorowskiego, sondaż instytutu SMG/KRC dla TVN24. Kandydat PO zyskał 4 punkty procentowe poparcia i obecnie chce na niego głosować 49 proc. respondentów. Spadek o 5 punktów procentowych zanotował natomiast Jarosław Kaczyński i cieszy się teraz 29-procentowym poparciem. Trzy procent badanych poparłoby: Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Leppera oraz Andrzeja Olechowskiego. W II turze wyborów wygrałby Komorowski. Głosowałoby na niego 58 proc. wyborców, a na Kaczyńskiego 33 proc.

18.15 Ładny gest Bogusława Ziętka. Kandydat Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80' przekazał 10 tys. złotych , czyli 10 proc. swojego budżetu na kampanię, na rzecz poszkodowanych przez tegoroczne powodzie.

17.50 Z kampanii wyborczej nie są zadowoleni związkowcy z Telewizji Publicznej. - Ostatnie decyzje zarządu TVP pokazują jasno, że telewizja publiczna służy już tylko jednemu celowi - kampanii wyborczej i interesom partyjnym - piszą w liście protestacyjnym . Niestety tak jest przed każdymi wyborami i chyba jeszcze wiele kampanii minie zanim to się zmieni.

17.34 Komorowski zapowiada , że Rada w pierwszej kolejności omówi wnioski po katastrofie smoleńskiej, a następnie perspektywy relacji z Rosją. Byleby tylko za często nie zwoływał RBN, bo to może skutecznie zakłócić kampanię wyborczą.

16.59 - Jestem częściowo pyrą - ogłasza Komorowski. Znów tłumaczy się ze swojego żartu (patrz - 15.11). Opowiada przy tym, że jego mama oraz on sam mieszkali w Poznaniu przez jakiś czas. "Pyra" w gwarze poznańskiej oznacza ziemniaka.

16.58 Bronisław Komorowski ogłasza, że powoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego w "jak najwęższym wąskim składzie". Będą w niej: premier, marszałkowie, wicepremier, szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych, czterech prezesów głównych partii polityczny - nazwanych przez Komorowskiego "czwórporozumieniem" oraz szef BBN. W czwartek ogłosi nominację.

16.45 Czterech głównych kandydatów na prezydenta: Bronisław Komorowski, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Napieralski oraz Waldemar Pawlak wraz z innymi politykami rozmawiają nt. powołania nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego . O 17.00 ma zostać ogłoszone, co postanowili.

16.00 Około tysiąc e-wolontariuszy oraz kilkadziesiąt osób, reprezentujących różne środowiska, m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i Alicja Tysiąc, wchodzi w skład

Obywatelskiego Ruchu Poparcia Grzegorz Napieralskiego. W skrócie: ORP Napieralski.

15.33 Wyborcy mogą już przeczytać, co Jarosław Kaczyński sądzi o stosunkach z Rosją i w ogóle relacjach międzynarodowych Polski. Na Salonie24 opublikowano trzecią , ostatnią część wywiadu prezesa PiS z blogerami. Prawie jak trylogia.

15.22 Współpraca Marka Jurka i Ludwika Dorna pogłębia się. Deklarują już chęć stałej współpracy . Byli marszałkowie Sejmu powinni trzymać się razem.

15.11 Robert Kubica, który zajął trzecie miejsce w wyścigu o Grand Prix Monaco i Jacek Zieliński, trener zwycięzcy Ekstraklasy - Lecha Poznań, dostaną od Bronisława Komorowskiego listy z gratulacjami. Może to być chęć zatarcia złego wrażenia z wczoraj. Komorowski żartując, zarzucił mieszkańcom Poznania i Krakowa skąpstwo.

14.34 - Bronisław Komorowski dostaje ciężkie lanie w mediach za wczorajsze popisy członków jego komitetu honorowego - pisze dziennikarz Polsatu Tomasz Machała, autor bloga "Kampania na żywo" . Dziennikarz zastanawia się, jaki wpływ na notowania Bronisława Komorowskiego miał "wojenny, personalny, obraźliwy ton niedzielnych wystąpień".

14.29 - Nazwiska imponujące, ale słowa, które tam padały smucą - mówi Paweł Poncyljusz o wczorajszym spotkaniu komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego. Dodaje, że szczególnie smuci go nieadekwatna reakcja kandydata na ostre wypowiedzi. Paweł Poncyljusz powiedział, że wydawało się, że elity są zobowiązane do pewnego poziomu dyskusji, a tymczasem okazało się, że mamy do czynienia z językiem rodem z targowiska .

13.53 Kim jest tajemniczy kandydat Władysław Komorowski ? To osoba, którą popiera znany aktor Andrzej Chyra.

Chyra: Komorowski pozwoli mi pozostać z dala od polityki

13.46 Polska zalana jest deszczem. Wielu regionom może zagrażać powódź. Nas ciekawi, który z kandydatów pierwszy odwiedzi poszkodowanych. Jak wygląda sytuacja powodziowa w naszym kraju? Czytaj relację na żywo

13.28 Sprawdziliśmy, kto do tej pory poparł Grzegorza Napieralskiego. Na stronie internetowej widnieje lista zwolenników kandydatury szefa SLD . Oprócz polityków (Aleksander Kwaśniewski czy Józef Oleksy) to głównie samorządowcy, w tym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W porównaniu z komitetami Bronisława Komorowskiego, czy nawet Jarosława Kaczyńskiego nie ma tam zbyt wielu artystów i celebrytów.

13.20 Andrzej Olechowski współpracował z wywiadem, ale jego oświadczenie lustracyjne jest prawdziwe - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie. Olechowski sam przyznał się do współpracy z wywiadem gospodarczym PRL. - Jestem spokojny o werdykt - powiedział jeszcze przed rozprawą.

13.14 - Chcę łączyć pokolenia, które przekażą sobie doświadczenia - mówi kandydat SLD. Niestety nie poznaliśmy nazwisk osób, które weszły w skład jego komitetu poparcia. Nie było wyjścia na scenę i oficjalnej prezentacji. Kandydat jedynie zaprosił do "rozmów w kuluarach" ze swoim komitetem. Zaznaczył, że ochotnicy zgłaszali się przez portale społecznościowe i pocztą elektroniczną. Podkreślił, że dynamiczne młode osoby wprowadzą dużo ożywienia w szeregach partii.

13.10 Grzegorz Napieralski przedstawi skład swojego komitetu honorowego. Na razie stara się być "polskim Obamą" i mówi o przyszłości i nadziei.

13.03 Pierwszy pomnik ku czci Lecha Kaczyńskiego stanie w Skórczu . Obelisk z granitową płytą upamiętniający wizytę zmarłego prezydenta stanął na Rynku Maślanym.

12.34 Wspominaliśmy wcześniej o szumnym powrocie Janusza Palikota. Oto jego kolejny przejaw. Poseł wyznał w Radiu Zet, że na 40 dni zafundował sobie post z pokutą , po których wrócił "odmieniony". Przez ponad miesiąc Palikot poddawał się rozmyślaniom nad polskością. Wybrał się nawet na pielgrzymkę do grobu Jana Pawła II. Jaki będzie tego efekt? Na swoim blogu twierdzi, że zmieniać się nie zamierza.

Palikot: Przez 40 dni myślałem o Polsce i o polskości

12.30 - Nie traktuję powołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego jako elementu kampanii wyborczej , ale jako coś, co ma służyć państwu polskiemu - mówi Bronisław Komorowski. Poszukiwane są osoby, które twierdzą podobnie jak marszałek.

12.20 Marek Jurek spotkał się ze swoim "jednoosobowym komitetem poparcia" w osobie Ludwika Dorna. Kandydat bardzo się cieszy z tego gestu. Były i obecny pretendent do fotela prezydenckiego (Dorn po 10 kwietnia zrezygnował z kandydowania) "wymienią listy, w których deklarują wolę stałej współpracy, a także chęć budowy silnego obozu republikańskiego i ideowej rekonstrukcji prawicy". Dla przypomnienia, Dorn kilka dni temu opuścił ugrupowanie Polska Plus, bo nie podobało mu się poparcie dla prezesa PiS. Prawicowa zasada "łączenia przez podział" nie przestała obowiązywać.

11.25 Proces lustracyjny czeka dziś też Andrzeja Olechowskiego. Czy też pójdzie tak łatwo, jak w przypadku Marka Jurka? Dowiemy się po 12.00

11.24 Już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Marek Jurek mógł stanąć w wyborcze szranki. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że złożone przez niego oświadczenie lustracyjne jest zgodne z prawdą . O takie orzeczenie wnosił też prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej. Według Instytutu, Marek Jurek znajduje się na liście osób inwigilowanych przez organy bezpieczeństwa PRL, jednak nigdy z nimi nie współpracował.

11.15 Włodzimierz Czarzasty w mediach pojawia się sporadycznie. Na lewicy jego głos jednak wciąż ma znaczenie. Dziś w Sygnałach Dnia powiedział, że nie wierzy w zwycięstwo Grzegorza Napieralskiego . Podkreślił jednak, że kandydat SLD ma szansę odbudować pozycję lewicy w naszym kraju. Stowarzyszenie Ordynacka, którego liderem jest Czarzasty, poparło oficjalnie przewodniczącego SLD w wyborach prezydenckich.

10.44 Polska kampania wyborcza to także temat w Rosji. Dziennik "Wremia Nowostiej" zauważa , że "Jarosław Kaczyński chce podbić wyborców dobrocią ".

10.30 Poseł Zbigniew Girzyński z PiS proponuje Platformie polityczny targ. - Jeśli PO poprze Zofię Romaszewską na Rzecznika Praw Obywatelskich, to PiS udzieli poparcia kandydatowi PO na szefa NBP - oświadczył poseł w TVN24. CZYTAJ

10.15 Andrzej Olechowski odwołał jednak swoją dzisiejszą konferencję o stanie zdrowia . Biuro Prasowe Andrzeja Olechowskiego informuje, że będzie on dostępny dla mediów tylko po zakończeniu rozprawy lustracyjnej zaplanowanej na godz. 12 w Sądzie Okręgowym w Warszawie

9.47 - To jest wojna domowa - takiego kontrowersyjnego porównania użył wczoraj Andrzej Wajda na spotkaniu komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego. Julia Pitera pytana o to w radiu TOK FM twierdzi, że absolutnie nie czuje takiego stanu wojny w polskiej polityce.

Pitera: Ja się nie czuje jak na wojnie

9.32 Zniknął, by pojawić się znowu. Janusz Palikot po dłuższej nieobecności na scenie politycznej znów o sobie przypomina, i to bardzo intensywnie. Zaczęło się od prezentacji nowej fryzury. Dziś ekscentryczny poseł na swoim blogu opublikował wpis , w którym uwaga!, przekonuje, że jest podobny do Jaroslawa Kaczyńskiego . Twierdzi bowiem, że prezes PiS wcale się nie zmienił. Dlatego Palikot ma zamiar wciąż być sobą, czyli Palikotem.

9.23 Warszawska Villa Foksal będzie dziś miejscem często odwiedzanym przez kandydatów. O godz. 14.00 swoją konferencję zapowiedział tam Andrzej Olechowski. Kandydat na prezydenta poinformuje wyborców o swoim stanie zdrowia.

9.10 Także na 13.00 wspólną konferencję zapowiedzieli kandydat na prezydenta Marek Jurek i Ludwik Dorn, były członek Polski Plus. Dorn już wcześniej zapowiadał, że swoje poparcie przekaże właśnie byłemu marszałkowi Sejmu.

9.02 Wczoraj poznaliśmy skład komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego . Dziś pora na kandydata Lewicy. W Villa Foksal w Warszawie zaprezentuje się Obywatelski Ruch Poparcia wokół kandydata SLD na prezydenta Grzegorza Napieralskiego. Kto wejdzie w jego skład? Dowiemy się o godz. 13.00.

8.49 Zanim Komorowski powoła RBN odbędzie się spotkanie liderów partii politycznych, na którym omówią funkcjonowanie nowego ciała. Swoją obecność zapowiedział już wcześniej Jarosław Kaczyński.

8.46 Co nas czeka dzisiejszego dnia? Powołanie przez Bronisława Komorowskiego Rady Bezpieczeństwa Narodowego to najmocniejszy punkt dzisiejszego kampanijnego rozkładu jazdy. Do Rady mają wejść m.in. premier, wicepremierzy, szefowie głównych partii politycznych, minister finansów oraz szef NBP. Spotkanie o godz. 17 w Belwederze.

8.31 - Polska, to państwo bandyckie - tak kraj, którym chce rządzić widzi kandydat Janusz Korwin-Mikke. W wywiadzie dla Polskiego Radia zapowiedział, że będzie wetował ustawy obciążające finansowo obywateli .

8.20 Obszernego wywiadu dla "Rzeczpospolitej" udzielił dziś także Jarosław Kaczyński . Prezes PiS zapowiada, że pojawi się dziś na spotkaniu w Belwederze, w trakcie którego ma być powołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Powołanie takiego ciała to ostatnio główna inicjatywa Bronisława Komorowskiego pełniącego obowiązki prezydenta. Kaczyński zapowiada, ,że pojawi się w Belwederze, bo "szanuje państwo i jego instytucje".

8.13 W wywiadzie dla "Polska the Times" marszałek Bronisław Komorowski wrzuca kamyczek do ogródka Jarosława Kaczyńskiego . Według niego prezes PiS nie pozbył się swoich antyrosyjskich fobii. - Jarosław Kaczyński jest straszliwie teoretycznym człowiekiem. Teoretycznie on może pozbył się swoich ksenofobicznych cech czy poglądów, ale w praktyce mam co do tego wątpliwości - mówi w wywiadzie.

8.10 Zaczynamy od przeglądu prasy

Dzisiejsze "Metro" publikuje wywiad z pełniącym obowiązki szefa Kancelarii Prezydenta Jackiem Michałowskim . Urzędnik przyznaje, że w Pałacu cały czas trwa żałoba po tragicznie zmarłym prezydencie Lechu Kaczyńskim i jego żonie Marii. - Na życzenie marszałka Bronisława Komorowskiego nie odbywają się żadne uroczystości. Ja natomiast nie ingeruję w to, co się dzieje na drugim piętrze pałacu, w prywatnych apartamentach pary prezydenckiej - zapewnia w wywiadzie.

TOK FM PREMIUM