Wybory 2010. Kaczyński: Pojednanie z Rosją to długi proces

- Mógłbym sobie wyobrazić lepszą niż dziś sytuację międzynarodową. Jednak w każdej sytuacji należy dać sobie radę - mówi w wywiadzie dla salonu24 Jarosław Kaczyński. - Polska jest dzisiaj członkiem NATO i Unii Europejskiej, to jest nasz ogromny kapitał, który dobrze wykorzystany będzie procentować.

Na stronie salon24.pl pojawiła się dzisiaj ostatnia część wywiadu, w którym Jarosław Kaczyński odpowiadał na pytania blogerów. Odnosił się m.in. do stosunków polsko-rosyjskich, o których mówił: - Dla relacji z Rosją kluczowe są dziś prawda i pojednanie. Ważnym aspektem są tutaj nasze relacje z Ukrainą oraz relacje Ukrainy z Rosją. Tej części Europy potrzebna jest współpraca oparta o partnerstwo.

Kaczyński podkreślał, że pojednania między Polakami a Rosjanami to długi proces i jeżeli sprawy historyczne zostaną rozwiązane w "przyzwoity sposób", to łatwiej będzie rozwiązywać problemy współczesności.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości kilkukrotnie podkreślał, że ważne jest dla niego bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dodawał, że ważną instytucją jest NATO i w jego strukturach należy działać. Pytany o to, czy Unia Europejska powinna wzmocnić swoje funkcje obronne, odpowiadał: - Pod warunkiem, że to nie naruszałoby pozycji NATO. Choć ta idea jest mi bliska, to teraz jest jednak za wcześnie by o tym mówić. Ten projekt jeszcze nie dojrzał. Nie ma gotowości do tego wśród przywódców europejskich, więc nie ma sensu, by czynny polityk o tym mówił.

Poprzednie części wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim: cz. 1 | cz. 2

Więcej na salonie24.pl .

DOSTĘP PREMIUM