Wybory 2010. Kaczyński: "Nie mówmy o IVRP, skupmy się na wzroście gospodarczym"

PRZEGLĄD PRASY. - Można szukać wspólnych rozwiązań i - jeżeli zostaną przyjęte - dawać polityczną gwarancję, że zostaną zrealizowane - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński. O ewentualnym wspomaganiu PO: - Musimy tylko wypracować mądry kompromis.

"IV RP to sformułowanie budujące konflikt"

Pytany o powrót do idei IV RP, prezes PiS odpowiada: - Powtarzam, nie mówmy o IV RP, skupmy się na powrocie do szybkiego wzrostu gospodarczego, wzrostu eksportu, inwestycji i budownictwa, poprawie stopy życiowej, poczucia bezpieczeństwa obywateli oraz wysokiego optymizmu społecznego.

Podkreślił, że IV RP to sformułowanie, które buduje konflikt i dlatego trzeba z niego zrezygnować.

Kaczyński stanowczo odrzuca retorykę nienawiści w trakcie kampanii. - Wierzę, że te nie najlepsze słowa, które zostały wypowiedziane przez moich konkurentów politycznych, pozostaną tylko incydentami.

Prezes PiS stanowczo odciął się od wypowiedzi sugerujących, że wypadek smoleński jest winą rządu. - Takich słów nie używa nikt z mojego otoczenia, a za to, co ktoś wykrzykuje na ulicy, nie mogę brać odpowiedzialności - mówi Kaczyński.

Potrzeba reform

Jarosław Kaczyński wielokrotnie powtarzał o potrzebie kompromisu i porozumienia, nawet z PO. - Obydwie strony chcą reformować państwo - mówił. Pytany jednak o PO-PiS, odpowiada: - Kiedyś tak się to zapowiadało. W pewnym momencie byłem nawet przekonany, że to marzenie się ziści. Ale nie chcę wracać do dawnych sporów.

Kaczyński zapowiedział nowe otwarcie. Podkreślił, że chce na nowo podejść do różnych kwestii w sposób merytoryczny, m.in. do służby zdrowia.

- Jestem taki, jaki byłem - mówi Kaczyński w odpowiedzi na zarzut, że zmienił się na potrzeby kampanii. - Mam oczywiście traumę straszliwego przeżycia. Ale myślę, że każdy mógł zobaczyć, że moja rodzina po 10 kwietnia zaczęła być przedstawiana w mediach bardziej obiektywnie. I za to chcę wszystkim podziękować.

Pełny tekst wywiadu w "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM