Kampania wyborcza na żywo - piątek [MINUTA PO MINUCIE]

Polacy bardziej interesują się powodzią niż kampanią wyborczą. Tak samo politycy - powódź to dziś temat numer jeden w kampanii. Tymczasem ostatni sondaż TNS OBOP wskazuje, że Bronisław Komorowski może wygrać już w pierwszej turze, a Jarosławowi Kaczyńskiemu spada poparcie.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

Kampania w czwartek : Sprawdź, co się działo wczoraj

Kończymy relację na dziś. Dziękujemy Państwu za uwagę. Zapraszamy jutro na relację z konwencji PiS

21.50 Bronisław Komorowski występuje z Donaldem Tuskiem na konferencji ws. powodzi. Premier mówi: - Powódź się nie zakończyła. Zagrożenie w wielu miejscach rośnie, a nie maleje.

21.15 Hasłem jutrzejszej konwencji Jarosława Kaczyńskiego będzie "Bądźmy razem". Nie będzie miała ona charakteru politycznego, ale charytatywny . Na inaugurację kampanii Kaczyńskiego będziemy musieli jeszcze poczekać.

20.55 Nowy sondaż TNS OBOP dla programu "Forum" . Jarosław Kaczyński traci aż 8 proc. poparcia - uzyskał 28 proc. - a Bronisław Komorowski wygrywa już w pierwszej turze. Poparcie dla niego wzrosło o 3 proc. i głosowałoby na niego 53 proc. respondentów. Reszta kandydatów poniżej 5 proc.

20.11 - Po pierwsze gospodarka! - apeluje na stronie Andrzej Olechowski . Może będzie to jego hasło wyborcze?

20.02 - Właśnie zostałem "zgwałcony" do pisania bloga - żali się w pierwszym wpisie na blogu Marek Wikiński, szef sztabu Grzegorza Napieralskiego. Dalej jest już normalnie i czytelnicy poniżej 18 lat mogą bez obaw przeczytać cały wpis.

19.55 Jak poświęci się stronie Pawlaka trochę więcej czasu, można znaleźć i gazetkę okolicznościową . Jedną z ciekawych rzeczy jest niby-sondaż, który porównuje kandydatów pod względem zebranych podpisów poparcia. Pawlak zajmuje w nim 3. miejsce z "poparciem" 10 proc.

19.40 Na stronie Waldemara Pawlaka zamieszczono wzór pocztówki, która będzie dystrybuowana w kampanii wyborczej. Podoba się wam?

19.20 PAP zapytała ekspertów, dlaczego rośnie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Socjolog Jarosław Flis wyjaśnia, że PiS może nie odbierać wyborców innym partią, ale aktywizuje elektorat dotąd nieaktywny. Tusk może odetchnąć?

18.55 Są takie dni, gdy lepiej nie wypowiadać się dla prasy. Dziś taki dzień miał Bronisław Komorowski. - W zeszłym roku powódź, w tym roku powódź, więc pewnie ludzie są już oswojeni, obyci z żywiołem -

https://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7918850,Komorowski__Ludzie_sa_juz_oswojeni__obyci_z_zywiolem.html">oświadczył w czasie wizyty w Kaniowie, która to była już kilka razy zalewana w ciągu ostatnich lat. Być może to największa z gaf, jakie popełnił w tej kampanii.

18.22 Kolejna grupa poparła Grzegorza Napieralskiego. Tym razem chodzi o Sekcję Młodych Partii Regionów (polskiego ugrupowania, a nie ukraińskiego). Na stronie partii czytamy: "Sekcja Młodych Partii Regionów apeluje do wszystkich młodych Polaków : Okażmy dojrzałość polityczną i weźmy udział w demokratycznym akcie wyborów! Wybierajmy, kierując się dobrze pojętym interesem kraju i własnego pokolenia!". Młodzi, słyszycie?

18.00 Wiadomo już, co będzie się działo na konwencji wyborczej Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie. Na szczęście fala powodziowa nie odstraszyła organizatorów. W trakcie odbędzie się również koncert charytatywny na rzecz powodzian, a kandydat PiS wygłosi przemówienie.

17.45 Na You Tubie udostępniono film z wczorajszej wizyty Grzegorza Napieralskiego we Włocławku. Na pierwszym kadrze widzimy studenta, który przebrał się za pszczółkę, motyla lub inne stworzenie latające z okazji juwenaliów. To symbol, że wyniki sondażowe Napieralski poszybują w górę?

17.40 Opublikowano zdjęcia z debaty Andrzeja Olechowskiego i Marka Jurka. Coś dla zwolenników obu kandydatów.

16.54 Spada Platformie, to spada i rządowi. Tak wynika z sondażu CBOS-u

16.30 27 proc. poparcia uzyskał w sondażu Grzegorz Napieralski - chwali się na swojej stronie kandydat SLD . Zmierzy się w drugiej turze z Jarosławem Kaczyńskim, który uzyskał 32 proc. Taki by był wynik wyborów, gdyby głosować mogli tylko mieszkańcy Włocławka.

"Wszystko wskazuje, że główne ośrodki badania opinii publicznej bardzo się mylą . Faworyzowany przez nie kandydat Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski w sondażu przeprowadzonym przez mgr Andrzeja Twardzika, socjologa, wykładowcę Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej uzyskał dopiero czwarty wynik" - czytamy na stronie.

16.05 Nowy sondaż TNS OBOP . PO - 47 proc., PiS - 39 proc. SLD - 6 proc., PSL - 4 proc. Być może takie będą również wyniki poszczególnych kandydatów partii w wyborach prezydenckich. Generalnie Platformie spada poparcie, a PiS-owi rośnie.

15.56 "Powodzianie opuszczeni przez elity " - to tytuł odezwy, którą wystosował Kornel Morawiecki. Domaga się w niej ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

15.41 Grzegorz Napieralski zdobył dziś 18 tys. głosów. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, Związek Zawodowy Budowlanych - liczący 18 tys. członków - poparł Grzegorza Napieralskiego jako kandydata w wyborach prezydenckich. Przewodniczący zarządu okręgu śląskiego związku, Henryk Moskwa powiedział, że budowlańcy mają zaufanie do lewicy , którą reprezentuje Napieralski. Jeszcze kilkadziesiąt takich dni i kandydat SLD ma wygraną zagwarantowaną.

15.30 Bronisław Komorowski odświeża stare znajomości. Według informacji ze strony Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego , które poparło kandydata PO, "marszałek Komorowski włączył prezesa M. Zagórskiego do zespołu współtworzącego jego program polityczny, co potwierdza nadal trwającą wspólnotę poglądów marszałka Sejmu ze środowiskiem SKL". A pan Zagórski był wiceministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego z rekomendacji Samoobrony.

14.55 Żegnam się z Państwem i dziękuję. Relację od 15.00 poprowadzi Michał Protaziuk.

14.36 W serwisie You Tube pojawiło się nagranie z wizyty na zalanych terenach Śląska 18 maja.

14.07 Przed Sejm, gdzie przyszli pikietujący przeciw ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przyszedł też Janusz Korwin-Mikke. Zaskoczył nas dziś w takim samym stopniu jak Palikot: - Ustawa ta nie powinna wejść w życie, bo - jego zdaniem - dziecko stanowi własność rodziców i to oni powinni decydować czy dziecku dać klapsa, czy uderzyć pasem - ocenia.

13.56 Komorowski u powodzian w Krzyżanowicach koło Raciborza. Rozmawiają o tym, dlaczego jeszcze nie zbudowano tam tamy, dzięki której ma powstać zbiornik przeciwpowodziowy. Komorowski uważa, że jedyna bariera przy budowie zbiornika retencyjnego to bariera urzędnicza: niemożność wykupu terenów pod inwestycję. Nowa ustawa RBN ma pomóc rozwiązać problem tak, by zbiornik powstał do 2015. Nie ma natomiast problemu finansowania inwestycji - jest kredyt z EBOiR.

13.50 Znamy już orzeczenie Sądu Okręgowego w Gliwicach ws. oświadczenia lustracyjnego Bogusława Ziętka: jest ono zgodne z prawdą. Procedurę lustracji muszą przejść wszyscy kandydaci na prezydenta urodzeni przed 1 sierpnia 1972.

13.15 Tuż po przedstawicielach PiS w Sejmie wystąpił Grzegorz Napieralski - przypominamy jego wypowiedź . Chwalił pracę samorządowców na rzecz powodzian, zaapelował też, by "niektórzy politycy" nie zrzucali odpowiedzialności za skutki powodzi na samorządy. "Przypominam, żebyśmy się pilnowali, bo słowa wypowiedziane przez nas, ludzi publicznych, po prostu ranią - dodał kandydat SLD.

12.35 "Jaroslaw Kaczynski spokojny, niekrytyczny wobec rządu, skoncentrowany na powodzianach, merytoryczny, ponadpartyjny" - Tomasz Machała na Twitterze o wystąpieniu prezesa PiS.

12.05 Do zadanie także dla państwa. (...) Chciałbym wezwać do hojności. (...) Uważam, że poprawka budżetowa jest potrzebna - mówi Jarosław Kaczyński. Za maską spokoju i życzliwości prześwituje więc stara twarz prezesa: przy okazji powodzi, znów wzywa do zwiększenia wydatków, choć rząd zapowiedział , że środków na pomoc powodzianom starczy i bez tego. Od razu przypomina się luty 2009.

12.02 - Organizacje i samorządy, co widziałem będąc na terenach powodziowych, sprawdzają się dziś bardzo dobrze. Ale powinny sprawdzać się i później... poprzez inicjatywę - prezes PiS mówi o tym, że przed tymi organizacjami stoi zadanie

12.00 Jarosław Kaczyński w Sejmie o powodzi. W samo południe. - To wezwanie do solidarności (...), do zaangażowania. (...) Dzisiaj nie ma i nie powinno być żadnych podziałów. Wszyscy jesteśmy Polakami - mówi prezes PiS.

11.32 Informacyjna Agencja Radowa publikuje wywiad z Andrzejem Olechowskim, który mówi, że wysłał zaproszenie do debaty do swoich czterech głównych konkurentów (Komorowskiego, Kaczyńskiego, Napieralskiego i Pawlaka). Zapowiada też, że jeśli zostanie prezydentem nie będzie żadnej walki o krzesła. A raczej: że przynajmniej się o niej nie dowiemy: - Jak by była, to ani pan, ani nikt by się nie dowiedział. (...) Urzędy mają to do siebie, że się czubią, ale jest grzechem (...), kiedy takie rzeczy przechodzą do opinii publicznej.

11.22 Znalezione w "Rzeczpospolitej":

Źródło: Rzeczpospolita, 21 maja 2010

10.59 Dziwne, jakie konsekwencje może mieć zaśpiewanie jednej satyrycznej piosenki (biorąc pod uwagę, że jesteśmy krajem europejskim, respektującym wolność słowa, w którym dystans do własnych i cudzych poglądów jest potrzebny, by w ogóle mogła odbywać się ich wymiana). Najpierw wycofała się Coca-cola - nie zważając, że da to do myślenia dziennikarzom, zanim po raz kolejny ośmielą się z kogoś pośmiać. Teraz Łukasz Warzecha (dziennikarz), dumny i blady, obwieszcza na Twitterze:

Źródło: Twitter.com

10.40 "Die Welt" rozgryza prezesa PiS : przychyla się do interpretacji PiS-u, że prezes "taki jest" i polemizuje (nieświadomie?) z przekonaniem reszty świata, że Kaczyński udaje: "Augurowie jeszcze długo będą zgadywać, co w przemianie kandydata jest szczere, a co jest tylko strategią wyborczą. (...) Szok mógł poskromić również jego polityczny temperament". Tytuł artykułu: "Kaczyński umarł, niech żyje Kaczyński"...

10.32 Komorowski już w drodze na Śląsk: ok. godz. 12.30 ma odwiedzić Polder Buków koło Raciborza, między godz. 14.00 a 14.30 będzie przebywał w Kaniowie koło Czechowic-Dziedzic i w Goczałkowicach.

10.04 W Sejmie rząd przedstawia informację nt. sytuacji powodziowej. Przemawia Tusk, później głos zabiorą: Miller, Boni, Kopacz i inni ministrowie. Jak słyszeliśmy wczoraj i przedwczoraj, politycy deklarowali, że wyciszą kampanię na czas powodzi, ale...

Źródło: SE, 21 maja 2010

... pojawiają się u powodzian. Jarosław Kaczyński - jak podaje "Super Express" - "w ścisłej tajemnicy" odwiedził Zator w Małopolsce. To, co zobaczył "przeraziło go" i podobno obiecał powodzianom pomoc .

9.55 Ponad pół godziny temu w głosowaniach Sejm przyjął nowelizację ustawy o NBP, autorstwa PO - spóźniona reakcja na problem, przed którym stanął Komorowski. Zgodnie z nią, w razie śmierci prezesa jego obowiązki na czas wyboru nowego szefa przejmuje wiceprezes NBP.

9.45 Kontynuujemy rundę po gazetach i sieci. Dzisiejsze wydania obfitują w ciekawostki - Jarosławie, bądź naszym Markiem Aureliuszem - apeluje do prezesa PiS członek jego społecznego komitetu w Gdańsku. Tylko kto ma być Kommodusem? Większość członków gdańskiego komitetu to lokalni działacze społeczni i intelektualiści - listę opublikowała przedwczoraj trójmiejska "Gazeta Wyborcza" .

9.20 Posumowanie z dzisiejszej rozmowy z Bronisławem Komorowskim w TOK FM - polecamy

8.46 W "Polsce" wywiad z Palikotem . Nic nowego. Palikot przyznaje się do tego, co i tak wszyscy widzą: że okulary-kujonki to zerówki, że jego "przemiana" to gra i parodia "przemiany" Jarosława Kaczyńskiego ("On ma w sobie gen agresji. Przecież był destrukcyjny, skłócał ludzi, napuszczał na siebie różne grupy"). Krytykuje też Bartoszewskiego i Wajdę, ale dodaje, że "przecież nie będziemy ich pouczali" i że oni są "niesterowani", w przeciwieństwie do PiS-u, gdzie "zawsze wiadomo, co kto powie".

8.32 Wracamy do przeglądu prasy. Janusz Śniadek - który zapowiadał niejednokrotnie , że będzie wraz ze związkiem brał udział w kampanii prezesa PiS, a nawet realizował już te zapowiedzi przed ogłoszeniem przez Kaczyńskiego startu i później - robi "wszystko, by w rozpalonych sercach płomień nie wygasł". Liderzy NSZZ "Solidarność" organizują... powtórkę żałobnej mszy pary prezydenckiej na Wawelu . Zapraszają kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego.

8.02 Nawet jeśli - merytorycznie dobry - pomysł Komorowskiego na funkcjonowanie RNB zda egzamin, to pilniejszym problemem, którego marszałek wciąż nie rozwiązał, powołanie szefa NBP. Konstytucjonaliści już przed pierwszym posiedzeniem RPP wyrażali wątpliwości, czy może legalnie funkcjonować pod przewodnictwem wiceprezesa. Komorowski wciąż unika konkretnych deklaracji w tej sprawie: - Mam różne typy, jeśli chodzi o personalia, ale to musi przejść przez Sejm. Nie chciałbym, żeby przez wyborczą gorączkę dobra kandydatura nie przeszła przez Sejm.

7.57 Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie RNB - odnowionej według autorskiego, kampanijnego pomysłu Komowskiego. - Ustaliliśmy pewien tryb pracy - część spotkań dotyczyć będzie celów strategicznych. Dodatkowo - w zależności od sytuacji - będą wchodziły tematy aktualne, np. powódź czy skutki katastrofy smoleńskiej dla państwa - mówi marszałek W TOK FM. Jak dodaje, trzeba będzie m.in. przejrzeć część ustaw, w których - jak się okazało - nie przewidziano tragedii tej skali.

Bronisław Komorowski - 21 maja 2010 (cz.2)

7.30 Przegląd prasy. Do sztabowców Komorowskiego dociera, że nie da się odgrzać wojny PO-PiS. Kampanię ma pociągnąć "tandem reformatorów Komorowski-Tusk". Ale przeszkadza brak koordynacji w otoczeniu marszałka - pisze "Gazeta Wyborcza"

DOSTĘP PREMIUM