Komorowski: Za każdym razem, gdy spłynęła fala powodziowa, spadało także zainteresowanie

- Propozycja Jarosława Kaczyńskiego ws. pomocy dla ofiar powodzi to nie jest alternatywna propozycja. W RBN nie ma konkurencyjnych projektów. Na pewno będzie ona z życzliwością oceniona - powiedział w rozmowie z TOK FM Bronisław Komorowski. Sam zaproponował też dwa projekty. - Niestety za każdym razem, gdy spłynęła fala powodziowa, spływało także zainteresowanie problemem.

- Rada Bezpieczeństwa Narodowego wystartowała w składzie, w którym reprezentowani są przedstawiciele władzy i parlamentu ale także szefowie partii politycznych, w tym partii opozycyjnych. Po raz pierwszy powstało miejsce, gdzie jest szansa na rozmowy o sprawach najważniejszy, obok konfliktu partyjnego - powiedział Komorowski.

RBN rozmawiała wczoraj o powodzi. Zgłoszone zostały idee dwóch projektów ustaw, które - jak podkreśla Marszałek Sejmu - zyskały akceptację opozycji.

"Kiedy spływała woda, spływało zainteresowanie"

Bronisław Komorowski - 21 maja 2010 (cz.1)

- Zaproponowałem ustawę o ułatwieniu wykupu terenów pod budowle hydrotechniczne, konkretnie pod zbiorniki retencyjne i wały przeciwpowodziowe. Bo właśnie to okazało źródłem opóźnień, a nie brak pieniędzy, w budowie np. zbiornika w Raciborzu. Druga ustawa ogranicza ryzyko nadmiernie łatwego wydawania pozwoleń na zabudowę na terenach powodziowych - powiedział Komorowski.

- To wszystko oczywiste - komentuje Jacek Żakowski. - To oczywiste, ale za każdym razem, kiedy spłynęła fala powodziowa, to spływało zainteresowanie. Niestety tylko w takim kryzysie można przeprowadzić tego rodzaju rozwiązania, by wyciągnąć wnioski nie na miesiąc, dwa, tylko na wiele, wiele lat - dodał.

"Propozycja prezesa PiS nie jest konkurencją"

Bronisław Komorowski - 21 maja 2010 (cz.2)

- Prezes Kaczyński swoją propozycję zgłosił na zakończenie spotkania. Na pewno będzie ona z życzliwością oceniona. Ale musi być też rozpatrzona z punktu widzenia możliwości budżetowych - powiedział Komorowski. - Dzisiaj ze strony rządu nie płyną sygnały o konieczności zmiany w budżecie, bo rezerwa jest duża - dodał.

Na czym polega propozycja J. Kaczyńskiego? Zakłada tworzenie specjalnego funduszu pomocy dla osób poszkodowanych wskutek powodzi. - Trzeba to ocenić od strony tego, czy brakuje pieniędzy na pomoc i skąd wziąć dodatkowe środki - powiedział.

- Wydaje się, że Polska będzie mogła skorzystać jeszcze z dodatkowego źródła - Europejskiego Funduszu Solidarności. Fundusz ma za zadania pomagać krajom, które dotkliwie ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych - dodał.

RBN: Spotkania dotyczące strategii

W jakim trybie będzie spotykać się RBN? - Będą to spotkania raz na dwa, trzy miesiące dotyczące tematów strategicznych np. strategia polityczna, wojskowa. Ale równolegle w zależności od potrzeb będą wchodziły tematy dodatkowe jak np. powódź.

- Jest też lekko odsunięty w czasie temat: ocena skutków katastrofy smoleńskiej dla państwa. BBN przygotowało raport wskazujący, gdzie państwo powinno zmienić procedury. Np. jeśli chodzi o przepisy dotyczące latania VIP-ów, czy np. poprawa ustaw, które nie przewidują śmierci szefów resortów - powiedział Komorowski.

Jak dodał, jednym z następnych tematów będą też stosunki polsko-rosyjskie, a dokładniej ich perspektywa, zmieniona przez ostatnie wydarzenia.

DOSTĘP PREMIUM