Tusk: Wymiar żywiołu jest bez precedensu. Nikt nie zostanie bez pomocy

- Wymiar żywiołu jest w wielu miejscach niespotykany, bez precedensu w historii Polski ostatnich lat - powiedział premier Donald Tusk przedstawiając w Sejmie informację o działaniach rządu w związku z powodzią w Polsce.

- W dorzeczu Wisły mamy do czynienia z dramatem w niespotykanej do tej pory skali. Na niektórych terenach w ciągu jednego dnia spadło więcej wody niż w ciągu dwóch miesięcy - powiedział Tusk. - W niektórych miejscach jest gorzej niż w 1997 r. - dodał. Jednak jak przyznał "gdyby taka woda przyszła kilak lata temu, dramat byłby zdecydowanie większy".

Premier, który był w kilku zalanych miejscowościach wszędzie widział "niezwykle poświęcenie i zaangażowanie strażaków i służb ratowniczych. - Akcja ratownicza zależy od zdolności do współpracy samorządu, mieszkańców i służb państwowych - powiedział. Premier zaznaczył, że współpraca Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej osiągnął niespotykany wymiar organizacyjny.

Zdaniem premiera koszty są mniejsze tam, gdzie mamy do czynienia ze współpracą. Z kolei odmowy ewakuacji, kiedy jest ona mało skomplikowana, bardzo utrudnia akcję ratowniczą.

Nikt nie zostanie bez pomocy

- Osoby, które nie były ubezpieczone również otrzymają pomoc. Pomoc do 6 tys. zł będzie udzielana z rekomendacji władz lokalnych. Nikt nie zostanie bez pomocy - powiedział Tusk. - Mówimy o zniszczeniach rzędu 10 mld zł. To pozwoli skorzystać z unijnego funduszu solidarności - dodał.

Na dokończenie inwestycji w infrastrukturę chroniąca przed powodzią trzeba wydać w najbliższych latach około 50 mld zł - powiedział Tusk. - Pieniądze te powinny zostać wydane głównie na budowę zbiorników retencyjnych, polderów oraz obwałowanie Wisły na całej długości.

Za duży podział kompetencji

Szef rządu przypomniał, że mamy do czynienia z wieloletnimi opóźnieniami w miejscach krytycznych. Przykładem tego jest obecna sytuacja w Sandomierzu. Premier przypomniał, że budowa wałów to wieloletni proces - w tej chwili najsłabsze są wały usypywane niedawno.

Zbyt wiele zadań związanych z ochroną przeciwpowodziową jest podzielona między kilka urzędów - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk. Szef rządu zapowiedział przygotowanie takich rozwiązań prawnych, które ujednolicą zarządzanie w tej kwestii.

Po wystąpieniu premiera dodatkowe informacje przedstawiją posłom szefowie resortów odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne i administrację, zdrowie, infrastrukturę i inne kluczowe kwestie - m.in. Jerzy Miller, Michał Boni i Ewa Kopacz.

Marszałek Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, zapowiadał, że poprosi premiera Donalda Tuska o przedstawienie takiej informacji. Wnioskowały o nią także kluby PiS i Lewicy.

DOSTĘP PREMIUM