Kampania wyborcza na żywo. Konwencja Kaczyńskiego [MINUTA PO MINUCIE]

Przemówienie prezesa PiS, koncert charytatywny i zbiórka dla powodzian. Wszystko pod hasłem ?Bądźmy razem?. Kwadrans po godz. 14. na pl. Teatralnym w Warszawie rozpoczyna się konwencja Jarosława Kaczyńskiego - pod znakiem powodzi.

Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na poniedziałek od godz. 8. rano.

Kaczyński: Pochylmy się nad walczącymi z powodzią

15.20 O dialogu z tłumem i okrzykach mówi w TVN24 prof. Jerzy Bralczyk: - "Było "Zwyciężymy" i bardzo dobra reakcja: najpierw musimy zwyciężyć powódź. Było kilka nowych tropów: nasze państwo, polityka jako rzecz poważna (...) Polityka pokazała się tutaj ambiwalentnie. Z jednej strony polityka powinna być poważna - i to zostało powiedziane. Z drugiej strony polityka nie jest taka najważniejsza w danym momencie i ustępuje koncertowi charytatywnemu."

Kaczyński: Najpierw zwyciężymy powódź

Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na poniedziałek od godz. 8.

15.14 Pierwsze komentarze po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego: "Prezes stosuje tradycyjne chwyty retoryczne, które polegają na stworzeniu wspólnoty. Bo nie ma dobrego przemówienia bez więzi między ludźmi a mówcą" - mówi w TOK FM dr Wojciech Jabłoński, specjalista ds. marketingu politycznego.

"Wspominanie o powodzi z perspektywy w relatywnie bezpiecznej Warszawy jest sprawą dyskusyjną. Dopiero teraz dowiadujemy się od prezesa, że on rzekomo na tych terenach powodziowych był. Dlaczego nie widzieliśmy go w mediach?" - pyta Jabłoński. I dodaje: - "Lepiej by wypadł, gdyby wystąpił bez krawata. A może nawet bez marynarki i w zakasanych rękawach, to było wielokrotnie przećwiczone w kampaniach amerykańskich. To sprawiałoby dobre wrażenie, że kandydat pracuje."

15.01 Konwencja PiS zakończona, a Platforma kontynuuje wybory władz regionalnych : na Pomorzu wygrywa Sławomir Nowak, na Dolnym Śląsku Grzegorz Schetyna, na Mazowszu Andrzej Halicki.

14.49 Transmisję z koncertu na pl. Teatralnym (z przebitkami na numer konta Caritasu) nadal pokazuje TV Trwam. Pozostałe stacje wróciły do relacjonowania dramatycznej sytuacji powodziowej we Wrocławiu.

14.40 Na spotkaniu pojawiły się również dwie osoby z transparentami "Go Jarek go" i "No concession to opression" (z drugiej strony transparent miał napis "Komorowski"). Jak informuje nas korespondent TOK FM, służby organizatorów konwentu szybko zareagowały i wyprosiły ich za barierki.

14.38 Część osób (w tym obecni na konwencji posłowie PiS) zaraz po wystąpieniu prezesa Kaczyńskiego zaczęła szybko się rozchodzić, nie czekając na koncert i zbiórkę - donosi reporter TOK FM.

14.31 Nie milkną brawa i okrzyki ("Dziękujemy") po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego. Za chwilę rozpocznie się koncert charytatywny

14.29 "Dziś nie jest czas na polityczny wiec, dlatego oddaliśmy to miejsce na koncert charytatywny" - kończy stosunkowo krótkie wystąpienie kandydat PiS na prezydenta.

14.25 Jarosław Kaczyński zadeklarował "pełne poparcie rządu w kwestii walki z powodzią" . Jednocześnie prezes PiS wzywa do wyciągnięcia wniosków z obecnej sytuacji: "Państwo musi przewidywać, musi realizować wielkie zbiorowe plany".

14.21 "Najpierw musimy zwyciężyć powódź" - odpowiada Kaczyński. I wspomina swoją wizytę na terenach ogarniętych powodzią ("Widziałem, ilu ludzi potrzebuje pomocy"). Apeluje o pomoc dla powodzian "do wszystkich" i wzywa do podziękowania "wszystkim, którzy z powodzią walczą". Zaraz rozlegają się okrzyki "Dziękujemy!"

14.18 "Polacy potrafią być w trudnych chwilach razem - to jest nasza solidarność" - prezes PiS rozpoczyna przemówienie. Przerywają mu okrzyki "Zwyciężymy!"

14.16 Zaczyna się. Halina Frąckowiak zapowiada wystąpienie prezesa PiS: "Zapraszam na scenę pana Jarosława Kaczyńskiego, kandydata na prezydenta Rzeczpospolitej"

14.11 Ale zanim wygrał, straszył. - Jeśli wybory prezydenckie przegra Bronisław Komorowski, będziemy mieć obciachową koalicję - mówił w Lublinie Janusz Palikot. Miał na myśli koalicję PiS, PSL i SLD.

14.01 A tymczasem Platforma nie próżnuje. W całej Polsce odbywają się zjazdy, których wybierani są szefowie regionów. W Lublinie wygrał... Janusz Palikot.

13.57 Z ostatniej chwili - konwencja opóźni się o co najmniej 15 minut. Poczekamy.

13.54 Być może atmosferę na placu załagodzi orkiestra smyczkowa. Zaczęła grać "w stylu melancholijnym", jak to poetycko określił nasz korespondent.

13.49 Słychać agresywne okrzyki pod adresem ekip dziennikarzy TVN i Polsatu: "Co wy tu robicie?", "Ubecka stacja", "Filmujcie Grzegorza Napieralskiego" - donosi reporter TOK FM.

13.40 Z flagami przyszła też grupa zakonnic.

13.35 Jak informuje nas reporter TOK FM, na pl. Teatralnym zaczynają zbierać się ludzie. Jest już ok. 300 osób. Niektórzy przyszli z flagami lub transparentami ("Dzielmy się miłością, przyjaźnią i zrozumieniem" lub "Musimy się na nowo policzyć - Anna Walentynowicz". Niektórzy przyszli w koszulkach z napisami "Przebrała się miarka, głosuję na Jarka". Na środku sceny billboard z hasłem "Polska jest najważniejsza", po bokach dwa telebimy.

embed

13.20 W oczekiwaniu na początek spotkania - rzut oka do dzisiejszej prasy. "Super Express" publikuje duży wywiad z kandydatem PiS . "Pierwszy osobisty wywiad Jarosława Kaczyńskiego (61 l.)" - zachęcenia taką reklamą na pierwszej stronie tabloidu zaglądamy na drugą i trzecią. A tam prezes PiS zapowiada wzrost aktywności ("będę widoczny"), mówi o atmosferze kampanii ("Nic w Polsce nie wskazuje, żeby te wybory miały odbywać się w atmosferze konfliktu"), a przede wszystkim opowiada o stanie zdrowia mamy i sytuacji rodzinnej.

Z ciekawostek: dziennikarze Super Expressu wspominają o głośnych sesji zdjęciowej prezesa PiS na spacerze. To były "zdjęcia paparazzi", a nie "ustawka".

DOSTĘP PREMIUM