"Polska może dostać z Unii Europejskiej 100 milionów euro pomocy" - Huebner w TOK FM

- Gdyby Polska miała ok. 3 miliardy strat, a myślę, że tak niestety będzie, to możemy liczyć na ok. 100 milionów euro pomocy - mówiła w Poranku Radia TOK FM Danuta Huebner, eurodeputowana PO, przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego.

- Pamiętajmy, że unijna pomoc odnosi się do szacunku strat, a straty to szacunek inwestycji wieloletnich - podkreślała Danuta Huebner, pytana na jaką pomoc ze strony Unii Europejskiej możemy liczyć. - Wszystko zależy od wielkości strat, od tego czy podanie o Fundusz Solidarności zostanie dobrze przygotowane. Dlatego warto rozmawiać z Komisją Europejską - przekonywała. - Europa ma różne instrumenty, którymi może wesprzeć państwa członkowskie - mówiła Danuta Huebner w Poranku Radia TOK FM.

 

- Wiem, że w Polsce właściwie od pierwszego dnia powodzi działają ekipy, które przyjechały ze specjalnego centrum Komisji Europejskiej, które koordynuje narodowe systemy ochrony cywilnej. I jest Fundusz Solidarności. Ten fundusz to nadzieja, że dostaniemy pomoc - tłumaczyła europosłanka. - Przygotowanie podania o Fundusz Solidarności musi się odbyć we współpracy z Komisją Europejską, żeby zostało szybko zaakceptowane i wiem, że są już prowadzone rozmowy z Polską - podkreślała.

"Zbierajmy rachunki!"

- Pamiętajmy, że w Europie wszystkie środki działają na zasadzie zwrotów, na podstawie rachunków - podkreślała Huebner. - I także Fundusz Solidarności tak działa, zbierajmy rachunki w tej chwili - apelowała szefowa Komisji ds. Rozwoju Regionalnego. - Ja mam nadzieję, że władze lokalne zbierają rachunki, bo wszystko co w tej chwili robimy, cała pomoc dla ludzi, naprawianie uszkodzonej infrastruktury, to wszystko jest pokrywane z Funduszu Solidarności.

- Czy to, że Polska do tej pory nie korzystała z tego funduszu ma jakieś znaczenie? - pytał swojego gości Grzegorz Kozak. - To jest bardzo techniczny, automatyczny instrument, który oczywiście trzeba dobrze przygotować, żeby móc z niego korzystać, ale to się po prostu należy - odpowiadała Danuta Huebner. - Tu nie ma żadnych względów politycznych, żadnych rezolucji, nic takiego nie jest potrzebne, to jest dobrze przygotowany wniosek razem z Komisją Europejską - tłumaczyła europosłanka PO. - Największą pomocą w historii było trzęsienie zmieni rok temu w Abruzji, gdzie pomoc wyniosła prawie 500 milionów euro. Zwykle to jest od kilku milionów euro do kilkudziesięciu. Większość krajów europejskich już skorzystała z tej pomocy - dodała.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM