Kampania wyborcza na żywo - wtorek [MINUTA PO MINUCIE]

Adam Bielan z PiS krytykuje kandydatów, którzy wykorzystują powódź w kampanii. Grzegorz Napieralski krytykuje rząd za brak koordynacji, a Donald Tusk i Bronisław Komorowski oświadczają: ?Mamy 2 mld złotych dla powodzian?.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

Kampania w poniedziałek : Sprawdź, co działo się wczoraj w kampanii

Kończymy relację na dziś i zapraszamy jutro od godziny 8.00

21.55 Z sondażu SMG/KRC dla TVN24 wynika, że 51 proc. Polaków uważa, że rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej, nawet jeśli wiąże się to z przeniesieniem wyborów na jesień. 44 proc. ankietowanych udzieliło przeciwnej odpowiedzi, 5 proc. nie ma zdania. Ten sam sondaż pokazuje, że 52 proc. respondentów uważa, że rząd dobrze radzi sobie z powodzią. 32 proc. źle ocenia działania rządu; 10 proc. - trudno powiedzieć.

20.50 Jutro Dzień Matki. W związku z tym... "kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski o godzinie 10.00 złoży swojej mamie Krystynie życzenia. W związku z intensywną kampanią wyborczą prowadzoną przez kandydata, połączy się on ze swoją mamą poprzez komunikator Skype." Zapowiedź tego wiekopomnego wydarzenia przeczytaliśmy na stronie Napieralskiego. Wzruszające.

20.40 Grunt to się nie poddawać i znaleźć odpowiedni sondaż. Wyniki ankiety fakt.pl pojawiły się na stronie Jarosława Kaczyńskiego. Poparcie kandydata PiS wśród użytkowników serwisu "dziennika Fakt"- imponujące.

fot. jaroslawkaczynski.info

20.25 "Bo świat się zmienia" - tak Elżbieta Jakubiak w "Kropce nad i" tłumaczy wycofanie się Jarosława Kaczyńskiego z idei IV RP. "I trzeba umieć na to zapotrzebowanie świata, na oczekiwania obywateli odpowiedzieć. Upór w polityce jest najgorszy" - mówi Jakubiak.

18.52 A na BlogFM (blogu pracowników TOK FM) znaleźliśmy nowe, zaskakujące hasło Bronisława Komorowskiego - naszym osobistym zdaniem dużo lepsze od hasła Andrzeja Leppera. Zobaczcie sami.

18.47 Andrzej Lepper po debacie z Kornelem Morawieckim prezentuje swoje hasło wyborcze: "Jestem jednym z was. Kandydat zwykłych ludzi Andrzej Lepper" .

18.33 W ramach relaksu proponujemy mały sondaż: strona którego z kandydatów podoba Ci się najbardziej? Głosuj!

18.10 Bronisław Komorowski po skróconej wizycie w Radomiu odwiedza gminę Wilków, w 90 proc. zalaną przez wodę. I zapowiada tam ogromne pieniądze dla powodzian (do 100 tys. zł na odbudowę dla gospodarstw, które nie były ubezpieczone). Marszałek spotkał się z mieszkańcami zalanych terenów oczywiście na wale przeciwpowodziowym.

17.47 O. Rydzyk bardzo się boi o partię Jarosława Kaczyńskiego. "Oby PiS nie stało się Platformą bis" - martwi się (trochę po częstochowsku) szef toruńskiej rozgłośni. Nie wiadomo, skąd biorą się lęki o. Rydzyka.

17.27 I po debacie. Andrzej Lepper starł się z Kornelem Morawieckim. Lepper chce innego podziału budżetu narodowego, a Morawiecki wycofania kontyngentu z Afganistanu i zmiany ordynacji wyborczej. Obaj kandydaci zgodnie krytykują premiera - za niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z powodzią.

16.45 Günter Verheugen ma w piątek udzielić "symbolicznego wsparcia" kandydatowi Lewicy - zapowiada szef sztabu Napieralskiego. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się m.in. Unia Pracy, Stowarzyszenie "Ordynacka", Związek Zawodowy "Budowlani" i Polski Związek Działkowców. Teraz w tym gronie znajdzie się również jeden były komisarz UE.

16.22 W Polsce zgasło poczucie ironii, przenośni, humoru, aluzji i finezyjnych wypowiedzi - ocenia Władysław Bartoszewski, odnosząc się do swojej słynnej wypowiedzi o "doświadczeniu w hodowaniu zwierząt futerkowych" . "Na miłość boską, co tu się dzieje? Gdzie my jesteśmy? Mówimy językiem Leppera. Ci, którzy mnie krytykują, niech pokażą, że pracowali w swoim życiu tak, jak ja: z Lechem Kaczyńskim w rządzie, z Lechem Kaczyńskim przy budowie muzeum powstania. I bardzo miło to wspominam. Nie wynika jednak z tego, że ja czy on nadawaliśmy się do wszystkiego" - mówi na spotkaniu na Uniwersytecie Łódzkim.

15.35 Komitet wyborczy Andrzeja Leppera chce wyjaśnień od PKW . Bo pojawiła się informacja resortu sprawiedliwości, że zanim Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Leppera miała wszystkie dokumenty dotyczące kandydata, w tym ten najważniejszy - o umorzeniu śledztwa wobec niego.

15.25 Bronisław Komorowski (jeszcze w Radomiu) o pomocy dla powodzian: poszkodowani mają dostać większą pomoc niż po powodzi w 1997 roku - ma pozwolić na odbudowę zniszczonych domów i gospodarstw. Około 200 dzieci z miejscowości zniszczonych przez powódź będzie mogło odpocząć w ośrodkach wypoczynkowych, należących do Kancelarii Prezydenta.

14.29 Bronisław Komorowski spotkał na politechnice "panią Krysię" sąsiadkę swojej prababki, która wspomagała go, gdy w 1976 roku pomagał robotnikom w Radomiu. - Tam (u "pani Krysi" - red.) miałem wikt, opierunek i melinę najlepszą - mówi. Poza tym opowiada o polskim systemie edukacji.

14.15 Kolejny dobry pomysł sztabowców PiS. Akcja "Oddaj babci dowód"

14.11 W Polsce jest dziś dwóch prawdziwych polityków: Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. I tylko oni mogą zmienić Polskę - mówi w TVN24 Adam Hofman z PiS. Bronisław Komorowski może być zazdrosny. A właśnie teraz powinno zacząć się spotkanie kandydata PO ze studentami Politechniki Radomskiej.

13.46 PAP podaje, że Bogusław Ziętek chce nam zapewnić swoisty powrót do lat 70'. Uważa bowiem, że powrót do budowy domów z wielkiej płyty - co byłoby trzykrotnie tańsze niż obecne technologie budowlane - powinien być podstawą program budowy mieszkań socjalnych i taniego budownictwa ogólnego.

13.12 - Ojczyzna to nie instytucje i urzędu. To ludzie, którzy budują zgodę między sobą - mówi wzniośle Waldemar Pawlak. Zamieścił nagranie przemówienia na swoim koncie na Blipie.

12.57 Janusz Korwin-Mikke zastanawia się , dlaczego pracownicy Fabryki Broni "Łucznik" - Radom go nie popierają, mimo że jest on jedynym kandydatem, który chce wprowadzić powszechny dostęp do broni. Narzeka również, że żaden dziennikarz nie przyszedł wczoraj na jego konferencję prasową. Kandydaci nie mają lekko...

12.50 Jak Tusk pożegnał dziś Komorowskiego? Posłuchaj na Deser.pl .

12.48 Zobacz zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego z wczorajszej wizyty w Raciążu.

12.25 Na stronie Grzegorza Napieralskiego znaleźliśmy tekst, w którym opisuje założenia swojej polityki. Jeśli go wybierzemy, będziemy mieć welfare state. Żeby tylko budżet wytrzymał...

12.05 Poparcie przez NSZZ "Solidarność" Jarosława Kaczyńskiego w wyborach może nie wyjść związkowi na dobre. Większości Polaków, według sondażu CBOS-u , ten ruch się nie podoba.

11.48 PiS przypomina, że to PO skasowało inwestycje na infrastrukturę przeciwpowodziową. - W 2007 roku, jak po Grażynie Gęsickiej, ministrem rozwoju została Elżbieta Bieńkowska skasowała wszystkie projekty z edukacji i ochrony środowiska. To były projekty kluczowe, które miały być zrealizowane z pieniędzy unijnych. To były dokładnie pieniądze przeznaczone na walkę z powodzią: na meliorację, wały, na sprzęt ratowniczy. Łączna wartość skasowanych projektów to 2 mld euro - wylicza w Radiu TOK FM Adam Hofman .

11.14 - Mamy 2 mld złotych do dyspozycji, aby mechanizm pomocy natychmiastowej uruchomić - oświadcza Tusk. Powodzianie mogą być trochę spokojniejsi o swój los.

Tusk: Na pomoc dla powodzian mamy 2 miliardy

11.11 Tusk zaznacza, "żebyśmy nie wywracali do góry nogami budżetu". Przypomina, że jest kryzys. Dodaje, że nie zostanie zwiększony deficyt budżetowy, ale przeniesione zostaną środki przeznaczone na inne cele.

11.10 Teraz przenosimy się na konferencję Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska. Kandydat PO na prezydenta mówi, że "rząd dysponuje odpowiednimi środkami, żeby pomoc ludziom dotkniętych powodzią". Dodaje, że po konferencji jedzie na zalane tereny.

11.01 I jest akcent kampanijny: - Wybory są zawsze szansą pozytywnej zmiany na przyszłość .

11.00 Teraz opowiada o spotkaniach z powodzianami. - Miałem takie spotkanie, takie było przypadkowe. Ktoś przeszedł i zahaczył mnie za rękę i powiedział, że miał córkę wydać za mąż w lipcu lub sierpniu. Takich marzeń i planów było dużo - mówi. Wcześniej zaznaczył, że tragedią jest m.in. to, że powódź zabrała ludziom marzenia.

10.55 - Brakuje koordynacji działań i spójności działań . Tu chodzi o to, żeby był jeden ośrodek decyzyjny. Druga rzecz - nie może być tak, ze dochodziło do sporów miedzy wojewoda małopolskim, a prezydentem Krakowa - krytykuje kandydat SLD na prezydenta.

10.53 - Musi być przeprowadzona nowelizacja budżetu, żeby pomagać rodzinom. Te środki teraz zabezpieczone sa niewystarczające - mówi Napieralski. Pytanie skąd rząd weźmie pieniądze?

10.47 - Ludzie potrzebują dzisiaj pomocy - mówi kandydat SLD na prezydenta. Następnie dodaje, że SLD ma propozycje jak pomóc powodzianom.

10.45 - Media donoszą, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa mogło bardziej sprawnie zadziałać i może rozmiary powodzi byłyby mniejsze, gdyby koordynacja tego centrum była lepsza - mówi w Rzeszowie Grzegorz Napieralski. Nie posłuchał narzekań Bielana - (patrz - 08.50). Wzywa teraz Donalda Tuska, żeby skontrolował Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

10.41 Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej . Gdyby nie powódź, zapewne to byłby główny temat kampanii. PiS będzie za to atakował kandydata PO.

10.11 Andrzej Lepper opowiada Informacyjnej Agencji Radiowej nt. celów swojej przyszłej prezydentury. Będzie przede wszystkim stawiał na młodzież i współpracę z premierem. Chce poprawić położenie młodych ludzi oraz pracowników. W polityce zagranicznej stawia na współpracę z Unią Europejską, ale już NATO traktuje z nieufnością i że czasem działa "imperialnie". Ani słowa o rolnikach...

09.38 Z cyklu "Kulisy kampanii": Spin doktorzy PiS-u podczas wczorajszej wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Raciążu.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

09.01 A zmęczonym kampanią wyborczą Andrzej Stasiuk w wywiadzie dla "Przekroju" radzi: - Wyłączyć telewizor, czyli JaroBronisława i posłuchać dzwonka na szyi barana. Nie barykadować drzwi, bo nie ma wojny domowej. A 20 czerwca nie myśleć, że ważą się losy kosmosu.

08.50 Adamowi Bielanowi nie podoba się powodziowa kampania wyborcza. Uważa, że kandydaci nie powinni wykorzystywać klęski żywiołowej do swoich politycznych celów. - Myślę, że jest to sytuacja niesmaczna - mówi w radiowej "Trójce" .

08.41 Grzegorz Schetyna w Radiu TOK FM musi tłumaczyć się z harcerzy Komorowskiego. - Ktoś po prostu zbyt ofensywnie potraktował kampanię, chciał za dobrze i troszkę się pośpieszył - mówi. Dodaje, że to niezręczność i błąd. Sporo już ich w tej kampanii Komorowski nazbierał.

08.21 Leszek Miller w wywiadzie dla "Polski the Times" wspomina powódź sprzed 13 lat. Twierdzi, że wtedy opozycja ostrzej atakowała rządzących - koalicję SLD-PSL - niż dziś. Wypomina też Komorowskiemu, że żądał wprowadzenia stanu wyjątkowego, a teraz nie widzi takiej potrzeby. Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.

08.16 "Powódź podtapia kampanię Jarosława Kaczyńskiego" - donosi "Polska the Times" . Sztabowcy Jarosława Kaczyńskiego mają jakoby narzekać, że Donald Tusk pokazując się z Bronisław Komorowskim nabija mu popularności. Zwłaszcza gdy wszystkie media pokazują, jak dzielnie walczą obaj z powodzią. Trudno jednak oczekiwać, żeby Tusk wspomagał kandydata PiS.

08.00 Zaczynamy oczywiście od przeglądu prasy. "Rzeczpospolita" pisze , że Bronisław Komorowski chce zdobyć poparcie harcerzy. Sam był harcerzem, a dzięki tej organizacji poznał żonę. Ciekawe, czy poprą swojego starszego kolegę.

Co nas dzisiaj czeka w kampanii. W Warszawie o 15.00 odbędzie się druga debata tej kampanii - zmierzą się Andrzej Lepper i Kornel Morawiecki. Ten pierwszy już o 09.00 będzie miał konferencję prasową. Pewnie znów z targowiska.

Jeśli to wtorek, to Bronisław Komorowski odwiedza Radom, a Grzegorz Napieralski Podkarpacie. Dla szefa SLD to trudny teren - tradycyjnie konserwatywny.

O 10.30 Janusz Korwin-Mikke przedstawi swoje poglądy nt. polityki zagranicznej, a o 12.00 Bogusław Ziętek będzie miał konferencje w Poznaniu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM