Komorowski: Nie przestaliśmy się różnić z PiS

PRZEGLĄD PRASY. - Podatek liniowy jest dobrym pomysłem, tylko nierealnym do wprowadzenia w życie ze względu na układ sił politycznych - mówi w wywiadzie dla ?Dziennika Gazety Prawnej? Bronisław Komorowski.

W wywiadzie dla gazety marszałek Komorowski zapewnił, że odda legitymację partyjną w momencie, gdy zostanie prezydentem. - Tak zrobił prezydent Aleksander Kwaśniewski. Chyba tak samo postąpił Lech Kaczyński. To rzecz normalna. Trzeba odzyskać swobodę działania prezydentury, która nie może być związana członkostwem partyjnym - mówi Komorowski.

Pytany o podatki, podkreślił, że jest zwolennikiem podatku liniowego, jednak ze względów politycznych jest on niemożliwy do wprowadzenia. Można jednak, podkreślił marszałek, dążyć do "maksymalnego spłaszczenia" podatków.

Okręgi jednomandatowe? Komorowski: Jestem zwolennikiem

Komorowski obiecał, że jego program zostanie przedstawiony opinii publicznej w najbliższym czasie. - Ale niektóre jego elementy stopniowo ujawniam - powiedział w wywiadzie. - Na przykład na spotkaniu z samorządowcami w Aleksandrowie Łódzkim przedstawiłem zamysł dążenia do odpartyjnienia niektórych obszarów życia państwa, np. samorządów poprzez jednomandatowe okręgi wyborcze.

Komorowski zapewnił, że jest też zwolennikiem okręgów jednomandatowych w wyborach parlamentarnych, ale ocenia, że "jest tutaj blokada polityczna ze strony środowisk partyjnych".

Agnieszka Holland jako pełnomocnik ds. mediów publicznych?

- Myślę o stworzeniu ustawy opartej na projekcie środowisk twórczych - mówi Komorowski o swojej wizji mediów publicznych. - Jeżeli wygram wybory, chętnie bym poprosił panią Agnieszkę Holland, aby została moim pełnomocnikiem do spraw reformy mediów publicznych.

Komorowski wyjaśnił, że chodzi o to, aby partie miały mniej do powiedzenia przy powoływaniu władz mediów publicznych. W wywiadzie kandydat PO mówił też o finansowaniu i realizacji misji publicznej, jednak jak sam podkreślił, "na miarę realnych możliwości budżetu państwa".

Cały wywiad w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej" .

DOSTĘP PREMIUM