Kampania wyborcza na żywo: środa [MINUTA PO MINUCIE]

Kolejny dzień kampanii wyborczej. Media żyją jeszcze wczorajszym wyjawieniem Jadwidze Kaczyńskiej, że jej syn nie żyje. Paweł Poncyljusz nazwał Bronisława Komorowskiego pomagierem Tuska, a Waldemar Pawlak podważa sondaże, w których PSL ma słabe wyniki. Kolejny dzień wyważonej, spokojnej kampanii. Zapraszamy do relacji na żywo.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

22.00 Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Na kolejną zapraszamy jutro rano. Zaczynamy o 8.00. Dobranoc.

21.14 To zdecydowanie Breaking News. Zastanawiamy się, czy dotyczy on tylko mediów, czy jednak zahacza już o politykę, a tym bardziej kampanię wyborczą. Szef radiowej "Trójki" Jacek Sobala został odwołany . Sobala niedawno wystąpił na koncercie ku czci ofiar katastrofy w Smoleńsku , który był de facto wiecem poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego. Na razie nie wiadomo, czy miało to wpływ na jego odwołanie. Zarząd Polskiego Radia twierdził, że Sobala na wiecu występował prywatnie.

Zobacz, co mówił Sobala w trakcie koncertu na Placu Teatralnym:

20.50 - Mam już kandydata na szefa NBP - powiedział w TVP Info Bronisław Komorowski. Gdyby jeszcze dodał: "i nie zawaham się go użyć...". CZYTAJ

20.14 - Ta kampania przejdzie do podręczników politologii. Jest bardzo dziwna - stwierdza w "Kropce nad i" Włodzimierz Cimoszewicz. Wieczny "czarny koń" i niespełniona nadzieja Lewicy mówi, że nie wierzy w przemianę Jarosława Kaczyńskiego.

19.47 Były senator PO Krzysztof Zaremba znalazł się w szczecińskim społecznym komitecie poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego. Na liście popierających prezesa PiS w Szczecinie jest 97 osób, w tym prawnicy, naukowcy, ekonomiści, lekarze, przedsiębiorcy, politycy, byli żołnierze Armii Krajowej, dyrektorzy szkół, działacze opozycyjni z lat 70. i 80.

19.30 - 1,5 godziny bardzo ciekawej dyskusji. Nie sądze, żeby trzeba było kogokolwiek do tego przekonywać. Atmosfera była bardzo dobra - tak spotkanie z Jarosława Kaczyńskiego z ambasadorami UE relacjonuje na Twitterze Adam Bielan

18.57 Mamy wreszcie jakieś programowe różnice między kandydatami. B.Komorowski zapowiedział dziś ułatwienia w tworzeniu prywatnych żłobków i przedszkoli i ulgi podatkowe dla rodzin. G.Napieralski chce budować publiczne, bezpłatne żłobki i przedszkola. Jest przeciwny ulgom podatkowym, wpiera pomoc wprost do najuboższych - pisze na Facebooku dziennikarz Tomasz Machała.

18.20 TVP zaprasza wszystkich 10 kandydatów na prezydenta do przedwyborczych debat. Kandydaci mieliby w nich wystąpić według wyników sondaży - na początek cieszący się najmniejszym poparciem, na końcu liderzy . - Wysłaliśmy pisma do sztabów - zdecydowana większość odpowiedziała pozytywnie - powiedział rzecznik TVP Stanisław Wojtera. Dodał, że "jasnej odpowiedzi" nie ma ze sztabów liderów sondaży: Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego.

17.25 Byliśmy bardzo ciekawi, jak przebiegnie zapowiadane wcześniej spotkanie Bronisława Komorowskiego z jego mamą w restauracji Belvedere. Pani Komorowska miała opowiedzieć, jakim synem i kandydatem jest jej Bronek. Niestety, żadne media tego nie relacjonowały. Nas też tam nie było.

17.18 Jarosław Kaczyński ma jednak pracowity dzień. Odbywa rozmowę za rozmową. Działaczom "Solidarności" poświęcił nawet dwie godziny . Kandydat PiS na prezydenta podziękował związkowcom za poparcie go w wyborach. Zaapelował też o zakończenie wojny polsko-polskiej .

16.37 Przemiany Jarosława Kaczyńskiego dowód kolejny. Kandydat PiS już nie boczy się na Unię Europejską. Wręcz przeciwnie, w ambasadzie Hiszpanii spotyka się z ambasadorami jej państw. Rozmawia z nimi na temat swojej wizji polityki europejskiej. Co Kaczyński powiedział ambasadorom? Tego się nie dowiemy, ponieważ spotkanie jest zamknięte dla mediów.

16.13 "Gość Niedzielny" opublikował dziś wywiad z Markiem Jurkiem , z którego aż bije tzw. real politik. Przykładowe pytanie: "Prawo startu ma każdy, to jasne, ale doświadczony polityk musi być realistą. Jaki więc jest cel Pańskiej kampanii?" I odpowiedź kandydata: W wyborach ważne są trzy rzeczy. Po pierwsze reprezentować ludzi, którzy myślą podobnie. (...) Drugim celem jest poszerzenie grupy osób popierających poglądy, które się reprezentuje. Trzecim (sic!)- wygrana.

15.56 "Polacy, wracajcie!" - chce powiedzieć naszym londyńskim rodakom Grzegorz Napieralski. Kandydat SLD wybiera się w przyszły czwartek do stolicy Wielkiej Brytanii . Być może, gdzieś w okolicach Trafalgar Square spotka swojego konkurenta, Bronisława Komorowskiego i wymieni z nim grzecznościowe "Hello, how are you!". Kandydat PO tego dnia również zawita na Wyspach i w Londynie spotka się z tamtejsza polonią.

15.48 Andrzej Olechowski na swoim blogu martwi się, że w miarę stabilizowania się sytuacji powodziowej zmniejsza się też aktywność polityków, którzy "mniej chętnie pojawiają się na wałach, udzielają rad, jak układać worki, prezentując przy okazji bojowe kaski, twarzowe kurtki i ciapkowate kalosze". Sam jednak zapewnia, że "odrzuca taki sposób zabiegania o wyborców".

15.28 Grzegorz Napieralski najwyraźniej chce wyrwać Waldemarowi Pawlakowi palmę pierwszeństwa i tytuł pioniera nowych technologii. W rozmowie z dziennikarzami zachwalał zalety internetu. Dzięki skype'owi mógł dziś złożyć życzenia swojej mamie. Czekamy, kiedy kandydat SLD pokaże się z własnym iPadem

14.46 Andrzej Lepper Patriotom w Polsce mówi zdecydowane NIE. Zdaniem kandydata na prezydenta postawa Polski wobec USA jest służalcza i należy z nią natychmiast skończyć. Bo Polska nic z tego nie ma. Lepper dodał, że gdyby został prezydentem, porozmawiałby z prezydentem USA Barackiem Obamą o wycofaniu rakiet Patriot z Polski.

14.33 Jeszcze o zaufaniu. Według CBOS relatywnie największą nieufność budzi Jarosław Kaczyński, jednak obecnie nie ufa mu tylko 34 proc. badanych, a więc wciąż zdecydowanie mniej niż przed smoleńską tragedią (w pierwszym kwartale br. - 51 proc.). Największy wzrost zaufania zanotowali Ewa Kopacz i Grzegorz Napieralski. Oboje zanotowali wzrost aż o 11 punktów.

14.22 Jarosław Kaczyński o godz. 16 w ambasadzie Hiszpanii spotka się z ambasadorami państw UE.

14.01 Briefing matki Bronisława Komorowskiego (sic!). O godz. 15.30 wypowie się ona dla mediów przed restauracją Belvedere w warszawskich Łazienkach.

13.42 CBOS opublikował kolejny sondaż zaufania.

13.40 Czujne oko kobiety wypatrzy...

Anna Komorowska zmieniła kolor włosów:

Fot. Wojciech Olkuśnik / Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl fot. Gazeta.pl

13.20 Bronisław Komorowski spotkał się dziś z rodzinami wielodzietnymi w Grodzisku Mazowieckim. Zobacz galerię zdjęć

13.19 A teraz Grzegorz Napieralski mówi o nowych technologiach mówi. Jakie są super. I że postęp idzie do przodu ZOBACZ

13.11 W końcu. Od wczoraj informowano o tym, że kandydat SLD złoży życzenia swojej mamie przez Skype'a. Czego Grzegorz Napieralski życzył mamie? Było o pogodzie, spotach... Obiecał też bukiet kwiatów. - Dziękuję, że jesteś moją mamą - mówił Napieralski.

I złożył

Napieralski przez Skype'a: Cześć Mamusiu! Dziękuję, że jesteś moją mamą...

13.02 Ups. Konferencja posłów PiS zapowiadana na godz. 13 ma pecha. O tej samej godzinie zaczyna się przekazanie rakiet Patriot w Morągu . Nie ma co liczyć na transmisję w telewizji.

12.50 Nadal jesteśmy pod wrażeniem wypowiedzi Waldemara Pawlaka (wpis z 10.15) o tym, że sondażom nie ma co ufać, bo są niewiarygodne. W badaniach opinii publicznej lider ludowców w wyborach prezydenckich może liczyć jedynie na kilkuprocentowe poparcie. Nie lepsze są też wyniki samej partii. Jego zdaniem ważniejsza jest dziś rzeczowa praca związana z usuwaniem skutków powodzi niż publikowanie haseł wyborczych. Prezes PSL do dziś nie przedstawił ani swojego hasła wyborczego ani szczegółowego programu.

12.20 W końcu. Brakowało nam konferencji PiS. Dziś o godz. 13 w Sejmie "Apel do Marszałka Bogdana Borusewicza". W konferencji wezmą udział: wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, senator PiS Stanisław Karczewski, poseł PiS Mariusz Błaszczak.

11.51 Są życzenia. Zamieszczone na profilu Napieralskiego na Blipie i Twitterze. Pisownia oryginalna: "Serdeczne zyczenia dla wszystkich mam. Duzo ciepla. radosci i zadowolenia ze swoich pociech". Czekamy na film. Może będzie więcej hm... polotu?

11.50 Bronisław Komorowski w TVP Info powtórzył kolejny raz, że jego udział w debacie prezydenckiej zależy od Jarosława Kaczyńskiego. - Bo to on stracił brata - mówił marszałek. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego chcą zorganizować debatę. Zgodziło się na nią 8 z 10 kandydatów startujących w wyborach.

11.37 Szumnie zapowiadanych życzeń Napieralskiego wciąż nie ma. Matkom w całej Polsce pewnie jest przykro.

11.29 Janusz Korwin-Mikke pytany jest o swój pomysł na temat odbierania kobietom praw wyborczych. Twierdzi też, że "PO to partia niemiecka". Kandydat na prezydenta z poparciem partii Wolność i Praworządność przedstawił też swoją opinię na temat funkcjonowania polskiego państwa. Jego zdaniem, demokracja to "śmierdzące g...". Powiedział, że mimo to bierze udział w demokratycznych wyborach, bo "gdy się wlezie miedzy wrony, trzeba krakać tak jak one".

Mikke odniósł się do swoich słabych wyników w sondażach. Uznał - a to szok - że to efekt nieprzychylności mediów. - W internecie jestem wolny. W sondażach na drugim lub trzem miejscu - mówił w programie "Kwadrans po ósmej" w TVP1.

Jakie to szczęście, że wybory są jednak w realu...

11.06 Potwierdzone. W czwartek Jarosław Kaczyński miał być w Słubicach, ale go nie będzie. Bo powódź. Odwiedzi za to Zakopane. W sobotę.

10.49 To jest dzień Napieralskiego. PAP publikuje obszerny wywiad z kandydatem SLD. Mówi on, że jak wygra to zostaną rozdzielone państwo i Kościół, kobiety mają zarabiać tyle samo co mężczyźni. O opowiada o kampanii: Bardzo dobrze przyjmują mnie ludzie, zwłaszcza w rozmowach bezpośrednich. Moja kampania jest inna niż pozostałych kandydatów - aktywna, szybka, przede wszystkim nastawiona na kontakt bezpośredni: na spotkania, duże, otwarte, ale również pod zakładami pracy, na ulicach. Ludzie podchodzą sami, zadają pytania, rozmawiają, proszą o autograf na ulotce, mówią o wsparciu, czasami sobie nawet miło żartują: "pan inaczej wygląda w telewizji, inaczej na żywo". Dużo doświadczeń, bardzo dużo ciekawych problemów, na które wskazują Polki i Polacy, zupełnie innych niż te, o których rozmawiamy w Sejmie - oznajmił Napieralski.

10.40 Zapowiadanego filmu Napieralskiego wciąż nie ma w sieci. Mamy nadzieję, że Grzegorzowi Napieralskiemu udało się złożyć życzenia mamie Krystynie, bez względu na to, czy były przy tym media czy nie.

10.26 Informacyjna Agencja Radiowa publikuje kolejny wywiad z kandydatem. Dziś w ogniu pytań Marek Jurek. Mówi, że najważniejsze są prawa rodziny. A jak wygra będzie współpracował z PiS.

10.25 Życzeń Napieralskiego jak nie było tak nie ma. Na jego koncie na Blipie jest godz. 18. I Rzeszów.

10.15 Waldemar Pawlak pytany o wynik PSL (3 proc), który uzyskał w najnowszym sondażu dla TVN24 odpowiada szokująco - Kto płaci i zamawia, takie dostaje wyniki. Jak państwo sobie życzą, to takie są sondaże. Polacy nie kierują się sondażami, a szczególnie w przypadku PSL one się nie sprawdzają. Mamy z reguły 200, 300 proc. wyników sondażowych - powiedział wicepremier.

Tłumacząc na język ludzki: Sondaż-śmondaż.

10.06 Paweł Poncyljusz powiedział, że Jarosław Kaczyński pod koniec tygodnia wznowi kampnię. Prezes zniknął, ale zdaniem rzecznika jego sztabu kampania toczy się normalnie. - Wiadomo już, że nie możemy pojechać w tym tygodniu tam, gdzie planowaliśmy, z racji tego, że do Słubic nadchodzi fala powodziowa - mówił w RMF FM.

10.01 Miały być życzenia Napieralskiego. Na jego stronie nic. Na YouTube nic, w telewizjach nic...

9.32 Pozazdrościł Marek Jurek Napieralskiemu zawłaszczenia Dnia Matki. Dziś o godz. 13.30 przed wejściem do Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie (ul. Madalińskiego 25) odbędzie się jego briefing. Złoży życzenia czy nie złoży? Do życzeń Grzegorza Napieralskiego 28 minut.

9.23 W "Gazecie Wyborczej" na str.22 cała kolumna o najnowszym sondażu. Jak pisaliśmy o godz. 8.09 Komorowski ma 50 proc. głosów, Kaczyński - 31. Bardzo ciekawe wyniki uczuciowych skojarzeń respondowanych... Komorowski kojarzy się z" poczuciem wolności, uznaniem, poczuciem harmonii i zaufaniem. Jarosław Kaczyński skupia: smutek, irytację, niesmak, nienawiść. Napieralski: dezorientację i luz. A Olechowski: sceptycyzm i... brak miłości. Waldemar Pawlak w tym zestawieniu wychodzi prawie na hipisa. Ludziom kojarzy się z błogością, rozbawieniem oraz brakiem nienawiści.

9.10 Paweł Poncyljusz był dziś gościem Kontrwywiadu w RMF FM. Wyliczył Bronisławowi Komorowskiemu "powodziowe wpadki". Marszałek mówił, że powódź ma to do siebie, że była w zeszłym roku, jest w tym roku i że ludzie już są przyzwyczajeni. Albo że woda się zbiera i spływa do Bałtyku. Że miał przyjemność być na terenach powodziowych... Poncyljusz uważa, że Komorowski jest pomagierem Tuska i że jest tylko dwóch "realnych polityków" w Polsce. To Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. Profeta Poncyljusz mówi: "Donald Tusk jest premierem, a Jarosław Kaczyński będzie prezydentem. I to będzie dobry tandem, podział pracy dla Polski."

8.56 W tygodniku "Polityka" duży tekst Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki. "Pytania do prezesa" - to zestaw zagadnień, które przed przemianą poruszał Jarosław Kaczyński. O co pytają autorzy? Co z układem (gdzie jest, schował się?), co się stało z IV RP ("idea lepszej, sprawiedliwszej Polski pozostaje żywa - cytują prezesa autorzy), o euro i szpitale. I najważniejsze. Co z szafą Lesiaka? Polecam tekst. Mnie ujął lead. "Nie ma teraz gorętszego politycznego pytania niż to, czy Jarosław Kaczyński zmienił się naprawdę, czy tylko na użytek kampanii wyborczej. Nie dowierzają temu przeciwnicy, a sympatycy jego poprzedniego wcielenia mają nadzieję, że to tylko taktyka".

8.45 Rzeczniczka sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego uważa, że ma on szansę wygrać wybory w pierwszej turze wyborów (przypominamy - 20 czerwca). Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w Salonie Politycznym Trójki, że w pierwszej turze wiele będzie zależało od nastroju wyborców. Ojej, a myślałam, że liczą się program, poglądy, pomysł na Polskę... Eh.

8.36 Telefon do mamy z życzeniami zapowiedziany już wczoraj nie spodobał się internautom. Ironizują. Na Facebooku pojawił się komentarz: "Bosz jak dobrze jest wiedzieć, że w Polsce w końcu mamy internet i możemy zadzwonić do naszej rodziny na skypie. Kompletnie zapomniałem, że robie to od pół roku. Tnx Grzegorz...."

8.26 Grzegorzowi Napieralskiemu pomogła wizyta u powodzian. Jego słupki sondażowe skoczyły odkąd odwiedził ludzi na zalanych terenach. Pisze o tym dziś "Polska The Times". Jego partyjni koledzy nie zważają na to. Ich zdaniem wynik Napieralskiego - uwaga - 7 proc,. poparcia, to wynik mobilizacji zwolenników lewicy. A nie populizmu. Ekhm...

8.20 W wąsach siła? Gdyby w wyborach prezydenckich głosowały jedynie kobiety skupione wokół Kongresu Kobiet, w II turze Bronisław Komorowski zmierzyłby się z Grzegorzem Napieralskim - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Na oficjalnej stronie Kongresu umieszczono przedwyborczą sondę. Wygrywał w niej kandydat PO z 46-proc. poparciem. Na drugiej pozycji z 33 proc. wynikiem uplasował się lider SLD Grzegorz Napieralski. Jarosław Kaczyński zebrał 6 proc. głosów.

8.09 O sondaż. I co? Platforma traci, ale Komorowski nadal ma szansę na wygraną w pierwszej turze . Dostałyby 50 proc. Gdyby jednak doszło do drugiej tury Komorowski rozniósłby prezesa PiS. 66 do 34 proc. Sondaż wykonał IPSOS na zlecenie "Gazety Wyborczej".

8.02 Redakcyjna koleżanka dostaje sms z informacją, że Grzegorz Napieralski złoży mamie życzenia. O godz. 10. Informacja jest też na Facebooku. Wiekopomne wydarzenie ma na razie doskonały PR. Czekamy więc.

8.00 W "Dzienniku" duży wywiad z Komorowskim. jest o podatkach, o okręgach jednomandatowych, o rzucaniu legitymacją partyjną po wygranych wyborach i że PO jednak cały czas różni się od PiS.

7.54 Cały czas przed pierwszą kawą. Kandydat na prezydenta RP Grzegorz Napieralski złoży życzenia z okazji Dnia Matki. Swojej mamie. Przez Skype. Ot, nowoczesność. Janusz Korwin-Mikke spotka się na Placu Trzech Krzyży z przedsiębiorcami (małymi i średnimi), żeby porozmawiać o ich problemach. Odbędzie się też konferencja Andrzeja Leppera, ale nie podano na jaki temat. Późnym popołudniem debata kandydatów na prezydenta RP Janusza Korwin-Mikke z Kornelem Morawieckim. W Bydgoszczy z wyborami spotka się Bogusław Ziętek.

7.50 Rzut oka na pierwsze strony gazet. Mało polityczne. Tabloidy żyją ujawnioną wczoraj informacją o tym, że Jarosław Kaczyński poinformował matkę o śmierci brata. W "Polsce The Times" mało wyborczo. Podobnie w "Rzeczpospolitej". "Dziennik" ma na pierwszej stronie zdjęcie Bronisława Komorowskiego i zapowiada jakże chwytliwym hasłem "Komorowski ma plan" rozmowę z nim. "Gazeta Wyborcza" - jedynie małą zapowiedź sondażu. Tytuł "Kaczyński wciąż irytuje".

Dziś środa, sto czterdziesty szósty dzień roku. Dzień Matki. Wschód słońca o godz. 4.27, zachód o 20.40. Imieniny obchodzą: Ewelina, Filip, Marianna i Paulina. Do wyborów zostało 25 dni.

Zapraszamy do relacji na żywo.

DOSTĘP PREMIUM