Kampania wyborcza na żywo - czwartek [MINUTA PO MINUCIE]

Jarosław Kaczyński mówi, że zgadza się na debatę prezydencką z Bronisławem Komorowskim. Tymczasem Waldemar Pawlak krytykuje Bronisława Komorowskiego za wysunięcie kandydatury Marka Belki na szefa NBP. - Marszałek Sejmu tymczasowo wykonujący obowiązki prezydenta. Sformułowanie tymczasowo jest dość jasne. Dla samej zasady trzeba było tę sprawę odłożyć do rozpatrzenia przez nowo wybranego prezydenta - mówi.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

Kampania w środę : Sprawdź, co działo się wczoraj w kampanii

Kończymy relację na dziś i zapraszamy jutro od godz. 8.

21.30 Urocza rozmowa z szefami sztabów kandydatów PO i PiS na wieczór - w "Dużym Formacie" GW. Sławomir Nowak wystawia laurkę Jarosławowi Kaczyńskiemu ("Jako jedyny traktuje politykę w kategoriach sztuki") i porównuje go do "wyrobu czekoladopodobnego". Joanna Kluzik-Rostkowska mówi o Bronisławie Komorowskim "misiowaty" ("Osobiście lubię go") i wspomina wspólne podróże samochodowe z Donaldem Tuskiem (i obowiązkową kasetą Marka Grechuty w magnetofonie).

Poza tym o "plastikowych politykach", banalnym Komorowskim (Nowak: "Chciałbym być kiedyś tak banalny"), ludzkim szefie Kaczyńskim (Kluzik-Rostkowska: "Podobnie zresztą jak Lech Kaczyński (...) to szefowie idealni, bo nie przeszkadzali mi pracować") i innych ciekawych sprawach.

20.38 - To nie jest wina Komorowskiego, że zdarzył się wypadek i kryzys. Trzeba działać. Bądźmy praktyczni. Mamy wybitnego, kompetentnego szefa banku centralnego na moment zawirowań - zachwala kandydaturę Marka Belki na szefa NBP Aleksander Kwaśniewski w "Kropce nad i" . Wg sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24 podobnego zdania (że Belka jest dobrym kandydatem) jest 62 proc. Polaków. 24 proc. jest przeciwnego zdania.

19.55 "Gdybanie" o kandydacie na prezydenta (jeszcze) Andrzeju Olechowskim w TVN24. W jakich warunkach skłonny byłby wycofać się z wyścigu? - Jakbym już spełnił to, co sobie założyłem. Chciałbym wnieść do tej debaty inne wątki, inne tematy. Wnoszę z uporem gospodarkę. Mam wrażenie, że się przebijam - odpowiada Andrzej Olechowski w "Faktach po Faktach". A gdyby okazało się, że przekazanie jego głosów zapewniłoby Komorowskiemu zwycięstwo w I turze? - A gdyby ciocia miała wąsy? - filozoficznie stwierdza Olechowski. I na razie nie rezygnuje.

19.37 I znowu o debacie Komorowski-Kaczyński. Będzie? Nie będzie? - Debaty powinny rozpocząć się z udziałem wszystkich kandydatów - mówi Elżbieta Jakubiak z PiS w TVN24. Przyznaje jednak, że najbardziej elektryzująca i emocjonalna byłaby debata kandydatów PiS i PO. I "z całą pewnością do takiej debaty powinno dojść. Ale potrzebne jest domówienie. Nie widzę po tamtej stronie chęci do tego domówienia" - stwierdza Jakubiak.

19.35 Co myśli dziś Jarosław Kaczyński o IV RP? - Nie wracajmy do przeszłości - stwierdza Elżbieta Jakubiak z PiS w TVN24. I dodaje: - Polakom dziś bardziej zależy na tym, aby wiedzieć co myśli Jarosław Kaczyński o Polsce w roku 2015 czy 2030, a nie o IV RP.

19.02 Podczas wyborów będzie o kilkadziesiąt komisji wyborczych więcej niż w poprzednich latach, a służba konsularna jest postawiona w stan gotowości wyborczej - informuje szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreśla, że jest to ogromny wysiłek - stąd też apel do rodaków, aby łaskawie zechcieli skorzystać z prawa do głosowania.

18.40 Waldemar Pawlak w najnowszym spocie wyborczym chwali się perfekcyjną znajomością języków obcych. Posłuchajmy:

17.56 W ramach akcji "Przynieś babci dowód" sztab Jarosława Kaczyńskiego publikuje drugi dowód na to, że warto zagłosować na kandydata PiS. Oto on: "W tej dekadzie bezrobocie, także wśród młodzieży, malało szybko tylko za rządów Prawa i Sprawiedliwości".

fot. jaroslawkaczynski.info

17.49 O jakim kawale mówi Pawlak? Prawdopodobnie chodzi o ustalenia między kandydatem PSL i kandydatem Lewicy - w sprawie debaty telewizyjnej. - Pan premier Pawlak i pan przewodniczący Napieralski na ten temat rozmawiali (dzisiaj w Sejmie - red.) i w sobotę będzie druga tura uzgodnień w tej sprawie. Mam nadzieję, że dołączą do nas Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński - zdradza kulisy kawału Marek Wikliński, szef sztabu kandydata SLD.

17.43 Debaty o debacie cd. Waldemar Pawlak z wrodzoną przenikliwości (i przymrużonym okiem) podejrzewa sztaby PO i PiS o zmowę. Bo nie chcą konfrontacji kandydatów. - Przypuszczam, że debata czy wypowiedzi będą po wyborach. Myślę, że akurat w przypadku tych dwóch kandydatów (Komorowski i Kaczyński) to jest trochę kupowanie kota w worku - mówi Pawlak. I zachęca, by "zrobić kawał tym, którzy czują się tak pewnie, że uważają, że nie muszą już w ogóle się prezentować i przedstawiać wyborcom" . Dowcipniś.

17.29 W wolnej chwili zaglądamy na stronę Grzegorza Napieralskiego. Wczoraj były życzenia dla mam, a dzisiaj? Dzisiaj kandydat Lewicy zarejestrował się w spisie wyborców w Urzędzie Dzielnicy Ochota w Warszawie. Filmiku na YouTube wprawdzie nie ma, ale jest zdjęcie:

fot. napieralski.com

17.21 Andrzej Olechowski o kandydaturze Marka Belki na prezesa NBP: "To świetna propozycja". Zdaniem Olechowskiego nie należy czekać z powołaniem szefa NBP do rozstrzygnięcia wyborów. "Dzisiaj złoty jest przedmiotem najrozmaitszych zawirowań na rynku walutowych. To nie jest sytuacja, w której moglibyśmy powiedzieć, że nie potrzebujemy prezesa NBP" - mówi Olechowski.

16.45 A premier zapewnia, że marszałek jest samodzielny. "Marszałek Komorowski nie konsultował ze mną tej kandydatury" - mówi Donald Tusk o kandydaturze Marka Belki na szefa NBP. I z "absolutnym uznaniem" przyjmuje propozycję Komorowskiego.

16.21 "Nie słyszałem tego, rozumiem że wpłynie jakaś propozycja do sztabu wyborczego" - mówi Bronisław Komorowski, zapytany przez dziennikarzy o wcześniejszą wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego nt. debaty przedwyborczej (prezes PiS zgodził się wziąć w niej udział, choć miał pewne zastrzeżenia; patrz - godz. 13.47). "Jeśli wpłynie (jakaś propozycja), jestem skłonny bardzo życzliwie ją rozważyć" - mówi marszałek Sejmu.

16.16 Bogusław Ziętek (kandydat Polskiej Partii Pracy) wydał oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się prywatyzacji służby zdrowia, a także ratownictwa medycznego - informuje IAR.

16.07 Kampania wyborcza bez dyskusji o parytetach (i innych ważnych problemach). "Po raz kolejny politycy będą zaskoczeni, bo ten żywioł kobiecy coraz bardziej się wzmacnia" - mówi Kora Jackowska w Obserwatorze Wyborczym TOK FM. Nadal nie wiadomo, czy podczas drugiego Kongresu Kobiet dojdzie do debaty najważniejszych kandydatów na prezydenta.

15.50 Kto da więcej na powodzian - do licytacji włącza się Andrzej Lepper. Kandydat Samoobrony uważa, że rządowa pomoc dla rolników jest zbyt mała, rząd powinien wziąć za to co się stało i ogłosić stan klęski żywiołowej. I zatrzymać spłaty kredytów osobom, które poniosły straty w czasie powodzi oraz zrekompensować im poniesione szkody. Andrzej Lepper podkreśla, że jest jedynym z kandydatów, który przeżył powodź. "Ja wiem co się czuje, kiedy traci się wszystko" - mówi były wicepremier.

15.23 Elżbieta Jakubiak ze sztabu wyborczego kandydata PiS nie ustaje w opowieściach o sprawach osobistych rodziny Kaczyńskich. Dwa dni temu w TVN24 potwierdziła nieoficjalne informacje o tym, że Jarosław Kaczyński powiedział w końcu matce o śmierci syna. Teraz wraca do tego tematu w rozmowie z "Polską The Times". "Kiedy jej stan zdrowia się poprawiał, pytała się o niego każdego dnia. Czekała na Lecha. Ale on z powodu pyłów wulkanicznych nie mógł przylecieć samolotem i płynął statkiem z Ameryki. Powrót się opóźniał" - opowiada Jakubiak. A jeszcze we wtorek kilkadziesiąt minut po Jakubiak (również w TVN24) rzecznik sztabu kandydata PiS Paweł Poncyljusz mówił: - "To są tak osobiste rzeczy, że należy minimalizować. Tym bardziej, że już pojawiają się takie głosy, że o co chodzi?, dlaczego o tym się publicznie mówi? Dlatego nie będę komentował ."

14.21 Sławomir Nowak na Twitterze donosi: "Przew. Napieralski spóźnił się na RBN 10 min. Ajajaj...". Skarżypyta...

14.06 - Ludzie nie chcą być traktowani jak misie, nawet jeśli klatka (w której się znajdują - red.) jest złota - mówił Janusz Korwin-Mikke na konferencji prasowej. Jak podaje PAP, odbyła się ona na warszawskiej Pradze przed wybiegiem dla niedźwiedzi brunatnych, które nazywane są przez mieszkańców stolicy "miśkami".

Przedstawił również, co ma do zaoferowania wyborcom. - Oferuję wszystkim jednakowe warunki: młodzi, starzy, mężczyźni, kobiety - każdy może sobie dowolną firmę założyć, pracować w dowolnej firmie. Młodzi ludzie wychodzą na ogół na tym najlepiej - najlepiej to czują - mówi.

13.54 Na końcu zapytano prezesa PiS o zmianę jego stylu prowadzenia polityki. Dziennikarze chcieli wiedzieć, na czym, według niego, ona polega. - Każdy może to widzieć sam. I to zostawiam ocenie inteligencji Polaków - odpowiedział i wyszedł z konferencji.

13.47 Kandydat PiS w dość długiej wypowiedzi mówi, że zgadza się na debatę przedwyborczą. Dodaje jednak, że może to być trudne techniczne, bo jest na razie 10 kandydatów. - W tej chwili wszyscy kandydaci są równi. Nie bardzo potrafię odpowiedzieć, jak ten problem rozwiązać - uważa.

13.44 Kaczyński uważa, że trzeba wrócić do planów zmarłej w katastrofie prezydenckiego samolotu Grażyny Gęsickiej - m.in. zabezpieczenia brzegów rzek. Koszt - 10 mld.

13.43 - Chodzi o to, żeby odbudowę podjąć jak najszybciej - mówi kandydat PiS. Twierdzi, że należałoby wydać 4400 mln złotych.

13.41 - Wielu przedsiębiorców poniosło starty i trzeba podjąć działania, żeby mogli nadrobić straty. Chodzi o kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego - mówi.

13.40 Zaczyna się konferencja Jarosława Kaczyńskiego. Na początku mówi o pomocy dla powodzian. Generalnie twierdzi, że trzeba działać skuteczniej i lepiej.

13.30 Nominacja Belki za poparcie części lewicy dla Komorowskiego - to teza Adama Hofmana.

Hofman: Belka to wybór polityczny

12.50 Polski Barack Obama?

Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl / Reuters / Gazeta.pl

12.43 Na sporym niedoczasie jest Bronisław Komorowski. Twierdzi bowiem, że Marek Belka jest zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ. Jednak organizację tę opuścił w zeszłym roku...

12.38 Tym razem gafa Andrzeja Leppera. Dziś powiedział o dwa słowa za dużo na targowisku w Radomiu. Jak podaje radomska "Gazeta Wyborcza" , jedna z handlujących kobiet wypomniała Lepperowi udział w seksaferze. - A pani pod łóżkiem wtedy była? - odpowiedział jej zdenerwowany kandydat Samoobrony.

12.33 PiS też ma obiekcje, co do propozycji Komorowskiego. - Żałuję, że marszałek Sejmu bez konsultacji wyciąga taką kandydaturę. Sadzę, że Polska jest ważniejsza niż rozgrywka polityczna. Marszałek zachował się jak funkcjonariusz PO i wyciągnął kandydata z nikim nie rozmawiając - powiedział PAP Adam Hofman z PiS.

12.26 "Napieralski chyżo ucieka przed dziennikarzami w Sejmie. Marek Wikiński (poseł SLD - red.) cedzi przez zaciśnięte zęby: "nie mamy zastrzeżeń do kompetencji Marka Belki" - pisze na Twitterze Machała.

12.16 Tomasz Machała na Twitterze pisze, że trwa mały szczyt Napieralski-Pawlak. Czyżby rodziło się nowe trójporozumienie SLD-PiS-PSL przeciwko Komorowskiemu. Taka koalicja odrzuciła ostatnio nowelizację prawa wyborczego. Ludowcy będą przeciw Belce.

12.09 - Jest naruszenie zasad i to dość wyraźne. Jeśli marszałek Komorowski ma wiarę i optymizm (w sprawie swojego wyniku wyborczego - red.), to nie powinien "pękać" i poczekać raptem miesiąc czy półtora - dodaje na konferencji Pawlak.

11.52 Na konferencji prasowej Waldemar Pawlak krytykuje Komorowskiego za jego propozycję, żeby Marek Belka objął stanowisko prezesa NBP. - Marszałek Sejmu tymczasowo wypełnia obowiązki prezydenta. Sformułowanie tymczasowo jest dość jasne. Powołuje się na ekspertyzę prof. Piotra Winczorka, opublikowaną w "Rzeczpospolitej". Marszałek powinien się powstrzymać od działań wykraczających poza tymczasowe wykonywanie obowiązków prezydenta. Dla samej zasady trzeba było tę sprawę odłożyć do rozpatrzenia przez nowo wybranego prezydenta - mówi.

11.32 Mniej o wyborach, a więcej o katastrofie samolotu prezydenta. Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu hiszpańskim mediom .

11.16 - Myślę, że Jarosław Kaczyński zdaje sobie sprawy, że tych wyborów nie wygra. I jedyne o co gra, to w miarę przyzwoity wynik - mówi w Poranku Radia TOK FM politolog prof. Radosław Markowski. Ale jaka będzie jego radość, jak wygra.

11.05 A jednak, Bronisław Komorowski zaproponuje Marka Belkę na prezesa NBP. Jego kandydaturę zatwierdzi Sejm. Belka jest bezpartyjny, ale był związany z SLD. W latach 2004-2005 pełnił funkcję premiera, a wcześniej był dwa razy wicepremierem i ministrem finansów.

10.50 Kornel Morawiecki przygotował ściągawkę ze swoich poglądów - "Niektóre tezy programowe" . Z ciekawszych - zastąpienie Senatu Ogólnopolską Izbą Samorządową oraz wprowadzenie kary śmierci. Tego ostatni postulat nie może być spełniony, bo łamałby przyjęte przez nas konwencje międzynarodowe.

10.41 PiS informuje - o 13.30 odbędzie się konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego. Może być ciekawie.

10.26 Każdy może teraz zostać doradcą Waldemara Pawlaka. Na jego stronie można napisać , czego się oczekuje od prezydenta XXI wieku.

10.17 Radio RMF FM podaje , że kandydatem na prezesa NBP może być Marek Belka, były premier. Decyzja należy do Bronisława Komorowskiego. To byłby już trzeci "transfer" z lewicy do Platformy po Danucie Huebner (weszła do europarlamentu z list PO) i Jerzym Hausnerze (obecnie członek Rady Polityki Pieniężnej z rekomendacji PO).

10.05 No niestety Grzegorz Napieralski okazał się kłamczuszkiem. - Wszystkie siły polityczne po lewej stronie poparły moją kandydaturę - pisze na czacie z internautami . A przecież Demokratyczna Partia Lewicy popiera Bronisława Komorowskiego, a SdPl zdecydowała się nie poprzeć nikogo.

09.38 "Nadzieja" to słowo klucz kampanii Grzegorza Napieralskiego. Wacław Martyniuk z SLD w radiowej "Trójce" mówi, że ma nadzieję, że Napieralski "być może stanie się frontmanem, pierwszoligowcem. Bardzo mocnym trzecim kandydatem". Nie przejmuje się też, że w odróżnieniu od Komorowskiego i Kaczyńskiego nie otacza się wianuszkiem znanych artystów. Taki autorytet, według niego, to "de facto" jeden głos. Chyba, że namówi rodzinę...

09.00 Z cyklu barwy kampanii - czarny. Jak donosi "Rzeczpospolita", w Jeżewie koło Bydgoszczy proboszcz zapowiedział na dziś nabożeństwo podczas, którego wierni mają się modlić, żeby Jarosława Kaczyńskiego "nie niszczyły media i aby uzyskał jak największe poparcie w wyborach prezydenckich".

08.38 Kiepsko nastroje ponoć panują w sztabie Waldemara Pawlaka. Kilkuprocentowe wyniki sondaży nie zadowalają ludowców. A PiS liczy, że Pawlak w drugiej turze poprze Kaczyńskiego. "Polska the Times" analizuje , co się dzieje w sztabach kandydatów PSL i PiS.

08.20 Politycy PiS przekonują, że najlepszy dla Polski byłoby tandem: Donald Tusk - premier i Jarosław Kaczyński - prezydent. - Nie, ja nie wierzę w takie political fiction. To jest antytandem, a nie tandem. To jest próba powrotu do POPiS-u. Rzeczy, które nie istnieją - mówi Grzegorz Schetyna w radiu RMF FM. Zarzuca PiS-owi, że takie propozycje, to element ich kampanii wyborczej. Może Schetynie marzy mu się tercet: Komorowski-Tusk-Schetyna?

08.11 Jeśli dziś poniedziałek, to lubisz Komorowskiego. W piątek nie jest z pewnością twoim wymarzonym kandydatem na prezydenta. Tak przynajmniej donosi "Dziennik Gazeta Prawna" .

08.00 Zaczynam tradycyjnie od przeglądu prasy. Według Pawlaka, każdy uczeń i student powinien mieć tablet zamiast teczki. W wywiadzie dla "Rzeczypospolitej" wzywa również PO i PiS do przeciwstawienia się globalnym korporacjom. Wicepremier dobrze to wykombinował, za wszystkie krzywdy niech nam zapłacą... tabletami.

Co nas dziś czeka. O 11.00 konferencja prasowa Bronisława Komorowskiego, a o 14.00 zebranie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przypominamy - w jej skład wchodzi czterech kandydatów na prezydenta.

Na 11.00 konferencję prasową zwołał również Waldemar Pawlak. Pół godziny później Janusz Korwin-Mikke ma powiedzieć, jakiej Polski chcą młodzi. Wcześnie dziś wstał natomiast Andrzej Lepper. O 08.30 będzie na targowisku Wernera w Radomiu.

DOSTĘP PREMIUM