Premier: Komorowski nie konsultował ze mną kandydatury Belki

Premier Donald Tusk powiedział, że p.o. prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie konsultował z nim kandydatury Marka Belki na szefa NBP. - Co do kompetencji pana Belki nie mam wątpliwości - dodał Tusk.

- Nie jest rolą głowy państwa konsultowanie z rządem propozycji kandydata na szefa NBP. Marszałek Komorowski nie konsultował ze mną tej kandydatury - powiedział Tusk dziennikarzom po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Radio RMF FM podawało wcześniej, że decyzja ws. Belki jest owocem porozumienia PO z Lewica i została podjęta podczas pobytu Tuska w Akwizgranie 13 maja, gdzie spotkał się on też m.in. z Aleksandrem Kwaśniewskim i samym Belką.

PSL oburzone

Marszałek ogłosił dziś, że jego kandydatem jest właśnie Belka. Decyzja zaskoczyła wszystkich, najbardziej oburzyło się PSL. - Nie zagłosujemy za kandydaturą Belki - deklarował Waldemar Pawlak.

Tusk nie odniósł się do tego bezpośrednio, podkreślił jednak, że Komorowski znał opinię o potrzebie jak najszybszego uregulowania sytuacji w NBP po śmierci Sławomira Skrzypka w katastrofie smoleńskiej. - To ma znaczenie dla naszej kondycji finansowej - stwierdził.

Jego zdaniem NBP bez prezesa to nie jest czynnik, który stabilizuje sytuację. - Co do kompetencji pana Belki nie mam wątpliwości - dodał Tusk.

Szef rządu dodał, że "z absolutnym uznaniem" przyjmuje propozycję Komorowskiego. - Nie wiem, czy na jego miejscu wskazałbym akurat tego kandydata, ale to nie jest moja rola - podkreślił Tusk. Stwierdził jednak, że docenia odwagę poparcia kandydata, który "jest spoza naszego obozu politycznego".

Komorowski: Trwają konsultacje z klubami w sprawie Belki

Tymczasem konsultacje w sprawie kandydatury Marka Belki dopiero teraz ruszyły. Marszałek Komorowski mówił później, że spotkał się już w tej sprawie z szefami klubów PSL, SLD i PO. Jeszcze dziś na ten temat będzie rozmawiał także z Markiem Kuchcińskim, pełniącym obowiązki przewodniczącego klubu PiS. - Wybrałem dalszą pracę nad stabilizacją Narodowego Banku Polskiego. Dla ustabilizowania NBP zawsze jest korzystne, gdy jest prezes zarządzający całą kadencję - tłumaczył się ze swojej decyzji Bronisław Komorowski.

Czy Marek Belka jest dobrym kandydatem na prezesa NBP?

DOSTĘP PREMIUM