Kwaśniewski: Dyskusja o M. Belce jest o formie, nie treści

Zdaniem b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wybór Marka Belki jako kandydata na prezesa Narodowego Banku Polskiego jest doskonały - To wybitny ekonomista. Idealny na czasy kryzysu - stwierdził w programie "Kropka nad i" w TVN24.

Aleksander Kwaśniewski mówił dziś w programie Moniki Olejnik, że wybranie Marka Belki na szefa NBP to świetna decyzja marszałka Komorowskiego. - Świat jest w kłopotach. Jest kryzys, są napięcia w Europie, są kłopoty z Grecją. Marek Belka jest wybitnym ekonomistą i liczę, że zostanie poparty przez większość parlamentarną - powiedział Kwaśniewski.

Dziś, po ogłoszeniu przez Komorowskiego kandydatury Belki PSL zapowiedziało, że go nie poprze. Koalicjant PO oburza się, że marszałek nie konsultował swojego wyboru z partiami - Trudno mi dyskutować, jak to technicznie powinno być zrobione. Komorowski ma uprawnienia, by zgłosić swojego kandydata i to zrobił. To, co mamy teraz, to dyskusja o formie, która ma zastąpić dyskusję o treści - stwierdził.

Kwaśniewski jest dumny, że człowiekiem na ciężkie czasy jest fachowiec związany z lewą stroną sceny politycznej- Gdybym był liderem lewicy wyraziłbym radość, że w czasach kryzysu sięga się po polityka lewicowego - powiedział Kwaśniewski.

Dziś Grzegorz Napieralski, szef SLD, unikał mediów i deklaracji, czy poprze kandydaturę Belki. - Nie chce mi się wierzyć, że w otwartej dyskusji w partii taka kandydatura nie zyska poparcia - stwierdził b. prezydent.

Dodał, że prawdą jest, że Belka ma trudny charakter, ale zastrzegł, że i tak "ma najłatwiejszy ze wszystkich ekonomistów, których zna". - Jest kooperatywny, umotywowany, otwarty - wyliczał zalety Belki Kwaśniewski.

- To nie jest wina Komorowskiego, że zdarzył się wypadek i kryzys. Trzeba działać. Bądźmy praktyczni. Mamy wybitnego, kompetentnego szefa banku centralnego na moment zawirowań - stwierdził Kwaśniewski.

TOK FM PREMIUM