Wybory 2010. Majątek kandydatów: Kaczyński ma oszczędności, Komorowski - nieruchomości

Jarosław Kaczyński zgromadził 110 tys. zł oszczędności, Bronisław Komorowski - warte prawie 3 miliony złotych nieruchomości. To i tak niewiele w porównaniu z co najmniej 17-milionowym majątkiem Andrzeja Olechowskiego.

Tak wynika z oświadczeń majątkowych najbardziej liczących się kandydatów na urząd prezydenta za ubiegły rok, które właśnie udostępniła Kancelaria Sejmu. Jednak obowiązek ich składania mają jako posłowie, a nie pretendenci na stanowisko głowy państwa. Obok nich swój majątek z własnej woli ujawnił dwa tygodnie temu Andrzej Olechowski .

Kandydaci oszczędzają, ale biorą też kredyty na samochody

Jak wynika z opublikowanych oświadczeń majątkowych, najwięcej zgromadzonych oszczędności spośród kandydatów na prezydenta ma Olechowski - 2,7 mln zł na lokatach bankowych. Oszczędzać, a nie wydawać woli również Jarosław Kaczyński - wykazał, że do tej pory zaoszczędził 110 tys. złotych.

Ale jeśli chodzi o dynamikę wzrostu środków na kontach oszczędnościowych, prym wiodą Waldemar Pawlak i Grzegorz Napieralski. Kandydat ludowców w ciągu roku powiększył je o 25 tys. złotych (do 75 tys. zł), SLD - 21 tys. zł (do 63 tys. zł). Sporo oszczędności ma też Bronisław Komorowski (140 tys. zł oraz 1,3 tys. dolarów i 400 euro), ale powoli ich ubywa - w ciągu roku wydał 8 tys. zł.

Mimo zgromadzonych sum swój domowy budżet kandydaci na prezydenta wspierają bankowymi kredytami. Napieralskiemu potrzebne było 25 tys. zł na wzięcie w leasing samochodu i podobnie Pawlakowi - 12 tys. zł. Największy kredyt wziął jednak kandydat Platformy na spółkę z żoną i córką - 134,5 tys. zł.

Komorowski i Olechowski to "potentaci mieszkaniowi"

Ale marszałek Sejmu jest za to właścicielem dwóch nieruchomości. Jego 159-metrowe mieszkanie w Warszawie, które dostał w spadku warte jest 1,9 mln zł, a rekreacyjna działka wraz z siedliskiem w Budzie Ruskiej (chwali się nim w swoim spocie wyborczym) - 100 tys. zł. Z żoną ma też jeszcze jedno 74-metrowe mieszkanie o wartości ok. 700 tys. zł. Na tym nie koniec. Może myśleć o kolejnej inwestycji, bo zakupił już 800-metrową działkę budowlaną wartą 180 tys. zł.

Daleko mu jednak do Andrzeja Olechowskiego, który jest właścicielem nieruchomości wartych w sumie 6,5 mln zł. To dom i pięć mieszkań w Warszawie, dom w gminie Kościelisko i połowa domu w gminie Buczkowice.

Blado przy nich wypadają pozostali kandydaci - Jarosław Kaczyński niezmiennie wykazuje, że jest właścicielem jednej szóstej 165-metrowego domu, a Grzegorz Napieralski - 48-metrowego mieszkania. Waldemar Pawlak posiada z kolei 27-hektarowe gospodarstwo rolne.

Czym jeżdżą kandydaci na prezydenta?

Drogie samochody wybiera Andrzej Olechowski. Jeździ samochodami marki Volvo XC70 i Mercedes A150. Dwa auta stoją także w garażu Bronisława Komorowskiego: fiat Punto z 2003 roku i volvo V70 z 2006 roku. W ubiegłym roku pozbył się za to volvo V-40 z 2001 roku. Z kolei kandydat Sojuszu jeździ citroenem C4 Picasso z 2007 roku, a szef ludowców - skodą Fabią z 2002 roku. Własnego auta nie posiada Jarosław Kaczyński.

DOSTĘP PREMIUM