"Kaczyński jest politykiem radykalnym, ale nie szalonym" - Pawlak w TOK FM

- Sondaże są bezlitosne, ale myślę, że wyborcy będą mieli więcej wyobraźni - mówił gość Poranka Radia TOK FM, wicepremier Waldemar Pawlak. - Jeżeli ludzie zostaną przytłoczeni tą propagandą sondażową, medialną, to wybiorą gorsze rozwiązanie.

Gość Janiny Paradowskiej w Poranku TOK FM odniósł się do doniesień prasowych, według których PSL, PiS i SLD chcą wybrania prezesa Narodowego Banku Polskiego już po zaprzysiężeniu nowego prezydenta. - Nie słyszałem o takim porozumieniu. Na posiedzeniu Sejmu niedługo będziemy się odnosić do kandydatury Belki. Myślę jednak, że Komorowski zbyt pochopnie ją złożył. Ze mną o tym nie rozmawiał.

Zgłoszenie Belki wykracza poza formułę urzędu Komorowskiego

- Kandydat, który zgłasza tego typu propozycje może podciąć sobie skrzydła - mówił Pawlak. - Moim zdaniem wykracza to dalece poza formułę tymczasowego sprawowania urzędu prezydenta. A sam Marek Belka nie jest kandydaturą niekontrowersyjną. PSL zwraca uwagę, że Belka nie jest najlepszą kandydaturą na obecne czasy, bo teraz potrzebny jest ktoś, kto rozumie interes lokalny w kontekście globalnym. Belka natomiast jest dalece pragmatyczny.

Kandydat PSL na prezydenta uważa, że Marek Belka nie będzie potrafił oprzeć się, kiedy interesy globalne będą w starciu z interesem lokalnym, Polski. - Zwracam uwagę na to, żeby miejscowe interesy reprezentować odpowiedzialnie. Nawet w środowisku PO czy SLD znajdziemy lepsze osoby na stanowisko szefa NBP niż Marek Belka. Gdybym wygrał wybory prezydenckie, to szukałbym takiej osoby.

Trzeba pokazać, że istnieją w Polsce różne poglądy

- Sondaże są bezlitosne. Myślę, że wyborcy będą mieli większą wyobraźnię - mówił gość Poranka. - Jeżeli ludzie zostaną tak przytłoczeni tą propagandą sondażową, medialną, to wybiorą gorsze rozwiązanie.

Według Pawlaka w pierwszej turze wyborów kandydaci pokazują przede wszystkim swoją pozycję. - W drugiej zaś prawie zawsze wiadomo jakie są sympatie ludzi. Ważne jest, żeby pokazać w pierwszej turze istnienie różnych poglądów, a nie tylko Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego.

Wicepremier odniósł się także do ostatniej przemiany Jarosława Kaczyńskiego. - Nie jest wykluczone, że ta zmiana jest nie tylko kosmetyczna. Kaczyński jest politykiem radykalnym, ale nie szalonym - podsumował Waldemar Pawlak.

DOSTĘP PREMIUM