Wybory 2010. Lepper, Morawiecki i Ziętek debatują w TVP Info
Kandydaci na najwyższy urząd w państwie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. gospodarki i polityki zagranicznej.
Andrzej Lepper opowiedział się za prorosyjską i prowschodnią polityką Polski przy uczestnictwie w Unii Europejskiej i NATO. Lider Samoobrony powiedział, że nasz kraj powinien rozwijać handel z Rosją i Białorusią. Na pytanie, czy na Białorusi jest reżim, Lepper odpowiedział, że w Polsce też narusza się zasady demokracji, gdyż media sugerują, na kogo głosować.
Drugi uczestnik debaty, Kornel Morawiecki, mówił, że obecnie najważniejsze jest uczestnictwo obywateli w strukturach społecznych. Jego zdaniem, jeśli Polska chce się zaangażować w pojednanie z Rosją, to celem powinno być włączenie tego kraju w struktury europejskie.
Bogusław Ziętek z kolei, uważa, że przyjaciół trzeba szukać "blisko" - w Unii Europejskiej, w Rosji i w Azji. Ziętek, podobnie jak Morawiecki i Lepper, opowiedział się za wycofaniem polskich wojsk z Afganistanu. Dodał, że jest za integracją wokół Europy socjalnej.
Bogusław Ziętek uznał za niepotrzebne rozmieszczenie w Polsce rakiet "Patriot", jest też za zmniejszeniem wydatków na wojsko. Przeciwnego zdania był Andrzej Lepper.
Co z euro? Jaka służba zdrowia?
Lepper uważa też, że Polska nie powinna się spieszyć z przyjęciem euro i stwierdził, że choć traktat akcesyjny zakłada przyjęcie euro, to nie stawia konkretnego terminu. Morawiecki, oświadczył, że nie ma sensu rozmawiać o przyjęciu nowej waluty, gdy strefa euro jest w kryzysie. Jego opinię podzielił Ziętek.
Zdaniem Morawieckiego, sposobem na zwiększenie zatrudnienia jest rozwój powszechnej edukacji i otwarcie korporacji zawodowych. Andrzej Lepper opowiedział się za stworzeniem ułatwień finansowych dla młodych ludzi tworzących nowe miejsca pracy.
Morawiecki jest za powszechnym dostępem obywateli do służby zdrowia i zwiększeniem nakładów na profilaktykę. Ziętek wypowiedział się przeciwko komercjalizacji służby zdrowia, poparł natomiast finansowanie szpitali ze środków lokalnych. Lepper opowiedział się za bezpłatną służbą zdrowia, na którą środki pochodziłyby z budżetu zadaniowego. Obejmowałby on też wydatki na edukację, bezpieczeństwo i pomoc dla niepełnosprawnych.
Kolejne debaty TVP pod znakiem zapytania
TVP S.A. zorganizuje w sumie trzy debaty. Kolejna z udziałem Marka Jurka, Andrzeja Olechowskiego i Janusza Korwin-Mikkego, która miała odbyć się w czwartek 10 czerwca na antenie TVP Info, stanęła pod znakiem zapytania. Swojego udziału nie potwierdził na razie Andrzej Olechowski. Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta Marek Jurek również zapowiedział we wtorek, że nie weźmie udziału w debacie prezydenckiej organizowanej przez TVP.
Do trzeciej debaty w niedzielę 13 czerwca, w Programie Pierwszym TVP zostali zaproszeni kandydaci popierani przez ugrupowania polityczne posiadające swoją reprezentację parlamentarną: Jarosław Kaczyński, Bronisław Komorowski, Grzegorz Napieralski i Waldemar Pawlak.
Sztab wyborczy Bronisława Komorowskiego wykluczył jednak jego udział w debacie. W zamian proponuje spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w TVN.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
- Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji