SLD nie zdecydowało, ale Kalisz mówi: "Belka jutro rano zostanie wybrany na prezesa NBP"

Bez głosów lewicy Marek Belka nie zostanie prezesem NBP. Oficjalnej decyzji nie ma, bo zajęty kampanią Napieralski, nie uczestniczył we wczorajszym posiedzeniu klubu. Mimo tego Ryszard Kalisz jest przekonany, że "Belka jutro rano zostanie wybrany na prezesa NBP". Sugeruje, że poparcie profesora mogłoby dać wzrost poparcia dla Napieralskiego.

Jak relacjonował w Poranku Radia TOK FM większość posłów lewicy, chciała żeby decyzja o wyborze prezesa NBP zapadła podczas obecnego posiedzenia Sejmu. Problem w tym, że głosowania w tej sprawie nie było. Powodem była nieobecność na posiedzeniu klubu szefa SLD. Co ciekawe obrady prowadził szef sztabu wyborczego Napieralskiego - Marek Wikiński. To on zdecydował, że pod nieobecność przewodniczącego decyzja w sprawie Belki nie zapadnie.

Dlatego oficjalne stanowisko lewicy poznamy dziś. Bez względu na to Ryszard Kalisz jest przekonany, że "Belka jutro rano zostanie wybrany na prezesa NBP". Przypomnijmy - kandydaturę byłego premiera na stanowisko szefa banku centralnego pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Belka pomoże Napieralskiemu?

Według Ryszarda Kalisza wybór prof. Belki na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego może mieć pozytywny wpływ na poparcie dla Grzegorza Napieralskiego. - Proszę zaobserwować, jak Bronisław Komorowski zgłosił kandydaturę Belki, to Grzegorzowi Napieralskiemu słupek poparcia doszedł do 9 proc. To dotychczas najwyższe poparcie w tej kampanii. Teraz poparcie spadło. Oczym to świadczy? Jeżeli mówi się o wysokich kompetencjach ludzi lewicy to i kandydatowi lewicy wzrasta - tłumaczył poseł. - Jestem przekonany, że rzeczy o których mówię są wiedzą moich kolegów, którzy organizują kampanię Grzegorza Napieralskiego - dodał Kalisz. Według najnowszego sondażu kandydat SLD na prezydenta może liczyć na 7 proc. poparcia.

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM politycy podejmując ważne decyzje nie powinni myśleć wyłącznie o sondażach. - Jak wybór Marka Belki staje pewniejszy umacnia się złotówka. Jak pojawiają się jakieś wątpliwości, to złotówka spada. Polityk powinien mieć świadomość, że wyborcy patrzą jak postępuje w stosunku do ważnych elementów ich życia - mówił poseł. I choć w tym wypadku nazwisko szefa SLD nie padło, trudno przypuszczać żeby adresatem tych słów mógł być ktoś inny niż Napieralski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM