Lewica popiera Belkę. Głosowanie jeszcze dziś

Grzegorz Napieralski na posiedzeniu klubu SLD zarekomendował poparcie Marka Belki na szefa NBP. Według naszych informacji, w zamian za poparcie Belki postawił warunek Bronisławowi Komorowskiemu. Sejm na wznowionym o 17.00 posiedzeniu przyjął propozycję uzupełnienia posiedzenia o głosowanie nad kandydaturą Marka Belki. Głosowanie odbędzie się więc jeszcze dzisiaj. Trwa debata.

Marek Belka zostanie dziś prezesem NBP?

Wcześniej - przed wznowieniem obrad Sejmu - klub Lewicy przyjął decyzję o poparciu Belki przez aklamację. - Chciałbym zarekomendować klubowi, abyśmy jednogłośnie poparli prof. Marka Belkę na prezesa NBP - powiedział szef SLD Grzegorz Napieralski podczas posiedzenia jego klubu.

"Nasz człowiek"

Szef SLD podkreślił, że kandydat na prezesa NBP Marek Belka jest znakomitym ekonomistą i fachowcem. - Nie mieliśmy nigdy wątpliwości, wiedzieliśmy, że jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, Belka, jak i wielu ekonomistów lewicy, jest tutaj najlepszy - powiedział Napieralski podczas posiedzenia klubu Lewicy. Nazwał Belkę "naszym człowiekiem".

- Nie kandydowałbym na to stanowisko, zaszczytne i traktowane przez każdego ekonomistę z nabożną czcią bez propozycji marszałka. Jest też dla mnie oczywiste, że moja kandydatura nie miałaby szans bez waszego poparcia i za to Grzegorzowi (Napieralskiemu-red.) bardzo serdecznie dziękuję - powiedział Marek Belka po ogłoszeniu decyzji.

Lewica poprze Belkę

Według naszych informacji na wsześniejszym spotkaniu z marszałkiem Bronisławem Komorowskim, szef SLD postawił kandydatowi PO warunek. - Chodziło o prestiż. Zależało nam, aby Komorowski wziął na siebie odpowiedzialność za zamieszanie z trybem ogłoszenia kandydatury Marka Belki. Komorowski miałby np. przeprosić, że nie konsultował tego wcześniej z klubami parlamentarnymi. Z tego, co wiem, dzisiaj marszałek ma coś takiego powiedzieć na konferencji prasowej - mówi nasz rozmówca.

- Podczas spotkania Komorowski przyznał, że sprawa z Belką wyszła niefortunnie i przeprosił Napieralskiego - relacjonuje nasz informator. Napieralskiemu to wystarczyło i zapewnił marszałka Sejmu, że Lewica poprze Belkę.

Belka w rękach SLD

To od Lewicy zależało, czy punkt dotyczący wyboru nowego prezesa NBP zostanie dziś wprowadzony pod obrady Sejmu. Sprzeciw w tej sprawie podczas rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu złożył klub PiS. Jeśli w czwartek sprzeciw ten zostanie odrzucony, tego samego dnia odbędzie się głosowanie nad kandydaturą prof. Belki.

Przeciwny wyborowi nowego szefa NBP podczas tego posiedzenia Sejmu jest także PSL. Wicepremier Waldemar Pawlak mówił w środę, że to nie jest dobry moment na taką decyzję. Ocenił też, że Belka nie jest dobrym kandydatem "w dzisiejszych czasach" na to stanowisko.

W środę sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wskazał Belkę jako kandydata na prezesa banku centralnego. Profesor Marek Belka to były premier i dwukrotny wicepremier - minister finansów w rządach lewicy. Ostatnio był dyrektorem w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

TOK FM PREMIUM