Głosowanie: 253:184. Marek Belka będzie prezesem NBP

Prof. Marek Belka będzie nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego. Kandydaturę przedstawioną przez wypełniającego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego zaakceptował Sejm.

Za prof. Markiem Belką zagłosowało 253 posłów. To klub Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Przeciwko kandydaturze było 184 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Belka formalnie obejmie fotel po zmarłym w smoleńskiej katastrofie Sławomirze Skrzypku dopiero po zaprzysiężeniu. A to może się odbyć jeszcze na trwającym do jutra posiedzeniu Sejmu.

PSL i PiS miało za złe Komorowskiemu, że prezesa NBP wskazuje przed wyborami

Kandydatura Marka Belki od początku budziła kontrowersje. Chodziło nie jednak o jego kompetencje, bo do nich żaden klub parlamentarny nie miał zastrzeżeń. Politycy opozycji, ale też koalicyjnego PSL-u wytykali marszałkowi Sejmu, że wypełnia tylko obowiązki głowy państwa, a nie jest prezydentem wybranym w powszechnych wyborach. Dlatego postulowali, aby głosowanie odbyło się dopiero po wyborach prezydenckich.

SLD jednak po długich negocjacjach zgodziło się poprzeć kandydaturę prof. Marka Belki. Stało się to jednak dopiero dzisiaj na kilkadziesiąt minut przed głosowaniem na posiedzeniu klubu . Wcześniej posłowie lewicy spotkali się w tej sprawie z Bronisławem Komorowskim i prof. Markiem Belką.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM