"Dobry fachowiec", "Będzie konflikt". Opinie nt. Belki

Sejm zaakceptował dziś kandydaturę Marka Belki na prezesa NBP. Według Jacka Rostowskiego Belka będzie świetnym prezesem, według Eugeniusza Kłopotka - szykuje się konflikt z rządem.

Rostowski: Belka - dobry fachowiec

Kandydaturę Marka Belki zgłosił pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Za jego kandydaturą zagłosowali posłowie PO i klubu Lewicy. Przeciwko głosowały kluby PiS-u i PSL. Politycy tych partii przekonywali, że z wyborem prezesa NBP należy poczekać do wyboru nowego prezydenta.

Z wyboru Belki cieszy się minister finansów Jacek Rostowski. - To dobry fachowiec i nie widzę, żeby to była jakaś kwestia przynależności partyjnej - tłumaczy szef resortu finansów.

Tuż przed głosowaniem posłowie komentowali wybór Belki na prezesa NBP. Kandydat PSL na prezydenta, wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że pilniejsza od wyboru prezesa NBP jest dyskusja o polityce monetarnej oraz o działaniach NBP w relacji do stabilności pieniądza i dbałości o rozwój gospodarczy.

- W tym czasie, kiedy są dramatyczne doświadczenia, kiedy idzie też wiele bardzo bolesnych doświadczeń związanych z powodzią, równocześnie jest forsowanie rozwiązań daleko wykraczających poza te normy konstytucyjne, które wyraźnie mówią, że prezesa NBP powinien zgłaszać prezydent wybrany w powszechnych wyborach - powiedział lider ludowców.

Równie sceptyczny do wyboru Belki jest Eugeniusz Kłopotek z PSL. - Po tym wyborze mamy jak w banku konflikt z Radą Polityki Pieniężnej i z rządem - mówi.

Kłopotek: Czeka nas konflikt Belki z rządem

DOSTĘP PREMIUM