PiS apeluje do premiera: Trzeba szybko zmienić budżet

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości wystosował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym apeluje o pilną nowelizacji ustawy budżetowej. W liście posłowie PiS-u napisali, że oczekują od premiera przedstawienia w Sejmie projektu nowelizacji budżetu. Deklarują też, że są gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia prac nad takim projektem.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przypominają wypowiedź ministra finansów z 8 czerwca. Jacek Rostowski powiedział wówczas, że nie wyklucza konieczności zmian w ustawie budżetowej. Zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości jest to dowód na to, że rząd zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji.

Także z tego, że może zabraknąć środków na usuwanie skutków powodzi. Autorzy tekstu przypominają, że w wyniku powodzi ucierpiało około 1/4 polskich gmin. Zniszczone jest wiele gospodarstw, domów mieszkalnych, a także infrastruktura. Zgłoszono już ponad 120 tysięcy szkód, co oznacza ogromne obciążenie dla budżetu państwa. Przekonanie, że samorządy same udźwigną ciężar odbudowy jest - zdaniem polityków PiS-u - błędne. Nowelizacja budżetu jest niezbędna, by wspomóc samorządy w wysiłku usuwania skutków powodzi - podkreślają parlamentarzyści.

DOSTĘP PREMIUM