Nowe sondaże, wielkie różnice. Kaczyński zaraz za Komorowskim?

W najnowszym sondażu SMG/KRC dla TVN 24 Bronisław Komorowski pewnie wygrywa z Jarosławem Kaczyńskim. Jednak druga tura wyborów jest niemal przesądzona. Z kolei sondaż dla TVP musi niepokoić kandydata Platformy. W pierwszej turze prezes PiS ma tylko dwa pkt. proc. mniej.

Według sondażu dla TVN24, Komorowski cieszy się poparciem 42 procent a Kaczyński trzydziestu. Trzeci jest Grzegorz Napieralski z poparciem dziewięciu procent ankietowanych. Janusz Korwin-Mikke może liczyć na trzyprocentowe poparcie, Waldemar Pawlak, Andrzej Olechowski i Andrzej Lepper na dwuprocentowe.

W II turze najnowsze sondaże dają pewne zwycięstwo Komorowskiemu. Prezesowi PiS nieznacznie spadło poparcie. Według badania SMG/KRC, Komorowski miałby 55 pkt. proc. poparcia (plus 1) a Kaczyński 34 (minus dwa). Osiem procent nie wie na kogo zagłosuje a cztery procent deklaruje, że nie weźmie udziału w głosowaniu.

Sondaż dla TVP: niemal remis

Z kolei według sondażu dla telewizji publicznej przewaga Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim zmalała niemal do zera. Z sondażu dla "Forum" wynika, że kandydat PO cieszy się poparciem 38 procent respondentów i ma 2 procent przewagi nad prezesem PiS-u.

Trzecie miejsce w sondażu zajął Grzegorz Napieralski, na którego chce głosować 12 procent badanych. Kolejne miejsca w sondażu zajęli: Andrzej Olechowski i Waldemar Pawlak z 5-procentowym poparciem. Janusz Korwin Mikke może liczyć na 2 procent poparcia, Andrzej Lepper i Marek Jurek na 1-procentowe poparcie. Na pozostałych kandydatów chce głosować poniżej 1 procenta badanych.

Komorowski stracił 15 proc.?

W porównaniu z poprzednimi badaniami dla "Forum" z 20 maja, najwięcej stracił Bronisław Komorowski - aż 15 procent. Z kolei poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego wzrosło o 8 procent. Kandydat SLD Grzegorz Napieralski, który w poprzednich badaniach TNS OBOP nie przekraczał 5 procent, teraz mógłby liczyć na poparcie o ponad 7 procent wyższe.

II tura dla Komorowskiego

Jeżeli doszłoby do II tury wyborów, wygrałby ją Bronisław Komorowski z 56-procentowym poparciem. Jarosław Kaczyński mógłby liczyć na 44 procent głosów.

Sondaż przeprowadziła firma badawcza TNS OBOP. Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP metodą wywiadu telefonicznego na tysiącu dorosłych Polaków w dniach 10-11 czerwca. Granica błędu statystycznego to +/- 3,1 procent.

DOSTĘP PREMIUM