Wybory 2010. Komorowski traci sporo, Kaczyński zyskuje niewiele

Bronisław Komorowski nadal prowadzi w prezydenckim wyścigu, ale jego przewaga nad Jarosławem Kaczyńskim zmniejsza się. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" dla Polskiego Radia.

Gdyby wybory na urząd prezydenta RP odbywały się w niedzielę 13 czerwca, na kandydata Platformy Obywatelskiej głosowałoby 41,3 procent ankietowanych, czyli 5,2 procent mniej niż przed tygodniem. Z kolei kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymałby 32,7 procent głosów - o 0,3 procent więcej niż przed tygodniem.

Marcin Duma z "Homo Homini" uważa, że zmniejszająca się różnica między dwoma kandydatami prowadzącymi w sondażach może wynikać ze sposobu, w jaki prowadzą kampanię prezydencką.

W sondażu dla Polskiego Radia Grzegorz Napieralski otrzymał 10,5 procent głosów, Waldemar Pawlak 5,5 procent, Andrzej Olechowski 4,5 procent, Janusz Korwin-Mikke 1,8 procent, a Marek Jurek 0,5 procent poparcia. Andrzej Lepper i Bogusław Ziętek otrzymali poparcie na poziomie 0,2 procent, a na Kornela Morawieckiego nie zagłosowałby nikt z ankietowanych. 2,9 procent respondentów nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, to frekwencja wyniosłaby 57,2 procent.

W sondażu zapytano też respondentów, czy wybory prezydenckie powinny odbyć się 20 czerwca, bez względu na sytuacją powodziową. 74,5 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi pozytywnej.

Sondaż został przeprowadzony 11 czerwca przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" metodą kwestionariuszowych wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1080 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania wynosi 3 procent przy 95 procentowym progu ufności.

Polskie Radio wybrało Instytut Badania Opinii "Homo Homini" do przeprowadzenia sondaży prezydenckich i parlamentarnych. Instytut ten w ostatnich wyborach w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego uzyskał wyniki sondaży najbardziej zbliżone do faktycznych wyników głosowania.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM