Na Wyspach do wyborów pójdzie więcej Polaków

Polonia na Wyspach chce głosować. Frekwencja będzie większa niż przy ostatnich wyborach parlamentarnych. - Tak wynika z zainteresowania i pytań, które trafiają do ambasady polskiej w Londynie - wskazuje attaché prasowy ambasady RP Robert Szaniawski.

- Mamy nadzieję, że te najbardziej oblegane zazwyczaj punkty, czyli ambasada RP w Londynie i konsulat generalny, które notabene znajdują się blisko siebie, nie będą najbardziej obleganymi miejscami w dniu wyborów - zastrzega Robert Szaniawski i dodaje, że właśnie dlatego przygotowano Polakom więcej komisji wyborczych.

Polacy będą głosować w 41 okręgach wyborczych rozmieszczonych równomiernie w całej Wielkiej Brytanii. Najwięcej, bo aż 8, jest w okolicach Londynu. W tej okolicy jest najwięcej emigrantów z Polski. - Chcieliśmy zapewnić jak najlepszy dostęp do głosowania Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii - zapewnia Szaniawski.

Polacy mieszkający na Wyspach mogą jeszcze rejestrować się przed głosowaniem. - Można się zgłosić samemu, zadzwonić, wysłać faks albo list, ale najczęściej spotykaną formą jest rejestracja przez internet - wskazuje Szaniawski.

Aby zarejestrować się elektronicznie ze strony www ambasady RP w Londynie (www.london.polemb.net) trzeba wybrać z listy kraj: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; następnie wybrać komisję, w której zamierza się głosować (ambasada radzi by wybrać tę najbliżej miejsca zamieszkania) i podać w formularzu swoje dane osobowe. - Wymagane są tylko podstawowe dane personalne i nr dowodu lub paszportu - tłumaczy urzędnik ambasady.

Rejestracja przypisuje wyborcę do danej komisji wyborczej i głos będzie można oddać tylko w komisji wybranej przy rejestracji, po okazaniu ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego. Termin rejestracji wyborców głosujących w Wielkiej Brytanii upływa 17 czerwca.

Głosowanie w wyborach prezydenckich, tak jak w Polsce, odbędzie się w Wielkiej Brytanii 20 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od 6-20 czasu miejscowego.

DOSTĘP PREMIUM