Jaka będzie frekwencja? Największa niewiadoma tych wyborów

Do tej pory najniższą frekwencję w wyborach prezydenckich zanotowano w I turze wyborów w 2005 roku - . Eksperci obawiają się, że w niedzielę do urn może pójść jeszcze mniej Polaków. Dlaczego? Powodów jest kilka - przyspieszony termin wyborów, wakacyjne wyjazdy i powódź, która zdezorganizowała życie tysiącom mieszkańców południowej Polski.

Multimedialny wieczór wyborczy Gazeta.pl i TOK FM . Wyniki, analizy, goście i relacje ze sztabów. Na żywo w niedzielę od 20.00. Zapraszamy!

Pierwszy komunikat PKW dotyczący frekwencji w wyborach prezydenckich zostanie podany w niedzielę o godz. 9.30. Kolejne o godzinach 14.30 i 18.30. Ostateczne wyniki głosowania i informacje na temat frekwencji będą znane będą prawdopodobnie w poniedziałek.

Z badań Instytutu Spraw Publicznych publikowanych przez "Gazetę Wyborczą" wynika, że części wyborców w głosowaniu mogą przeszkodzić plany wakacyjne lub weekendowe. Większość Polaków postawiona przed wyborem: urlop albo głosowanie, wybrałaby wyjazd. Skłonność do rezygnacji z urlopu rośnie wraz z wiekiem. W najmłodszej grupie osób zaledwie 6 proc. twierdzi, że wybory są dla nich ważniejsze niż wyjazd na wakacje. W grupie powyżej 50 lat takich osób jest aż 40 proc. Co ciekawe, nie wszyscy znają godziny otwarcia lokali wyborczych. Prawie połowa Polaków (48 proc.) jest przekonana, że można głosować do godziny 21 lub 22 (fałsz; naprawdę - do 20). Zdaniem ekspertów Instytutu to największe zagrożenie dla uczestnictwa w wyborach.

- W tej kwestii poziom niedoinformowania jest bardzo wysoki. Biorąc pod uwagę, że lipiec to czas wyjazdów nie tylko wakacyjnych, ale też weekendowych, część wyborców może sobie zaplanować, że zagłosuje po powrocie, np. po 20. To może obniżyć frekwencję - tłumaczy prezes Instytutu dr Jacek Kucharczyk.Kucharczyk. Jego zdaniem frekwencja w drugiej turze może być niższa niż 50 proc.

Zaskakuje jednocześnie niezwykła mobilizacja wyborców mieszkających poza Polską. Do głosowania za granica zarejestrowało się aż 185 tys. osób - ponad dwukrotnie więcej niż w wyborach w 2005 roku.

Jak głosowali Polacy? Porównanie frekwencji w wyborach prezydenckich

DOSTĘP PREMIUM