Wybory 2010. Do 13 w wyborach prezydenckich głosowało 23,38 procent

Frekwencja w wyborach prezydenckich na godzinę 13:00 wyniosła 23,38 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Głosowanie rozpoczęło się o 6 rano, a zakończy się o 20. Wciąż nie ma doniesień o poważniejszych próbach zakłócenia ciszy wyborczej

Multimedialny wieczór wyborczy Gazeta.pl i TOK FM . Wyniki, analizy, goście i relacje ze sztabów. Na żywo w niedzielę od 20.00. Zapraszamy!

Najwyższą frekwencję odnotowano w Rewalu. W tym nadmorskim kurorcie głosowało 56,2 procent uprawnionych. Spośród miast, które mają powyżej ćwierć miliona mieszkańców najwyższą frekwencję zanotowano w Warszawie - 29,42 proc.

Niewiele niższa - 29,3 - była w Białymstoku. Po około 28 proc. wyborców poszło do urn w Poznaniu i Bydgoszczy. 25-proc. frekwencję odnotowano w Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu, powyżej 24 proc. uprawnionych głosowało w Krakowie, a nieco ponad 23 proc. - w Katowicach.

O godz. 8 Frekwencja w wyborach prezydenckich wynosiła 1,87 proc.

Pamiętaj o dowodzie

Wybory prezydenckie rozpoczęły się dziś o 6 rano. Utworzonych zostało ponad 25 tys. lokali wyborczych w kraju, za granicą oraz na pokładzie polskich statków morskich. Blisko 7 tys. obwodów głosowania zostało przystosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Aby otrzymać w lokalu wyborczym kartę do głosowania, należy mieć ze sobą dokument tożsamości, czyli np. dowód osobisty, prawo jazdy. Wyborca dostanie białą kartę do głosowania formatu A4 z nazwiskami dziesięciu kandydatów ułożonymi w kolejności alfabetycznej. Z lewej strony każdego nazwiska będzie kratka. Postawienie znaku "x" tylko w jednej z nich będzie podstawą do uznania głosu za ważny. Jeśli wyborca postawi znak "x" przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata lub wrzuci do urny czystą kartę, to jego głos będzie nieważny.

Jak było pięć lat temu

Według informacji podanej przez PKW w wyborach prezydenckich pięć lat temu frekwencja w wyborach do godz. 10:30 wyniosła w skali kraju 8,19%, a do godz. 16:30 - 34,58%. Ostatecznie do urn poszło 15 051 157 Polaków, a frekwencja w skali kraju wyniosła 49,74%

DOSTĘP PREMIUM