Druga tura będzie ciekawa, ale z niską frekwencją

- Wybory prezydenckie to najprostsze wybory, a i tak było nieco ponad 50 proc. - mówiła w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska. - Jeżeli druga tura będzie podobna do pierwszej i jeżeli kampania skupi się na poparciu Napieralskiego to będzie tragedia we frekwencji - komentował dr Maciej Gdula.

Wybory 2010: Relacja minuta po minucie | Reakcja Komorowskiego | Reakcja Kaczyńskiego | Duże różnice w sondażach. Tylko OBOP trafił | Pierwsze kłótnie szefów sztabów PO i PiS | Najnowsze wideo | Wybory 2010 - serwis specjalny

- Nie dziwi mnie ten wynik. Zakładałam, że Kaczyński zyska między 36 a 38 proc. A im wyższy wynik Napieralskiego, tym gorszy Komorowskiego - komentowała wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich dr Anna Materska-Sosnowska. - Nie wiem jakie są zasadnicze różnice między dwoma głównymi kandydatami, pewnie też w związku z tym kampania będzie się teraz opierała na emocjach - dodała. - To będzie teraz bardzo ostra kampania.

Według dr. Macieja Gduli z "Krytyki Politycznej" druga tura będzie ciekawa, bo będzie to rywalizacja między kandydatami, którzy uzyskali zbliżone wyniki w pierwszej turze. - Walka będzie się toczyła o środek - elektorat Grzegorza Napieralskiego - mówił Gdula. - Jeżeli ludzie popierali Napieralskiego, to dlatego, że mieli dosyć wyboru między konserwatyzmem z wąsem i bez wąsa - komentował.

Do tej pory nie było prawdziwej debaty

Dr Anna Materska-Sosnowska zwróciła uwagę, że do tej pory nie było szansy, żeby poznać prawdziwe poglądy kandydatów. - Nie przypominam sobie wywiadu na żywo z Jarosławem Kaczyńskim, w którym można mu było zadać pytanie - mówiła Materska-Sosnowska. Przyznała, że może i występował w mediach państwowych, jednak prawdziwej debaty z nim nie było. - Ta zorganizowana w telewizji państwowej nie była debatą. Każdy miał minutę na wygłoszenie stanowiska. Bez dyskusji - mówiła.

- Ludzie nie głosują na programy. Kierują się opcją polityczną, osobą lub głosują przeciw - dodał Maciej Gdula. Zaznaczył, że w tej kampanii pojawiają się nowe wątki do dyskusji i to może być początkiem merytorycznej kampanii. - Po raz pierwszy od dziewięciu lat do debaty na poważnie weszła kwestia wycofania się z Afganistanu - mówił Gdula. - Padły jakieś cenzury: Komorowski mówi, żeby wycofać wojska, Kaczyński mówi, żeby tak nie robić. Jeżeli będzie kilka dominujących tematów w ewentualnej debacie, to Afganistan może być jednym z nich - podsumował.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM