TVN w II turze z tą samą sondażownią, ale z inną metodą badań [WIDEO]

- Wyniki II tury wyborów będą badane bardzo szeroko zakrojonym badaniem exit poll, które będzie wspomagane badaniem telefonicznym - powiedział Karol Smoląg, rzecznik TVN. Zapewnia, że na wybór tej metody nie ma wpływu sondaż firmy SMG/KRC z I tury, którego wyniki nie pokrywają się wynikami podanymi przez PKW. Z wybranej sondażowni (TNS OBOP) zadowolona jest TVP i znów będzie korzystać z jej oferty.

Blamaże sondażowe pracowni Homo Homini i SMG/KRC >>

Ośrodki badania opinii, które robiły sondaże wyborcze dla TVN/TVN24 i Polsatu nie trafiły z wynikiem głosowania. Tuż po godz. 20, po zakończeniu ciszy wyborczej, dowiedzieliśmy się z TVN24 i Polsatu, że Bronisław Komorowski wygrał z Jarosławem Kaczyńskim pierwszą turę wyborów prezydenckich różnicą ponad 12 pkt. proc. Tymczasem - jak okazało się nad ranem po podaniu wyników przez PKW z 95 proc. komisji obwodowych - kandydatów tych dzieli zaledwie 4,5 pkt. proc. (Komorowski - 41,2 proc., Kaczyński - 36,7).

Rzecznik TVN: Być może wyciągniemy konsekwencję wobec "sondażowni"

- Nie ma technicznych możliwości, by zmienić teraz firmę sondażową - powiedział rzecznik TVN, tym bardziej, że "firma ta miała bardzo dobre wyniki przy poprzednich dwóch wyborach". Po odpowiedź na pytanie dlaczego teraz było inaczej rzecznik odsyła do firmy SMG/KRC. TVN może ukarać firmę za tak poważne rozbieżności, ale po pierwsze "trzeba poczekać, aż poznamy oficjalne wyniki", a po drugie, "jest to objęte tajemnicą".

TVP jest zadowolone z TNS OBOB

Z kolei Stanisław Wojtera, rzecznik prasowy TVP, powiedział, że firma jest zadowolona z wybranej sondażowni (TNS OBOP) i znów skorzysta z jej usług.

Rzecznik TVP: W II turze znów kupimy "exit poole"

Wybory 2010: Relacja minuta po minucie | Reakcja Komorowskiego | Reakcja Kaczyńskiego | Duże różnice w sondażach | Pierwsze kłótnie szefów sztabów PO i PiS | Najnowsze wideo | Wybory 2010 - serwis specjalny

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM