Oleksy: J. Kaczyński zdjął ze mnie infamię PRL?

- Jarosław Kaczyński zdjął ze mnie infamię PRL-u, komuny, postkomuny... Dobrze, że do tego dojrzał. Dawno to powinien zrobić - powiedział Józef Oleksy w TOK FM. Czy możliwa jest koalicja SLD-PiS? - Niczego w polityce nie można wykluczać - stwierdził.

- Jeżeli więc teraz ktoś mnie zapyta kim jest Józef Oleksy, ja odpowiem: jest to polski polityk lewicowy powiedzmy sobie starszo-średniego pokolenia - powiedział Jarosław Kaczyński w Radomiu . Wcześniej zapewniał, że nie będzie już używał słowa "postkomunizm", tylko "lewica". Co na to Józef Oleksy?

Oleksy: Kaczyński przykłada i zdejmuje etykiety

- Przyjmując z dobrą wiarą oświadczenie Kaczyńskiego, że zrywa ze słowami grozy, odwetu, rozliczenia, uważam że to jest dobry kierunek - komentował Oleksy. - Mogę tylko wzywać polską scenę polityczną, żeby zmieniła swój język. Żeby to był język normalnych ludzi rozmawiających ze sobą, a nie przemawiających do siebie - mówił były premier.

Koalicja PiS-SLD?

Możliwa jest koalicja? - Nie sądzę, żebyśmy razem tworzyli koalicję, ale to się okaże po wyborach parlamentarnych. Niczego w polityce nie można wykluczyć. Tworzenie większości może zawsze różnie wyglądać - stwierdził Oleksy.

Były premier mówił także o ewentualnym poparciu przez Grzegorza Napieralskiego jednego z kandydatów w II turze. - Jeżeli przyjąć, że Napieralski ma moc na budowanie w Polsce lewicy, to jaki jest sens przypinania się do któregoś z prawicowych kandydatów? Nie wiem, co zrobi, ale ja bym się nie zdziwił, gdyby Napieralski nie wystosował żadnej sugestii do swoich wyborców - podsumował były premier Józef Oleksy.

I nie jestem stary...

- Mam jeszcze dwie prośby do Jarosława Kaczyńskiego. Wiek starszy jest po siedemdziesiątce. Mnie daleko do tego. Proponuję więc trzymanie się określenia "wiek średni". I druga sprawa: Jeżeli Jarosław Kaczyński zdecydował się uznać, że status człowieka lewicy jest równie wartościowy, jak inny, to żeby przy mnie dodawał także: "polski polityk lewicy europejskiej, otwartej i nowoczesnej" - powiedział Oleksy.

TOK FM PREMIUM