Komorowski po RBN: Ostateczny koniec misji w Afganistanie w 2012 roku

- Przygotowanie stanowiska dla głowy państwa ws. misji w Afganistanie na listopadowy szczyt NATO w Lizbonie oraz opracowanie narodowej strategii wyjścia polskich żołnierzy z Afganistanu w 2012 roku - to najważniejsze wnioski po zakończeniu obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podkreślił, że narodowa strategia wyjścia polskich żołnierzy z Afganistanu ma zostać opracowana na wypadek, gdyby na szczycie NATO w Lizbonie nie udało się opracować wspólnego stanowiska sojuszników co do daty ostatecznego zakończenia misji w tym kraju.

Afganistan w kampanii wyborczej

Według Komorowskiego NATO na szczycie w Lizbonie powinno również przygotować program "afganizacji", czyli przygotowania Afganiczyków do samodzielnego radzenia sobie z problemami.

Marszałek powiedział, że strategia wyjścia polskich żołnierzy zakłada rozpoczęcie wycofywania naszego kontyngentu w 2011 roku. - Proces ma ostatecznie zakończyć się w 2012 roku, w momencie wycofania się Amerykanów z Afganistanu - wyjaśnił Komorowski i dodał, że to jest istotna różnica w stosunku do wcześniejszych ustaleń, kiedy data ostateczną był rok 2013.

Propozycje zmian w sprawie wojny w Afganistanie przedstawił dziś rano szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej (który jest też sekretarzem RBN). Według Kozieja na jesiennym szczycie NATO Polska powinna zaproponować zmianę strategii w Afganistanie - izolować go jako źródło zagrożenia terroryzmem, zobowiązać sojuszników do jednakowego zaangażowania, określić strategię wyjścia.

Bronisław Komorowski zapowiedział zwołanie RBN jeszcze przed I turą wyborów prezydenckich. O posiedzenie Rady poświęcone polskiej obecności wojskowej w Afganistanie apelował w ubiegłym tygodniu do Komorowskiego także szef SLD Grzegorz Napieralski.

Na posiedzeniu Rady pojawili się m.in.: premier Donald Tusk, wicepremier Waldemar Pawlak (PSL), szef SLD Grzegorz Napieralski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM