Zagłosuję na Komorowskiego. Jest bliższy wartościom lewicy - Kalisz w TOK FM

- Mamy dzisiaj do czynienia z wojną dwóch partii prawicowych i jak mówimy o kandydacie, to w kategoriach wartości, które reprezentuję ja i moje środowisko, to Bronisław Komorowski jest nam bliższy - mówił w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz. - I dlatego ja zagłosuję na Bronisława Komorowskiego - dodał.

Debata prezydencka: runda I - polityka społeczna - pełny zapis | Runda II: gospodarka - pełny zapis | Runda III: polityka zagraniczna i sprawy bezpieczeństwa - pełny zapis

Jutro Grzegorz Napieralski ma powiedzieć kogo poprze w drugiej turze wyborów prezydenckich i kogo powinni poprzeć jego wyborcy. Ryszard Kalisz nie chciał powiedzieć, czego spodziewa się po jutrzejszym zarządzie SLD, ale tłumaczył jak jego zdaniem wygląda sytuacja przed drugą turą: - Mamy do czynienia z dwoma wizjami Polski. Jest wizja Polski obywatelskiej, dla lewicy człowiek jest najważniejszy, a człowiek w kategoriach państwa staje się obywatelem, a państwo obywatelskie jest gwarantem praw i wolności obywatelskich. Taką wizję Polski ma Bronisław Komorowski - mówił Kalisz.

- Drugi kandydat, Jarosław Kaczyński, jest zwolennikiem państwa, gdzie obywatel jest przedmiotem, dla niego ważny jest naród, który ma własne, samoistne interesy, a jedynym który ma te interesy narody rozpoznawać jest władza, a władzą jest Jarosław Kaczyński - Ryszard Kalisz ostrzegał przed wizją państwa kandydata PiS. - W ujęciu tzw. społeczeństwa otwartego, czyli społeczeństwa, które preferuje lewica, interesy narodu są sumą interesów obywatelskich - dodał poseł SLD.

"Główni kandydaci różnią się wrażliwością"

Pojawiają się głosy, że kandydaci drugiej tury wyborów nie bardzo się od siebie różnią. - Różnią się wrażliwością - przekonywał poranny gość TOK FM. - Ja zagłosuję na Bronisława Komorowskiego, chociaż kiedy oglądałem wczoraj debatę, to widziałem, że jest on jeszcze zakładnikiem myślenia konserwatywnego, acz zbliżającego się do myślenia liberalno-lewicowego.

Jak zagłosuje reszta SLD? - Czy uważa pan, że jest możliwe porozumienia, może nawet koalicja między PO a SLD? - pytał swojego gościa Grzegorz Kozak. - Ja uważam, że nie ma możliwości żadnej koalicji do wyborów parlamentarnych, a co będzie po wyborach parlamentarnych, o tym zadecydują wyborcy - odpowiadał Ryszard Kalisz w TOK FM.

TOK FM PREMIUM