Komorowski spotka się z Clinton w czasie ciszy wyborczej?

Czy pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski spotka się w Krakowie w czasie ciszy wyborczej z Hillary Clinton? Sekretarz stanu USA przyjeżdża w piątek do Polski na spotkanie Wspólnoty Demokracji. Nad udziałem Komorowskiego w tym spotkaniu cały czas zastanawia się jego sztab. Tymczasem PKW przygotowuje oświadczenie, czy relacjonowanie wizyty marszałka Sejmu w Krakowie mogłoby być potraktowane jak złamanie ciszy wyborczej.

Okazją do spotkania szefów dyplomacji w Krakowie jest 10-lecie Wspólnoty Demokracji. Pomysłodawcami i inicjatorami powołania Wspólnoty byli w 2000 r. Bronisław Geremek oraz Madeleine Albright. Z ramienia Polski funkcję gospodarza spotkania, które trwać będzie od piątkowego popołudnia do niedzieli, pełnić będzie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Szef MSZ potwierdził dzisiaj, że wśród około 70 zagranicznych delegacji, które przyjeżdżają do Polski, jest także amerykańska delegacja na czele z Hillary Clinton. - Przyjeżdża, podpiszemy aneks do umowy o bazie po to, aby uwzględnić nową konfigurację systemu antyrakietowego, to będzie baza w Radzikowie, ale w innej, lepszej dla Polski konfiguracji. W imieniu rządu przyjmę też zaproszenie Stanów Zjednoczonych do inicjatywy na rzecz gazu łupkowego, do której Stany Zjednoczone zaprosiły zaledwie cztery czy pięć krajów. Będą rozmowy bilateralne, ale sekretarz stanu przyjeżdża do Krakowa po to, aby wziąć udział w wielkiej, polskiej inicjatywie i największym spotkaniu dyplomatycznym w tym roku - tłumaczył Sikorski w Radiu Zet.

"Moja odpowiedzialność za kalendarz marszałka kończy się w piątek"

Resort spraw zagranicznych poinformował nas, że szczegółowy plan wizyty Hillary Clinton w Polsce nie jest jeszcze udostępniany publicznie.

Komorowski będzie w Krakowie czy Budzie Ruskiej?

Komorowski: To takie proste! Teraz mogę głosować w Maćkowej Rudzie

Radosław Sikorski nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy amerykańska sekretarz stanu spotka się w sobotę z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, pełniącym obowiązki prezydenta Polski. - To nie jest potwierdzone, ja po prostu nie wiem. Pamiętajmy, że to jest też dzień ciszy wyborczej - tłumaczył Sikorski.

Radosław Sikorski nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy amerykańska sekretarz stanu spotka się w sobotę z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, pełniącym obowiązki prezydenta Polski. - To nie jest potwierdzone, ja po prostu nie wiem. Pamiętajmy, że to jest też dzień ciszy wyborczej - tłumaczył Sikorski.

Tymczasem Bronisław Komorowski powiedział dzisiaj dziennikarzom - po odebraniu zaświadczenia o możliwości zagłosowania w miejscu innym niż miejsce zameldowania - że część ciszy wyborczej zamierza spędzić w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie, gdzie ma swój dom letniskowy.

PKW przygotowuje oświadczenie

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała nas, że zna pojawiające się w tej sprawie wątpliwości. Prawnicy PKW pracują już nad oświadczeniem, które ma dać odpowiedź, czy udział Komorowskiego w spotkaniu szefów dyplomacji w Krakowie oraz relacjonowanie tej wizyty w mediach mogłoby być potraktowany jak złamanie ciszy wyborczej.

Cisza wyborcza przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich obowiązywać będzie od północy z piątku na sobotę do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych w niedzielę.

Zdaniem Jana Wojciecha Piekarskego, kampania wyborcza nie powinna powstrzymać p.o. prezydenta przed wizytą w Krakowie. - Jest to tej rangi wydarzenie międzynarodowe, że obecność wyższego przedstawiciela władz Polski niż minister spraw zagranicznych jest dowodem zainteresowania i jest wskazane. Waga i znaczenie tek konferencji jest tej miary, że kampania wyborcza nie może powstrzymać przed spotkaniem się z kilkudziesięcioma ministrami spraw zagranicznych - powiedział Radiu TOK FM Piekarski, były ambasador RP w Belgii, Luksemburgu i Izraelu oraz były szef Protokołu Dyplomatycznego RP.

Clinton, Albright, Buzek

Swój udział w spotkaniu w Krakowie potwierdzili już, oprócz Hillary Clinton, m.in. Madeleine Albright, minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt oraz Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy jubileuszowego spotkania Wspólnoty Demokracji mają rozmawiać m.in. o przyszłości demokracji oraz o sytuacji w krajach takich jak Białoruś, Gruzja, Iran, Honduras, Haiti, Zimbabwe, Korea Północna oraz Związek Myanmar/Birma.

Niewykluczone, że zagraniczni goście złożą kwiaty na grobie Lecha Kaczyńskiego.

Szczegółowy plan spotkania szefów MSZ w Krakowie>>

DOSTĘP PREMIUM