Byli żołnierze GROM do Komorowskiego: Niech pan przeprosi gen. Petelickiego

Oczekujemy, że przeprosi pan generała Sławomira Petelickiego - żądają od Bronisława Komorowskiego przedstawiciele Fundacji Byłych Żołnierzy GROM. Powód? Za "krzywdzące i nieprawdziwe" uznali słowa, które marszałek Sejmu powiedział podczas niedzielnej debaty.

Chodzi konkretnie o wypowiedź, w której kandydat Platformy na prezydenta stwierdził, że gen. Petelicki "nie jest żołnierzem". Powiedział, że wobec tego "nie warto zwracać uwagi na wypowiedzi generała". Komorowski w ten sposób odpowiadał na pytanie, co sądzi o opinii gen. Petelickiego w sprawie sytuacji polskiego wojska (ukazała się ona 7 czerwca w dzienniku "Rzeczpospolita").

Słowa Komorowskiego "ugodziły w honor polskiego żołnierza"

Tak wypowiedź oburzyła jednak przedstawicieli Fundacji Byłych Żołnierzy GROM. W otwartym liście skierowanym do kandydata PO - który cytuje TVN24 - przypomnieli zasługi i odznaczenia generała, jakie dostał w ostatnich 20 latach. Zauważyli też, że to on w 1990 roku przedstawił rządowi Tadeusza Mazowieckiego autorki projekt utworzenia Wojskowej Jednostki GROM, której następnie był organizatorem, a potem dowódcą.

"Twierdząc, że twórca GROM nie jest żołnierzem, twierdzi Pan, że ludzie, którzy narażali i narażają życie dla Ojczyzny także nie są żołnierzami. Słowa Pana, ugodziły nie tylko w dobre imię generała Petelickiego ale w honor polskiego żołnierza, w honor żołnierzy, honor - którego zawsze bronił generał Sławomir Petelicki" - napisali w liście członkowie Fundacji, żądając jednocześnie przeprosin.

DOSTĘP PREMIUM