Sondaż Homo Homini - wygrywa Komorowski, ale w niedzielę może być remis

53,9 procent ankietowanych zapowiada, że zagłosuje na Bronisława Komorowskiego, a 42 procent chce oddać głos na Jarosława Kaczyńskiego. Takie są wyniki ostatniego przed drugą turą wyborów sondażu Instytut Badania Opinii Homo Homini dla ?Dziennika Gazety Prawnej? i Polsat News.

Ta sama instytucja zrobiła badanie także dla Polskiego Radia i podaje te same wyniki.

Według sondażu 4,1 procent badanych nie wie, na kogo zagłosuje. W badaniu obejmującym osoby, które chcą oddać głos nieważny taką wolę zadeklarowało 1,8 procent ankietowanych.

Marcin Duma z "Homo Homini" zauważa, że poparcie dla kandydata Prawa i Sprawiedliwości wzrosło po środowej debacie prezydenckiej, co pozwala przypuszczać, że w niedzielę obaj kandydaci uzyskają zbliżoną liczbę głosów.

Chęć udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich wyraziło 56 procent respondentów. Według Marcina Dumy taki wynik w okresie wakacyjnym można uznać za dobry.

Instytut "Homo Homini" przeprowadził też symulację związaną z rozpoczynającymi się wyjazdami wakacyjnymi. Badanie przeprowadzono na podstawie wyników sondaży uzyskiwanych przez kandydatów przed, w trakcie i po długim weekendzie od 1 do 8 czerwca. Okazało się, że okres związany z wyjazdami poza miejsce zamieszkania promuje Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat PiS w symulacji uzyskał 46,3 procent głosów, choć nadal nie wyprzedza Bronisława Komorowskiego, którego poparcie wyniosło 53,7 procent.

Sondaż został przeprowadzony 1 lipca metodą kwestionariuszowych wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1203 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania wynosi 3 procent przy 95-procentowym progu ufności.

DOSTĘP PREMIUM