Pracownie badania opinii: Prognozy to trochę patrzenie w szklaną kulę. Ale raczej wygra Komorowski

- Zajmuję się badaniami od wielu lat i wiele badań exit poll mam za sobą. Wydawało nam się, że jesteśmy całkiem blisko ?złotego środka? - mówił w TOK FM Andrzej Olszewski, prezes TNS OBOP. - Okazuje się, że w każdych wyborach sytuacja prezentuje się inaczej. To nie jest rzecz, którą da się raz ustalić - co wybory mamy inne czynniki decydujące o nastawieniu naszych respondentów do badań.

- Jest zamieszanie, ponieważ w ciągu ostatnich tygodni każdy próbuje prognozować, trochę przewidując przyszłość - mówił w TOK FM Kuba Antoszewski, PR Manager ośrodka badań MB SMG/KRC. - Pomiędzy wynikiem badań a prognozą, które nie są tożsame, różnica jest duża. To trochę patrzenie w szklaną kulę, bo brane jest pod uwagę nakładanie współczynnika odmów intencjonalnych - mówił Antoszewski. - Zazwyczaj w sondażach przedwyborczych odmowy w miarę równomiernie rozkładały się między kandydatów - tłumaczył Andrzej Olszewski.

Prognozowanie wyniku wyborów to jak patrzenie w szklaną kulę

Goście TOK FM podkreślali, że w tych wyborach współczynnik osób, które odmawiają udziału w badaniu, chociaż mają ustalone preferencje wyborcze, jest wyjątkowo duży. - Zajmuję się badaniami od wielu lat i wiele badań exit poll mam za sobą. Wydawało nam się, że jesteśmy całkiem blisko "złotego środka", ale okazuje się, że w każdych wyborach sytuacja prezentuje się inaczej - komentował Olszewski. - To nie jest rzecz, którą da się raz ustalić - co wybory mamy inne czynniki decydujące o nastawieniu naszych respondentów do badań.

TNS OBOP z exit poll w 500 lokalach, MB SMG/KRC w 1000

- Nawet badanie exit poll jest narażone na pomyłki - mówił Kuba Antoszewski, PR Manager MB SMG/KRC. - My robimy tradycyjny exit poll na próbie 1000 lokali wyborczych. Ale i tak wszyscy będziemy się ścigać z PKW. Może nawet o minuty - mówił.

Zastrzegł, że wybór metody badania nie jest efektem dużych rozbieżności, które pokazały badania po pierwszej turze wyborów. - Na kilka tygodni przed wyborami wiedzieliśmy, że będzie druga tura i z telewizją TVN zaplanowaliśmy, że w pierwszej będzie badanie telefoniczne - mówił. - W niedzielę ankieterzy będą od 5.30 do 20 w terenie. Od otwarcia lokali co dziesiąty wychodzący będzie proszony o wypełnienie ankiety.

Które sondaże będą najdokładniejsze?

TNS OBOP będzie przeprowadzał badanie exit poll na dwukrotnie mniejszej próbie niż SMG/KRC. - Różnica: 500 a 1000 lokali odbija się na precyzji pomiaru - przyznał Andrzej Olszewski, prezes TNS OBOP. - Ze względów budżetowych my robimy badanie na próbie 500 lokali - dodał. - O godzinie 23 powinniśmy mieć wyniki bardzo zbliżone do rzeczywistości.

Kto wygra wybory?

Marcin Duma, prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini podkreślił, że do wyborów dużo może się zmienić. Przypomniał, że badania, które oglądamy dzisiaj, były przeprowadzane w czwartek. - Do niedzieli zostały jeszcze dwa dni. Pozostaje kwestia odłożonego w czasie efektu debaty. Teraz pada pytanie, czy to wpłynie na wynik wyborów? - mówił Duma. - Bronisław Komorowski porusza się w takim stałym tunelu 51-54 proc. Jeżeli mówimy o Kaczyńskim, to jego wahanie jest dużo większe - zaznaczył prezes Homo Homini. - Od debaty, którą mieliśmy w środę, w tych codziennych badaniach, które prowadzimy, mamy do czynienia z jednym pomiarem: odrabiania strat przez Jarosława Kaczyńskiego. Jeżeli utrzyma się ten trend, to wszystkie pracownie będą miały w niedzielę stres.

Kto wygra? - Ja bym obstawiał Bronisława Komorowskiego - powiedział Andrzej Olszewski, prezes TNS OBOP. - Jarosław Kaczyński nie dogoni Bronisława Komorowskiego - twierdzi Marcin Duma, prezes Homo Homini. - Porażka Komorowskiego byłaby niespodziewanym rozwojem sytuacji - podsumował Kuba Antoszewski, PR Manager SMG/KRC.

DOSTĘP PREMIUM