Kaczyńskiego "nie" dla TOK FM, Komorowskiego dla "Rzeczpospolitej", czyli kandydaci w mediach

Jarosław Kaczyński podczas całej kampanii unikał jak ognia konfrontacji z najbardziej znanymi publicystami i dziennikarzami politycznymi: nie przyjął zaproszenia do programów Tomasza Lisa ani Jacka Żakowskiego. Dopiero wczoraj pojawił się u Konrada Piaseckiego w RMF i w mocno skróconej "Kropce nad i" u Moniki Olejnik. Bronisław Komorowski z kolei nie dał się przepytać dziennikarzom "Rzeczpospolitej".

Przez całą kampanię wyborczą, dziennikarze różnych mediów zabiegali o możliwość porozmawiania z kandydatami na prezydenta. Ci zaś - za pomocą swoich sztabów wyborczych - wodzili media za nos, kalkulując komu i kiedy opłaca im się udzielić wywiadu.

Prezes PiS dopiero na dwa dni przez wyborami uznał, że jednak warto dać wywiad Monice Olejnik (jego sztab obiecywał to przez całą kampanię). Pojawił się wczoraj w "Kropce nad i" i ....

- ...skrócił mi program o 12 minut. Wyglądało na to, że nie odpowiadały mu moje pytania - mówi nam dziennikarka .

Ostrożni z telewizją. I tak nas pokażą

Jarosław Kaczyński zaczął swą kampanijną obecność w mediach od wywiadu dla internautów przeprowadzonego przez Salon24.pl - platformę prawicowych blogerów. Dał też wywiad Joannie Lichockiej w TVP oraz "Rzeczpospolitej". Z licznych zaproszeń mediów, które nie manifestują swojego poparcia dla prezesa PiS - konsekwentnie nie korzystał.

Sztaby nigdy wprost nie odmawiały. Często obiecywały oficjalnie i nieoficjalnie, że ich kandydaci udzielą wywiadu, jednak finalnie "zapominały" o swoich obietnicach. Media pozostawiały otwarte zaproszenia, często ponawiane, a kandydaci mieli otwarte drzwi praktycznie wszędzie.

Najmniej wybredni byli w udzielaniu wywiadów radiowych - obaj pojawili się w większości czołowych opiniotwórczych rozgłośniach. Gorzej było z telewizją. Poza wyreżyserowanymi debatami, kandydatów mogliśmy przede zobaczyć w serwisach informacyjnych.

Bronisław Komorowski odważniej poddawał się konfrontacji z dziennikarzami. Dał się przez 50-minut odpytywać Tomaszowi Lisowi, po sporej awanturze wokół jego emisji , w bardzo dobrze oglądanym programie w TVP II.

Jarosław Kaczyński nie zdecydował się na to. Wystąpił za to u Joanny Lichockiej (dawniej publicystki "Rzeczpospolitej") w mniej znanym programie "Z refleksem" w TVP.

Obydwaj kandydaci udzielili wywiadów telewizji Polsat News.

Dzienniki: przede wszystkim do tabloidów

Obydwaj kandydaci udzielili wywiadów tabloidom: "Super Expressowi" i dla "Faktu". Z dzienników opinii obydwaj rozmawiali tylko z "Polską The Times". Jarosław Kaczyński odmówił wywiadu "Gazecie Wyborczej", "Dziennik" - jak nam powiedział naczelny Tomasz Wróblewski - miał taki wywiad obiecany, ale też do skutku nie doszedł. Bronisław Komorowski podobnie potraktował "Rzeczpospolitą". Jak napisał w komentarzu w gazecie Piotr Gabryel: "Nigdy nie usłyszeliśmy z ust jego współpracowników, że do wywiadu nie dojdzie. Przeciwnie - zazwyczaj zapewniano nas, że decyzja w tej sprawie już zapadła i w dodatku jest to decyzja pozytywna, a na przeszkodzie stoi wyłącznie brak czasu".

Telewizje: TVN24 dobry na finiszu?

W ostatnich dniach kampanii zgodził się także udzielić wywiadu Monice Olejnik w TVN24. Wywiad był jednak bardzo krótki: Kaczyńskiego nie było w studiu z Moniką Olejnik - był na wyjeździe w Supraślu i zakończył rozmowę nim rozkręciła się na dobre.

- Byłam przekonana, że "Kropka" będzie trwała 20 minut - opowiada nam Monika Olejnik. Ale zadzwonił do mnie Joachim Brudziński i spytał, czy może być kilka minut krócej. Odpowiedziałam, żeby rozmawiali z moim wydawcą. No i nieoczekiwanie na początku Kaczyński powiedział, że skrócimy. No więc dobrze - pomyślałam, że skrócimy o te pięć minut, ale Jarosław Kaczyński skrócił mi program o 12 minut. Wyglądało na to, że nie odpowiadały mu moje pytania.

Dziennikarka - wyraźnie zaskoczona takim obrotem sprawy - od razu w programie poinformowała widzów, że nie zdołała zadać prezesowi PiS wielu ważnych pytań.

W TVN24 jeszcze dzisiaj pojawi się Bronisław Komorowski.

Tygodniki: hat-trick Komorowskiego, Kaczyński tylko w "Gościu Niedzielnym"

W ostatnim tygodniu kampanii mogliśmy przeczytać trzy wywiady z marszałkiem Sejmu, kandydatem na prezydenta: w "Newsweeku", "Wprost" i "Przekroju". Wcześniej Bronisław Komorowski udzielił wywiadu dla "Gościa Niedzielnego". Z tygodnikiem rozmawiał też Jarosław Kaczyński.

Internauci od Machały i internauci od Jankego

Po macoszemu zostali potraktowani internauci - Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński odpowiadali na ich pytania tylko po jednym razie. Prezes PiS - przez Igora Jankego, reprezentującego wspomniany już Salon 24. Marszałek - w debacie prowadzonej przez Tomasza Machałę , przygotowanej przez jego serwis kampanianazywo.pl, portal Gazeta.pl i Facebooka.

Obydwaj dziennikarze - Igor Janke i Tomasz Machała - zapewniają, że nie raz próbowali zaprosić do siebie drugiego z głównych kandydatów.

Na stronie kampanianazywo.pl Machała opisał tłumaczenia sztabu Kaczyńskiego : "Sztabowcy od początku mówili, że to bardzo ciekawy pomysł, obiecywali że do niego doprowadzą. W zeszłym tygodniu od jednego z nich usłyszałem jednak, że "są trudności", bo zorganizowanie debaty ze mną jest przez niektórych uznawane za +ukłon w stronę Platformy+".

Dodatkowo Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu portalowi onet.pl.

Radia: do Radia Podlasie tak, do TOK FM nie

Wielkim zaskoczeniem było przyjęcie przez Jarosława Kaczyńskiego zaproszenia do RMF FM - prezes PiS zdecydował się na to dopiero dwa dni przed II turą wyborów. Do tej pory pojawiał się głównie w Polskim Radiu (Jedynce i Trójce). Był też gościem Radia Podlasie. Miał być gościem w Radiu TOK FM, co publicznie obiecywał Paweł Poncyljusz , jednak Kaczyński ostatecznie zaproszenia nie przyjął.

Radio TOK FM przygotowało nawet specjalny dżingiel, podtrzymujący zaproszenie dla Kaczyńskiego - kilka razy dziennie można go było usłyszeć na antenie, aż do ostatniego dnia kampanii.

Podobnie wyglądało zwodzenie Radia Zet przez sztab prezesa PiS, jednak tam nikt nie składał publicznie żadnych deklaracji.

Bronisław Komorowski w trakcie kampanii odwiedził wszystkie ważniejsze stacje radiowe - pojawił się w "Sygnałach dnia" w Jedynce, w "Salonie politycznym Trójki", był także gościem "Kontrwywiadu" RMF FM, "Gościa Radia Zet" oraz "Poranka Radia TOK FM".

DOSTĘP PREMIUM