Zjazd dyplomatów w Krakowie. Z sekretarz stanu USA

Ponad 70 zagranicznych delegacji bierze udział w rozpoczętej wczoraj w Krakowie trzydniowej konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji. Dziś na spotkanie przyjedzie wielu zagranicznych polityków w tym szef europarlamentu Jerzy Buzek i amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.

Wspólnota Demokracji to grupa założona w 2000 roku przez ówczesnych szefów dyplomacji Polski i USA, Bronisława Geremka i Madeleine Albright. Jest koalicją państw promujących demokrację na świecie.

Do Krakowa przyleciały już pierwsze zagraniczne delegacje, które wezmą udział w spotkaniu. Do soboty w Balicach wyląduje siedem samolotów specjalnych. Przylecą nimi m.in. politycy z Włoch i Hiszpanii. Największe zainteresowanie budzi jednak przylot Hillary Clinton. Boeing 757 z amerykańską sekretarz stanu na pokładzie wyląduje w Balicach rano. W czasie pobytu Clinton w Krakowie jej samolot będzie stał na wojskowej części lotniska.

Dyrektor sekretariatu Wspólnoty Demokracji profesor Bronisław Misztal zapowiada, że uczestnicy krakowskiego spotkania odnowią przyjętą 10 lat temu Deklarację Warszawską. - Dziesięć lat temu architektura polityczna świata wyglądała inaczej, była w znacznej mierze łatwiejsza. Dzisiaj potwierdzenie roli wartości demokratycznych w dzisiejszym świecie dla liderów polityki zagranicznej z tylu krajów ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale i praktyczne - powiedział Misztal.

Uczestnicy krakowskiej konferencji będą też rozmawiali o zagrożeniach dla demokracji w dobie kryzysu, o roli kobiet w demokracji oraz o znaczeniu nowych technologii. W czasie spotkania zostanie też wręczona nagroda imienia Bronisława Geremka. Wcześniej ministrowie Radosław Sikorski i Hillary Clinton podpiszą aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Szef polskiej dyplomacji ma też przyjąć zaproszenie od USA do globalnej inicjatywy na rzecz gazu łupkowego.

TOK FM PREMIUM