Wybory 2010. Kaczyński: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo [WIDEO]

- Gratuluję zwycięzcy, gratuluję Bronisławowi Komorowskiemu - mówił Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. Następnie zacytował Józefa Piłsudskiego: "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo".

Czytaj: Tekst przemówienia Jarosława Kaczyńskiego

Zobacz także : Wieczór wyborczy - relacja na żywo | Komorowski: Wygrała polska demokracja! | Kaczyński: Gratuluję zwycięzcy | Szczegółowe wyniki [WYKRESY]

Kaczyński: Gratuluję Bronisławowi Komorowskiemu

Uśmiechnięty Jarosław Kaczyński na początku kilka razy podziękował zgromadzonym. Następnie, gdy jego zwolennicy przestali klaskać, Kaczyński przemówił: - Kochani, szanowni państwo, muszę zacząć od tego, czego wymaga dobry obyczaj. Gratuluję zwycięzcy, gratuluję Bronisławowi Komorowskiemu.

Na początku przemówienia podziękował za udział w wyborach. - Przede wszystkim chciałem najserdeczniej podziękować tym wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach i w szczególności tym, którzy nas poparli. Jest ich dużo, bardzo dużo. Jest ich tak dużo, że możemy spokojnie powiedzieć, że Polska się zmieniła - mówił.

"Nie ulec to zwycięstwo"

Kaczyński: Musimy dalej zmieniać Polskę

- Polska się zmieniła i naszym zadaniem jest z tej zgromadzonej siły skorzystać. Musimy dalej zmieniać Polskę. Przed nami kolejne wybory. Musimy być nadal zmobilizowani, musimy zwyciężyć - mówił Kaczyński na wieczorze wyborczym.

- Musimy pamiętać, że aby zwyciężyć, trzeba pamiętać maksymę Józefa Piłsudskiego: zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo - mówił. Tłum zgromadzony na wieczorze wyborczym skandował po tych słowach: "Jarosław" oraz "zwyciężymy".

"Czujność przy liczeniu głosów"

Kaczyński: By komisje były uważne do ostaniej chwili

- Chciałem z całego serca podziękować tym wszystkim, którzy szczególnie się angażowali w wybory. Tym, którzy pracowali i pracują w komisjach wyborczych. Ich praca jest bardzo ważna. Wzywam ich, żeby byli uważni do ostatniej chwili - mówił Kaczyński.

"To nasze wielkie zwycięstwo"

Kaczyński w przemówieniu nawiązał do tragedii smoleńskiej. - Chciałbym proszę państwa wspomnieć także tego i tych, dzięki którym tu jesteśmy. Mojego brata, innych poległych w katastrofie smoleńskiej. To wielkie zadanie, które jest przed nami. To wielkie pytanie, na które musimy odpowiedzieć. Zawiesiliśmy tę sprawę w trakcie kampanii. Musimy uzyskać właściwą odpowiedź. W każdym wymiarze: moralnym, politycznym i prawnym - mówił.

Dodał następnie: "Pamiętajmy o nich, bo z ich tragicznej, męczeńskiej śmierci wyrósł ten ruch, który doprowadził do dzisiejszego wyniku. To z pracy i służby mojego brata wyrosła nowa jakość w polskim życiu publicznym. Powrót do wartości, powrót do patriotyzmu. Wszyscy w kampanii musieli się do tego stosować. To było także nasze wielkie zwycięstwo".

Nastroje w sztabie Jarosława Kaczyńskiego [ZDJĘCIA] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: