Na Komorowskiego chętniej głosowali młodzi, wykształceni i z dużych miast [WYKRESY]

Im większe miasto i im elektorat bardziej wykształcony - tym większa jest przewaga Bronisława Komorowskiego. Jarosław Kaczyński zdecydowanie wygrał na wsiach, wśród wyborców gorzej wykształconych i starszych. Tak wynika ze szczegółowej analizy badań sondażowych instytutu SMG/KRC dla TVN24.

Zobacz także : Wieczór wyborczy - relacja na żywo | Komorowski: Wygrała polska demokracja! | Kaczyński: Gratuluję zwycięzcy | Szczegółowe wyniki [WYKRESY]

Młodzi częściej stawiali na Komorowskiego

Elektorat Bronisława Komorowskiego jest zdecydowanie młodszy. Z sondaży wynika, że głosowało na niego 53, 2 proc. wyborców z grupy poniżej 24 roku życia. Bardzo dużą grupę stanowią także ci z grupy do 34 lat - 58,3 proc.

embed

Im jednak wyborcy starsi tym przewaga Komorowskiego nad Kaczyńskim jest wyraźnie mniejsza. Prezesa PiS chętniej poparli wyborcy powyżej 55 roku życia i starsi (51,1 proc. do 48,9 proc.).

embed

Wyborcy z wykształceniem podstawowym i zawodowym za Kaczyńskim

Kandydata Platformy częściej też wybierali wyborcy lepiej wykształceni. Z tym wyższym poparło go niemal 66 proc. głosujących Polaków, podczas gdy Jarosława Kaczyńskiego tylko 34 proc. Na Komorowskiego chętnie też głosowali wyborcy z wykształceniem średnim (56,3 proc. wobec 43,7 proc. kandydata PiS.).

embed

Z kolei Kaczyński mógł liczyć na więcej głosów od Polaków z wykształceniem podstawowym. Z sondaży wynika, że oddało na niego 61,8 proc. takich wyborców, podczas gdy na Komorowskiego 38,2 proc. z tej samej grupy.

embed

Kaczyński zdecydowanym liderem na wsiach

Sondaż pokazuje też, że na kandydata Platformy częściej wskazywali mieszkańcy miast niż wsi. W metropoliach wybrało go 62,6 proc. wyborców. W mniejszych miastach - i tych w przedziale do 100 tys. i od 100 tys. do 499 tys. mieszkańców także wygrał Komorowski, choć nieznacznie.

embed

Zdecydowanym zwycięzcą na wsiach jest Jarosław Kaczyński. Tu - jak pokazują badania - zagłosowało na niego 59,8 proc. wyborców. Komorowski mógł liczyć na 40,2 proc. głosów.

embed

W zaledwie minimalnym stopniu wyborców różnicowała płeć. Mężczyźni nieco chętniej głosowali na Komorowskiego niż kobiety (51,8 proc.). Z kolei na Jarosława Kaczyńskiego częściej głosowały kobiety (49,2 proc.).

Radość w sztabie Bronisława Komorowskiego [ZDJĘCIA] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

DOSTĘP PREMIUM