Reakcje w Europie: To dobra wiadomość dla Polski i Europy

Niemieccy politolodzy uznali wynik wyborów prezydenckich w naszym kraju za dobrą wiadomość dla Polski i Europy. Zwrócili też uwagę na to, że frekwencja była wyższa niż w pierwszej turze wyborów.

To dobra wiadomość dla Polski i Europy - uważa niemiecki politolog Gero Neugebauer. Prezydent i rząd z jednej opcji politycznej, to ich większa odpowiedzialność polityczna wobec Polski i wobec Europy. Teraz - zdaniem eksperta - Polska jest na dobrej drodze, aby stać się krajem łączącym politycznie Europę zachodnią i wschodnią, co może role naszego kraju w Europie wzmocnić. Dla polskich i niemieckich stosunków wybór Komorowskiego, to skupienie się na sprawach gospodarczych, na kwestiach przyszłości, co z kolei zaowocuje zbliżeniem obu krajów.

"Stabilizacja polsko-niemieckich relacji"

Karl Georg Wellmann - polityk chadeków odpowiedzialny za kontakty z Polska - cieszy się z tego zwycięstwa, uważa że Bronisław Komorowski wzmocni proeuropejską politykę Tuska. Polska dowiodła, że potrafi korzystać z europejskiej integracji i dobrze, że wybrany został polityk, który tę integrację całym sercem popiera - uważa Wellmann.

Z kolei Angelica Schwall Dueren zajmująca się relacjami z Polską z ramienia opozycji (SPD) przede wszystkim chwali frekwencję, że była wyższa niż w pierwszej turze. Jeśli wyniki się potwierdza i Komorowski zwycięży, oznaczać to będzie - jej zdaniem - stabilizację polsko-niemieckich relacji. Schwall Dueren przypomina, że Bronisław Komorowski już jako marszałek aktywnie współpracował z niemieckim parlamentem, co jest dobrą przesłanką do współdziałania obu krajów w Europie.

Rosyjskie media wstrzemięźliwe

Czołowe rosyjskie media informując o wyborach prezydenckich w Polsace zachowują daleko posuniętą neutralność. Kanały telewizyjne, stacje radiowe i portale internetowe ograniczają się do podawania informacji o wynikach głosowania i unikają komentowania wyborów.

Rozgłośnia radiowa "Echo Moskwy" zwraca uwagę na słowa Bronisława Komorowskiego, że zwyciężyła polska demokracja "ale z butelką szampana należy zaczekać do ogłoszenia oficjalnych wyników głosowania". Telewizja "Wiesti" również podkreśla, że trzeba poczekać do oficjalnych wyników. Radio "Gołos Rossiji" poinformowało, że Jarosław Kaczyński pozdrowił Bronisława Komorowskiego w związku ze zwycięstwem w wyborach. Na razie nikt ze znanych rosyjskich polityków czy politologów nie skomentował wyników wyborów w Polsce.

Wygrał "umiarkowany arystokrata"

Hiszpańska prasa, w pierwszych komentarzach po wyborach prezydenckich w Polsce uznała, że wybór Bronisława Komorowskiego jest sukcesem Polski i Europy.

"Umiarkowany arystokrata" - tak Bronisława Komorowskiego określa dziennik "El Pais". "Brakuje mu charyzmy i nie przekonał do siebie młodego elektoratu. Ale jest to polityk opowiadający się za reformami, a przede wszystkim za większą integracją Polski z Unią Europejską" - napisano w "El Pais".

Prawicowe "El Mundo" wyraża opinię, że wybór "liberała Komorowskiego" ucieszy europejskie rynki finansowe, bo nowy prezydent nie będzie wetował ważnych, rządowych decyzji. Centroprawicowa "La Vanguardia" gratuluje Polakom poczucia patriotycznego obowiązku i masowego udziału w wyborach.

Korespondent publicznej telewizji TVE natomiast, w wieczornych wiadomościach stwierdził, że przed Polską teraz półtora roku politycznego spokoju i zielone światło dla reform rządu Donalda Tuska.

Radość w sztabie Bronisława Komorowskiego [ZDJĘCIA] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

DOSTĘP PREMIUM