Komentarze po wyborach: Komorowski wygrał mimo katastrofy smoleńskiej

Większość komentatorów największych polskich dzienników zwraca uwagę, że Bronisław Komorowski zdołał pokonać Jarosława Kaczyńskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich mimo katastrofy smoleńskiej, powodzi i słabej kampanii wyborczej.

Zobacz także : Wieczór wyborczy - relacja na żywo | Komorowski: Wygrała polska demokracja! | Kaczyński: Gratuluję zwycięzcy | Szczegółowe wyniki [WYKRESY]

Adam Michnik nie ukrywa zadowolenia z wyników wyborów prezydenckich. Zwraca jednak uwagę na głęboki podział w polskim społeczeństwie. "Bardzo dobry wynik Jarosława Kaczyńskiego wskazuje, że wielka część Polaków nie czuje się w naszym państwie u siebie. Zadaniem nowego prezydenta i rządzącej koalicji jest uczynienie wszystkiego, by także wyborcy Jarosława Kaczyńskiego poczuli się u siebie w naszym państwie" - napisał redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" .

Kurski: Trzeciej szansy PO może nie dostać

"To nie Bronisław Komorowski wygrał te wybory. To Jarosław Kaczyński przegrał z Jarosławem Kaczyńskim" - napisał Jarosław Kurski na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej" . Zdaniem pierwszego zastępcy redaktora naczelnego, ponad połowa głosujących nie zapomniała IV RP i nie chciała "powtórki z tamtych ponurych czasów". Kurski podkreślił także ogromny sukces Kaczyńskiego, który zdobył ok. 8 mln głosów, choć jeszcze niedawno nie cieszył się dużym zaufaniem społecznym.

"PO jako partia obywatelska zawiodła w tej kampanii, bo zamiast proponować nowoczesną, otwartą Polskę, straszyła widmem PiS i licytowała się z nim w obietnicach. Ten wynik to ostrzeżenie dla Platformy. Po raz trzeci wyborcy odrzucający PiS mogą się już nie zmobilizować" - skomentował Jarosław Kurski. Publicysta zauważył także, że wybory pokazały, że Polska jest głęboko podzielona.

Jarosław Kurski: Jarosław Kaczyński przegrał z Jarosławem Kaczyńskim

Lisicki: PiS i PO w stanie równowagi

"Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie podejrzewał takiego rozwoju wypadków. Wydawało się, że ktokolwiek zostanie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta, zwycięstwo ma w kieszeni" - napisał Paweł Lisicki. Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" zwraca uwagę, że wszystko zmieniło się po 10 kwietnia. "Okazało się nagle, że pieczołowicie budowany przez specjalistów PO wizerunek braci Kaczyńskich jako agresorów, awanturników i wichrzycieli nie odpowiada prawdzie" - zauważył Lisicki.

Zdaniem publicysty, kampania wyborcza pokazała, że PiS jest bardzo silną partią, ma szansę zdobywać głosy z centrum oraz odzyskała zdolność koalicyjną. Lisicki liczy, że mimo zwycięstwa PO będzie "potrafiła zachować wstrzemięźliwość w sprawowaniu władzy".

Fąfara: Trzeba uwzględnić postulaty wyborców Kaczyńskiego

Redaktor naczelny dziennika "Polska The Times" zwraca uwagę, że "mimo smoleńskiej tragedii, powodzi i innych niesprzyjających mu okoliczności (Komorowski) zdołał przekonać większość Polaków do swojej wizji prezydentury". Zdaniem Pawła Fąfary, Jarosławowi Kaczyńskiemu również należą się gratulacje za świetny wynik. "A jego wyborcom uwzględnianie ich postulatów w praktyce rządzenia".

"Niewielka skala zwycięstwa powinna dać wiele do myślenia premierowi Donaldowi Tuskowi i pozostałym liderom PO" - uważa Fąfara. Według publicysty, wyborcy Platformy liczyli na szybsze tempo zmian w Polsce i się zawiedli po kilku latach rządów Tuska.

Wróblewski: PO zyskała więcej luzu w rządzeniu

Tomasz Wróblewski z "Dziennika Gazety Prawnej" zauważa, że wynik wyborów nie jest zaskoczeniem. "Mandatu nie otrzymał Bronisław Komorowski, ale cała formacja polityczna. Wyborcy przekazali pełnię władzy Platformie Obywatelskiej w przekonaniu, że teraz będzie lepiej amortyzowała efekty kryzysu, że wolna od codziennych potyczek z Pałacem Prezydenckim zapewni nam zielony kolor na europejskiej mapie wzrostu gospodarczego" - napisał na czołówce gazety redaktor naczelny "Dziennika".

Wygrana Bronisława Komorowskiego

DOSTĘP PREMIUM