"Teraz PR-owcy będą nam pisać scenariusze"

- Jesteśmy w stanie permanentnej kampanii wyborczej - mówiła w TOK FM dr Agnieszka Rothert, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. - PR-owcy będą pisać nam nowe scenariusze. Platforma Obywatelska stoi przed trudnym zadaniem - musi coś zrobić - dodała.

- Obraz Polski podzielonej między dwie partie jest złudny, ponieważ jest to po prostu etap długiej kampanii. W wyborach parlamentarnych ten rozkład będzie inny - mówiła w TOK FM dr Agnieszka Rothert, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. - Nasze podziały są specyficzne. Część osób jest bardziej za procesami modernizacji, a część potrzebuje większej opieki i bezpieczeństwa - dodała.

Według Rothert partie polityczne w Polsce są programowe, ale mają trudność w odwoływania się do takich haseł jak socjalizm, bo jest to powszechnie uważane za dziedzictwo komunizmu. - PiS jest partią narodowo-socjalistyczną, ale na pewno nie lewicową - mówiła politolożka. - Do tej pory chodziło w tym dialogu o odbijanie piłeczki in vitro, ale nic więcej nie wiemy oprócz tego, że fajnie jest mieć dużo dzieci. Sądzę, że jest tu gdzieś przestrzeń do zagospodarowania dla alternatywnych ugrupowań.

"Teraz opozycja skupi się na krytyce rządu"

- Podstawowym problemem jest to, że w trakcie kampanii pojawiły się dwie sprzeczne obietnice: potrzeba spokoju, żeby dokonać reformy, a potem nastąpiło rozdawanie pieniędzy. Tymczasem PO stoi przed trudnym zadaniem - musi coś zrobić - mówiła Rothert. - Jesteśmy w stanie permanentnej kampanii. PR-owcy będą pisać nam nowe scenariusze - twierdzi Rothert.

- Hasła tej kampanii były koncyliacyjne i mimo tej innej kampanii wynik frekwencyjny był większy niż zwykle - podkreślał dr Michał Łuczewski, socjolog z UW. - Kandydaci mówią zbliżonym do siebie językiem, a podziały przechodzą coraz głębiej. Kandydaci mówią jedno, a my czujemy, że chodzi im o co innego - dodał.

Według Łuczewskiego polscy politycy odzwyczaili się od takiego słowa, jak "cięcia". - To powoduje, że reformy nie będą szybko przeprowadzane - dodał.

Pierwsza Dama Anna Komorowska [ZDJĘCIA] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

DOSTĘP PREMIUM