Politolog ocenia sztaby: Zawiódł Nowak, spisała się Kluzik-Rostkowska

Wawrzyniec Konarski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, zdecydowanie lepiej ocenia sztab Jarosława Kaczyńskiego, który odważył się postawić na nowe i mniej agresywne twarze. Gorsze noty wystawia natomiast otoczeniu kandydata PO. - Myślę, że Bronisław Komorowski zawdzięcza swój sukces premierowi Tuskowi, a nie swojemu sztabowi - komentuje ekspert.

Konarski: Komorowski w dużym stopniu zawdzięcza sukces Tuskowi

- Myślę, że zupełnie nie zdał egzaminu Sławomir Nowak, który działał w sposób zły i zaklinał rzeczywistość - uważa Wawrzyniec Konarski. Zdaniem politologa, dużo lepiej poradziła sobie Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka sztabu Bronisława Komorowskiego, choć jej także zdarzało się "zaklinać rzeczywistość". - Stanął na wysokości zadania, choć raz dał się ponieść nerwom, premier Donald Tusk - analizuje Konarski.

Wawrzyniec Konarski stawia tezę - choć przyznaje, że jest ona ulotna i nieweryfikowalna - że Bronisław Komorowski zawdzięcza sukces wyborczy dużo bardziej premierowi Tuskowi niż swojemu sztabowi.

Konarski: Sztab Kaczyńskiego postawił na młodych

Tymczasem sztab Jarosława Kaczyńskiego Konarski ocenia dużo lepiej. Chwali szczególnie Pawła Poncyljusza i Joannę Kluzik-Rostkowską. - Niemrawy polityk, jakim był do tej pory Poncyljusz, zaczął pracować nad sobą - ocenia politolog. Z kolei Kluzik-Rostkowska nie tylko przeszła ciekawą metamorfozę, ale niejako realizowała "symboliczną formę testamentu politycznego" swoich partyjnych koleżanek: Aleksandry Natalli-Świat i Grażyny Gęsickiej, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

- Zniknęli z otoczenia Kaczyńskiego szalenie trudni w odbiorze pretorianie na czele z Jackiem Kurskim czy Markiem Migalskim, a nawet Adam Bielan i Michał Kamiński - taki ruch polityków PiS Konarski uważa za bardzo sprytny i skuteczny PR-owo.

Według Konarskiego, to że tacy ludzie jak Poncyljusz czy Kluzik-Rostkowska znaleźli się w bliskim otoczeniu Kaczyńskiego może oznaczać, że PiS będzie teraz poważnie, "bez szukania haków i bez połajanek uczestniczył w grze politycznej", co może odbić się na dobrym wyniku wyborów samorządowych i parlamentarnych.

Pierwsza Dama Anna Komorowska [ZDJĘCIA] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię:

DOSTĘP PREMIUM