Wyborcze rekordy: 93,8 proc. na Kaczyńskiego w gminie Chrzanów, 93,01 proc. na Komorowskiego w gminie Czyże

Bronisław Komorowski w Lubuskiem, Jarosław Kaczyński na Podkarpaciu - tu kandydaci na prezydenta uzyskali największe poparcie. W kilku gminach wybory zakończyły się niespodziewanie remisem, ale marszałek wygrał za to w 14 z 15 miast wojewódzkich. Prezes PiS zwyciężył tylko w Lublinie.

Takie dane przynoszą najnowsze statystyki opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą.

Lubuskie dla Komorowskiego, a Podkarpacie dla Kaczyńskiego

Wynika z nich, że w Polsce wyrosło kilka nowych bastionów obu kandydatów. Dla Jarosława Kaczyńskiego to Chrzanów oraz gmina Godziszów w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie. Właśnie tam padły rekordy jego poparcia - odpowiednio głosowało tu na niego 93,8 proc. i 93,3 proc. wyborców.

Za to za Bronisławem Komorowskim niemal jednomyślnie opowiedzieli się mieszkańcy gminy Czyże w powiecie hajnowskim, gdzie na niego głosowało 93,01 proc. wyborców.

Podobnie w gminie Orla w powiecie bielskim. Tu polityk Platformy zdobył 91,64 proc. wszystkich głosów - oraz w Hajnówce (91,18 proc.).

Dla Komorowskiego w większości przychylni byli także mieszkańcy województwa lubuskiego. Po przeliczeniu głosów okazało się, że tu uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich regionów - 66,7 proc. poparcia. Na przeciwnym biegunie jest Podkarpacie, które bardziej przychylne było kandydatowi PiS. Kaczyński dostał tam w sumie 65,77 proc. głosów.

Komorowski wygrał w miastach wojewódzkich. Tylko nie w Lublinie

Mimo tego kandydat PO był lepszy od prezesa PiS w niemal każdym mieście wojewódzkim. Także w stolicy Podkarpacia, gdzie minimalnie wygrał z Kaczyńskim. W Rzeszowie 51,11 proc. wyborców było za marszałkiem, a 48,89 proc. za jego kontrkandydatem. Ale za to Jarosław Kaczyński minimalnie wyprzedził Bronisława Komorowskiego w Lublinie (50,25 proc. do 49,75 proc.). To jedyne miasto wojewódzkie, gdzie przegrał kandydat Platformy.

Tymczasem najwyższe poparcie Bronisław Komorowski uzyskał w Opolu (73,76 proc. głosów) oraz Poznaniu (72,31 proc.). Wysoki wynik osiągnął także w Gdańsku (67,8 proc.) i Olsztynie (66,95 proc.).

W innych miastach wynik Komorowskiego jest podobny. W Gorzowie Wielkopolskim to 66,08 proc., Bydgoszcz - 65,22 proc., Wrocław - 64,62 proc. oraz Szczecin - 64,54 proc. Wyborcy chętniej też głosowali na polityka PO w Warszawie - 63,52 proc., Krakowie - 60,08 proc., Białymstoku - 57,73 proc. oraz Kielcach - 55,28 proc. Bronisław Komorowski minimalnie wygrał też z Kaczyńskim w stolicy Podkarpacia - mimo, że w całym regionie zwyciężył kandydat PiS. W Rzeszowie jednak 51,11 proc. wyborców było za marszałkiem. 48,89 proc. za Kaczyńskim.

Trzy gminy po równo podzielone. Rewal dla Komorowskiego

W niektórych gminach... doszło do remisu. Czyli na kandydata PiS i PO zagłosowało po dokładnie tyle samo wyborców. Stało się tak w trzech gminach - Lewin Kłodzki (oddano tu dokładnie po 376 głosów na Komorowskiego i Kaczyńskiego), Korfantów (dostali po 1488 głosów) oraz Dąbrowie Biskupiej (po 816 głosów).

Równie ciekawie przedstawia się wynik wyborczy w Rewalu . W tym nadmorskim kurorcie pobito rekord frekwencji. W głosowaniu wzięło udział ponad 90 proc. uprawnionych, czyli jeszcze więcej niż w pierwszej turze. Do urn poszło 1763 mieszkańców i 9784 turystów. Aż 70,02 proc. z nich wybrało Bronisława Komorowskiego.

DOSTĘP PREMIUM