Grzegorz Schetyna kandydatem PO na marszałka Sejmu

- Zarząd Platformy Obywatelskiej rekomendował Grzegorza Schetynę na funkcję marszałka Sejmu - poinformował dziennikarzy poseł PO Sławomir Nitras. Członkowie zarządu obradowali w Warszawie po wygranych przez Bronisława Komorowskiego wyborach prezydenckich.

Grzegorz Schetyna będzie gościem poranka w TOK FM. Zapraszamy od 7.40

Dotychczas marszałkiem Sejmu był Bronisław Komorowski, ale po wygranych wyborach obejmie on urząd prezydenta.

Już od wczoraj pojawiały się pierwsze spekulacje na temat tego, kto zastąpi Komorowskiego. Wielu polityków PO mówiło, że drugą najważniejszą funkcję w państwie powinna objąć kobieta. Jedną z najpoważniejszych kandydatek była minister zdrowia Ewa Kopacz. Pomysłowi przyklasnął lider SLD Grzegorz Napieralski, który stwierdził, że "to bardzo dobry pomysł". Także polityk PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że kobieta w roli marszałka "złagodziłaby obyczaje".

Zarząd PO zdecydował się jednak zarekomendować na to stanowisko szefa klubu PO Grzegorza Schetynę. Jutro o kandydaturze Schetyny premier Donald Tusk będzie rozmawiał z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Zapowiadając spotkanie z przedstawicielami PSL, Nitras powiedział, że PO oczekuje ze strony PSL akceptacji dla tej kandydatury. Ocenił, że wtorkowe spotkanie będzie satysfakcjonujące dla wszystkich.

Nitras poinformował też, że Schetyna zgodził się na objęcie stanowiska marszałka Sejmu. Wcześniej szef klubu PO mówił, że "nie pali się" do objęcia tej funkcji.